سردرد ناشی از فشار خون بالا

فشار خون بسیار جدی است که به ندرت علائم خاصی از خود نشان می دهد. فشار خون بالا یک شاخص قوی برای افزایش خطر ابتلا به سکته‌ مغزی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که هیچ ارتباطی بین سردرد و فشارخون وجود ندارد، درحالی‌که برخی صاحب نظران معتقد هستند که یک ارتباط قوی بین سردرد و فشارخون وجود دارد.

باید توجه داشت که سردردهای مداوم و مکرر می‌توانند نگران‌کننده باشند و مانند هر وضعیت پزشکی دیگر نیاز است که علت بروز سردردها توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود و از مصرف هر نوع دارویی به صورت خودسرانه حتما باید اجتناب کرد.

سردرد مکرر

سردرد می‌تواند باعث درد خفیف، متوسط یا شدید در پشت چشم و سر و گردن شود. می‌تواند از پشت سر شروع شده و به جلو گسترش یابد و یا درد فشرده در اطراف سر تبدیل شود و ممکن است در عضلات گردن، شانه‌ها و فک احساس سفتی و درد ایجاد کند. مسائل سلامت روانی، نگرانی‌های رژیمی یا مشکلات گردش خون فقط برخی از دلایل بالقوه‌ی سردردهای مکرر هستند و نیاز است که فشار خون خود را بررسی کنید.

عوارض فشار خون

فشار خون بالای تشخیص‌داده نشده می‌تواند به آسیب کلیوی، بیماری قلبی و سایر مشکلات دائمی منجر شود. اگر قبلا فشار خون بالای شما تشخیص داده شده است و در ناحیه‌ی جمجمه‌تان یک فشار شدید احساس می‌کنید، بلافاصله به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک بحران پرفشاری خون باشد و باید در اسرع‌وقت مورد بررسی قرار گیرد.

علائم سردرد ناشی از فشارخون

معمولا زمانی این نوع سردرد آغاز می شود که فشارخون به حدود ۲۰ بر روی ۱۲ رسیده باشد. معمولا ضربان دار است و ممکن است صبحگاهی باشد. این نوع سردرد معمولا با سایر علائم همچون تاری دید، تهوع و درد قفسه سینه همراه می باشد. در ناحیه پس سر ایجاد می شود.

درمان سردرد ناشی از فشارخون

همان طور که گفته شد ممکن است یکی از دلایل سردرد، فشار خون‌ باشد. کاهش کنترل شده و حساب شده فشارخون در نهایت باعث بهبود چنین سردردی می شود و حتما توجه داشته باشد که ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند بر فشار خون بالا و سردرد، تأثیر مثبت بگذارد:

  • پیاده روی صبحگاهی یک راه خوب برای بهبود گردش خون و کاهش استرس است.
  • خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات برگ‌دار و مواد غذایی ضدالتهابی نیز روش دیگری است که شما را مطمئن می‌سازد فشار خون‌تان نرمال و طبیعی باقی می‌ماند
  • پتاسیم و منیزیم، دو ماده‌ی معدنی ضروری برای سلامت قلب هستند. در مورد بیماری فشار خون‌تان اطلاعات کافی به‌دست آورید و داروهای تجویزشده توسط پزشک را به‌دقت مصرف کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button