تشخیص نوریت اپتیک (التهاب عصب چشم)

نقایص میدان دید و از دست دادن قدرت تشخیص رنگ از علایم بیماری نوریت اپتیک است که می‌تواند باعث اختلال در تشخیص رنگ‌ها شود. نوریت اپتیک نوعی از التهاب است که عصب بینایی را درگیر می‌کند و عصب بینایی مجموعه‌ای از الیاف عصبی است که اطلاعات بینایی را از چشم به مغز منتقل می‌کند. این اختلال معمولاً بر روی یک چشم تأثیر می‌گذارد ولی گاهی بویژه در اطفال ممکن است هر دو چشم را نیز درگیر کند.

علایم اختلال نوریت اپتیک

یکی از علایم درد است و اکثر افراد مبتلا، درد چشم دارند که ممکن است با حرکت دادن چشم تشدید شود. کاهش حدت بینایی چشم به عنوان دومین علامت اختلال نوریت اپتیک است. بیشتر افراد مبتلا به این اختلال درجات متفاوتی از کاهش موقت در بینایی یک چشم را تجربه می‌کنند. کاهش بینایی معمولاً طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شده و طی چند هفته بهبود می‌یابد.

نقایص میدان دید و از دست دادن قدرت تشخیص رنگ از دیگر علایم اختلال نوریت اپتیک است که می‌تواند باعث اختلال در درک رنگ‌ها شود. به عنوان مثال ممکن است رنگ‌ها کم رنگ تر از حالت طبیعی درک شوند.

ارتباط ام اس و نوریت اپتیک

فرم تیپیک نوریت اپتیک اغلب با کاهش دید نسبتاً ناگهانی به خصوص در افراد جوان بروز می‌کند که در معاینه چشم پزشکی تظاهرات بارز کمی دارند و ممکن است با مالتیپل اسکلروزیس در ارتباط باشد. فرم آتیپیک شامل مواردی است که تظاهرات متفاوتی نسبت به فرم معمول بیماری دارد مثل نبود درد، عدم پاسخ به کورتون یا عود سریع پس از قطع کورتون و تظاهراتی مثل خونریزی سر عصب در معاینه.

‎نوریت اپتیک در برخی موارد با بیماری مولتیپل اسکلروزیس همراه است. این بیماری باعث التهاب و آسیب اعصاب مغزی شده و نوریت اپتیک می‌تواند اولین نشانه آن باشد، و یا بعداً در طی روند ابتلاء به مالتیپل اسکلروزیس رخ دهد. علاوه بر مالتیپل اسکلروزیس، نوریت اپتیک می‌تواند با برخی عفونت‌ها یا بیماری‌های خود ایمنی نیز ارتباط داشته باشد.

نوریت اپتیک در ۷۵ درصد از بیماران مبتلا به ام اس رخ می دهد و اولین علامت این بیماری در ۲۵ درصد موارد است. بیماران مبتلا به نوریت اپتیک، اغلب دید مبهم دارند.

‎تشخیص نوریت اپتیک

برای تشخیص علاوه بر معاینات کامل چشم پزشکی از روش‌هایی زیر می توان استفاده کرد:

درمان نوریت اپتیک

درمان این عارضه اغلب با داروهای استروئیدی (کورتون) ممکن است باعث افزایش سرعت بهبود بیماری و به تعویق انداختن زمان ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس تا ۲ سال شود. درمان موارد اتیپیک نوریت اپتیک شامل استفاده از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی یا درمان بیماری زمینه‌ای است.

نوریت اپتیک به طور معمول افراد جوان را مبتلا می‌کند و در زنان شایع‌تر است. درگیری به صورت افت دید تحت حاد بروز می کند که در بیشتر افراد با درد اطراف چشم به ویژه هنگام حرکت چشم همراه است. در دوسوم موارد عصب بینایی قبل از ورود به چشم درگیر می‌شود و نمای سر عصب بینایی در این موارد طبیعی است. دید مرکزی اغلب مختل می‌شود و نقص نسبی آوران مردمک (RAPD) و اختلال دید رنگی وجود دارد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button