تشخیص ام اس با نوار عصب بینایی چشم!

نوار عصب بینایی چشم یک آزمایش برای بررسی مسیر‌های بینایی و مهمترین اقدام در تشخیص بیماری‌های مرتبط با عصب چشم  و دیگر ضایعه‌های عصبی است. باید توجه داشت که این تست حتما باید قبل از تشخیص بیماری‌هایی مانند از بین رفتن بافت‌های عصبی چشم و اختلالات عصبی مانند ام اس انجام شود.

درباره نوار عصب بینایی چشم

نوار عصب بینایی چشم میزان فعالیت‌های عصبی که به کمک محرک‌هایی مانند صفحه شطرنجی ایجاد شده و سپس اندازه‌گیری و در نهایت بر روی‌مانیتور ثبت می‌شود. واکنش‌های بیمار توسط یک سری الکترود‌ها که به سر او متصل است ضبط و ثبت می‌شود. } معمولا این واکنش‌ها توسط لوب اکسیپیتال ( پس سری ) ایجاد می‌شود. این دستگاه نحوه‌ی ارتباط سیستم بینایی با مغز را بررسی می‌کند و انجام دادن آن با هیچ کدام از آزمایش‌های دیگر ممکن نیست.

دلیل غیرطبیعی بودن نوار بینایی افراد مبتلاء به ام اس

ام اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین اطراف مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی خود فرد آسیب می‌بیند (Auto immune ). این غلاف باعث افزایش سرعت هدایت پیام می‌شود در نتیجه؛ زمان بیشتری طول می‌کشد تا پیام به لوب اکسیپیتال ( پس سری ) برسد و نوار بینایی غیر طبیعی خواهد بود.

همانطور که گفته شد عوامل زیادی باعث غیر طبیعی شدن نتیجه‌ی نوار بینایی می‌شوند ولی تشخیص آن‌ها از یکدیگر در نوار بینایی کار دشواری است اما می‌توان گفت که عواملی مانند نوروپاتی بینایی، فشار بالای چشمی، تومور‌هایی که باعث فشار به اعصاب می‌شوند، بیماری‌های عصب چشم و حتی آب سیاه نیز باعث افزایش فشار چشمی و سپس آنرمال شدن نوار چشم می‌شود.

زمان انجام تست بینایی

این تست برای هر چشم به صورت جداگانه انجام می‌شود و کل پروسه آزمایش از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. این تست بدون درد و عارضه است.

 تفاوت نوار بینایی  چشم و MRI

این تست ارزان ترو سریع‌تر است. حتی در مواردی حساسیت بیشتری دارد مانند بررسی آسیب‌های اولیه به ساقه مغز.

دلیل تست نوار عصب بینایی چشم

در بعضی از افراد نیاز است “نوار عصب چشم” گرفته شود تا هرگونه اختلالی را نشان دهد زیرا در بیشتر مواقع این اختلالات بالینی نبوده و فقط در نوار چشم خود را نشان می‌دهند.

ارتباط بیماری ام اس و نوار عصب چشم!

بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند و علت اصلی آن تخریب بافتی است که درمغز خود را نشان می‌دهد بیمار علائم مختلفی را می‌تواند به صورت علائم حرکتی و علائم حسی داشته باشد.

در چشم  دو علامت برای بیماری ام اس وجود دارد:

عارضه اول:

گرفتاری عصب چشم است که مانند هر عصب مرکزی دیگری در جریان این بیماری گرفتار می‌شود در این گونه موارد، التهابی روی عصب یا پشت عصب اتفاق می افتد و منجر به کاهش دید می‌شود ممکن است در بعضی موارد همراه با اختلال در میدان بنایی و یا همراه با دیدن سایه‌هایی در جلوی چشم باشد.

عارضه دوم:

که بیماری ام اس ایجاد می‌کند التهابی است که در قسمت‌های محیطی شبکیه به وجود می‌آید این التهاب هم می‌تواند باعث کاهش دید و ایجاد سایه در جلوی چشم شود. یکی از معاینات که در بیماران مبتلا به ام اس ایجاد می‌شود معاینات چشمی است متخصص شبکیه چشم با دیدن عصب می‌تواند متوجه شود که مشکلی برای بیمار اتفاق افتاده است یا خیر.

بیماران حاد ام اس

در مرحله حاد بیماری ام اس درمان اصلی با استفاده از تزریق وریدی کورتون انجام می‌شود معمولا این دوره درمانی حدود ۲ هفته به طول می‌انجامد و بعد از آن داروهای مختلفی که برای جلوگیری از عود بیماری برای بیمار تجوید می‌شود که به شکل خوراکی یا تزریق‌های زیر جلدی برای بیماری صورت می‌پذیرد

 

 

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button