ناهنجاری های شریانی وریدی مغز چیست؟

ناهنجاری شریانی وریدی (AVM، arteriovenous malformation ) یک در هم پیچیدگی غیرطبیعی عروق خونی در مغز یا ستون فقرات است که می‌تواند درهر جای بدن رخ دهد. AVM های مغز به علت آسیب‌هایی که هنگام خونریزی ایجاد می‌کنند نگران کننده هستند.

ناهنجاری شریانی وریدی

برخی از ناهنجاری‌های شریانی وریدی علائم خاصی ندارند و برای زندگی یا سلامتی فرد خطرناک نیستند، در حالیکه دیگر انواع آن هنگام خونریزی، اثرات شدید و ویرانگر دارند.

AVM ها در مغز نادر هستند و معمولاً قبل از تولد فرد ایجاد می شوند. اغلب اوقات علائمی ایجاد نمی کنند، اما در برخی افراد علائم یا مشکلات جدی ایجاد می کنند. اگر AVM به مغز فشار بیاورد یا بخشی از مغز را از دریافت اکسیژن کافی باز دارد، این اتفاق می‌افتد. AVM همچنین گاهی اوقات می تواند پاره شود و در مغز خونریزی کند. این به این دلیل اتفاق می افتد که رگ های خونی در AVM به اندازه رگ های خونی معمولی قوی نیستند. خونریزی شدید در مغز می تواند باعث آسیب مغزی و مرگ شود.

علائم AVM چیست؟

علائم ناهنجاری‌های شریانی وریدی مغز بسته به نوع و مکان آن‌ها متفاوت است. در حالی که میگرن مانند سردرد و تشنج علائم عمومی هستند ولی اکثر این ناهنجاری‌ها علائمی را نشان نمی‌دهند (بدون علامت) تا زمانی که خونریزی رخ دهد. علائم رایج ناهنجاری‌های شریانی وریدی مغز عبارتند از:

 • حمله‌های ناگهانی سردرد شدید، استفراغ، گرفتگی گردن (به عنوان بدترین سردردها در طول زندگی توصیف می شوند.)
 • تشنج
 • میگرن‌هایی مانند سردردها
 • سرو صدا در گوش: صدای غیر طبیعی صدای زنگ یا فش فش مانند که ناشی از فشار خون ای وی ام است.

علائم رایج ای وی ام نخاع عبارتند از:

 • کمردرد شدید و ناگهانی
 • ضعف در پاها و دست‌ها
 • فلج شدن

تشخیص AVM

در وهله اول پزشک تا آنجا که ممکن است درباره علائم شما، مشکلات پزشکی فعلی و قبلی، داروهایی که مصرف می‌کنید و سابقه خانوادگی بررسی می کند و همچنین معاینه بدنی انجام می‌دهد. آزمایشات تشخیصی برای کمک به تعیین محل، اندازه، نوع و درگیر بودن یا نبودن سایر قسمت‌ها به ناهنجاری استفاده می‌شود.

سی تی اسکن

اسکن کامپیوتری توموگرافی (CT) اسکن با استفاده از اشعه‌ی ایکس و‌ (بدون ورود در حفره‌ی بدنی یا نفوذ در پوست) غیر تهاجمی برای مشاهده ساختارهای تشریحی داخل مغز برای تشخیص خون در مغز یا در اطراف آن، انجام می‌گیرد. تکنولوژی جدیدتر به نام سی تی آنژیوگرافی شامل تزریق کنتراست به جریان خون برای مشاهده شریان‌های مغز است. این نوع آزمایش بهترین تصاویر از عروق خونی از طریق آنژیوگرافی و بافت‌های بدن از طریق سی تی فراهم می‌کند.

ام آر آی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) آزمایشی غیر تهاجمی است که از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می‌کنند تا بتوانند بافت‌های مغز را با جزئیات مشاهده کنند. ام آر آی مطالعه غیر تهاجمی است، تزریق رنگ کنتراست از طریق IV انجام می‌گیرد تا عروق خونی را روشن نشان دهد.

آنژیوگرام

آنژیوگرام روشی تهاجمی است، که یک لوله نازک که کاتتر نامیده می‌شود وارد یک شریان می‌شود و از طریق رگ‌های خونی به مغز منتقل می‌شود. هنگامی که کاتتر وارد شریان می‌شود، رنگ کنتراست به جریان خون تزریق شده و تصاویر اشعه ایکس گرفته می‌شود.

AVM چگونه درمان می شود؟

درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

●این که آیا AVM خونریزی دارد یا خیر

● AVM چقدر بزرگ است و در کجای مغز شما قرار دارد

همه AVM ها نیازی به درمان ندارند، به خصوص اگر خونریزی یا ایجاد علائم نداشته باشند. ولی باید توجه داشت که درمان می تواند از خونریزی بعدی در مغز جلوگیری کند. نقطه ضعف اصلی این است که درمان ها می توانند مشکلات خود را ایجاد کنند. به عنوان مثال، جراحی می تواند باعث تشنج، سکته مغزی یا تورم یا خونریزی مغز شود.

اگر AVM شما باعث تشنج می شود، پزشک تشنج شما را با داروهای ضد تشنج درمان می کند. این داروها می توانند از بروز تشنج بیشتر جلوگیری کنند.

AVM هایی که باعث خونریزی می شوند معمولا نیاز به درمان دارند. درمان های مختلف برای AVM عبارتند از:

جراحی برای برداشتن AVM

رادیوسرجری – این جراحی نیست. این شامل دریافت تابش (دوزهای بالای اشعه ایکس) در ناحیه AVM است. با گذشت زمان، تابش باعث کاهش احتمال خونریزی AVM می شود. این درمان معمولاً چند سال طول می کشد تا کار کند.

آمبولیزاسیون – این روشی است که در طی آنژیوگرافی مغزی انجام می شود. پزشک ماده ای را در رگ خونی قرار می دهد که خون را به AVM می آورد. این ماده رگ خونی را مسدود می کند. گاهی اوقات این روش به تنهایی کار می کند. در موارد دیگر، پزشکان پس از آن جراحی یا رادیوسرجری انجام می دهند.

 باردار شدن در زمان بیماری AVM

اگر AVM دارید و می خواهید باردار شوید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است توصیه کنند قبل از اقدام به بارداری، AVM خود را درمان کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • سمیه گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید avmبا ام ار ای بدون تزریق هم تشخیص داده میشم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button