09366483922 | 021-77712185

درمان سردرد مزمن

سردرد مزمن به سردردهای گفته می شود که فرد در بیش از ۱۵ روز در ماه دچار سردرد شود. سردرد مزمن، شامل انواع مختلفی از انواع سردرد می‌شود.

ماهیت دائمی سردردهای مزمن باعث می‌شود تا یافتن علت سردرد مزمن و درمان آن یک ضروریت باشد. درمان ابتدایی تهاجمی و مدیریت مداوم و طولانی مدت ممکن است درد را کاهش داده و منجر به سردرد کمتر شود.

انواع سردرد مزمن

سردردی که علامت بعضی بیماری‌ها است: بسیاری از اختلالات داخل مغز و بیماری‌های سیستمیک سردرد ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال سردرد ناشی از خستگی، گرسنگی، ناراحتی عصبی، لخته خون داخل مغز، کاهش اکسیژن رسانی به مغز، سینوزیت، بیماری های گوش و …

 سردردی که خود یک بیماری است و شامل انواع زیر است؛ که عبارت‌اند از:

در این نوع، قسمتی از سردرد می‌گیرد و ممکن است به ‌طرف دیگر منتشر شود ولی اکثر مواقع یک طرفه است که بیشتر ناحیه گیجگاهی و پیشانی مبتلا می‌شوند و حالت ضربان دار دارد. در این حالت بیمار صدای مبهم نبض را می‌شنود که پر و خالی می‌شود.

این سردرد بسیار دردناک است مثل اینکه که چیزی از خارج روی مغز فشار می‌آورد و غالباً بسیار شدید است و فعالیت فرد مختل می‌شود و شخص ترس از نور و صدا دارد که باید در یک محیط تاریک و آرام استراحت کند.

سردرد خوشه‌ای

این سردرد بر خلاف میگرن است و دورهای از سردردهای مکرر است. این نوع به صورت گروهی یا چند بار پشت سر هم اتفاق می‌افتد و یک مدت درد نداریم و دوره‌ی بهبودی است. در این سردرد محل شروع سردرد معمولاً پشت کره چشم است و به همان سمت منتشر می‌شود. این نوع سردرد غالباً یک طرفه است یک سمت سر و صورت درد می‌گیرد و چشم پر خون می‌شود و گرفتگی بینی و احتقان بینی وجود دارد که پر خونی و گرفتگی در همان سمت صورت همراه با سردرد ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تفاوت سردرد گردنی و سردرد میگرنی

سردرد خوشه‌ای در آقایان بیشتر است و در دوره‌ی جوانی یا بلوغ ایجاد می‌شود ولی سردرد میگرنی با افزایش سن کم می‌شود. سردرد خوشه‌ای در طول روز نظم خاصی ندارد و ارتباط با خستگی ندارد و در هر زمانی اتفاق می‌افتد. شروع درد معمولاً یکباره است و یکباره خاتمه می‌یابد. شروع و پایان درد سریع است و دفعات آن در طول روز بیشتر است. سردرد شدید است و فرد بی‌قرار می‌شود و راه می‌رود و می‌نشیند و مضطرب است.

برخلاف میگرن که فرد دوست دارد در یک محیط آرام و تاریک بخوابد. دوره سردرد خوشه‌ای می‌تواند تا شش هفته باشد. سردرد خوشه ممکن است هر روز یا بیش از یک بار در روز رخ دهد. علت سردرد مزمن خوشه‌ای ناشناخته است با این حال، این نوع سردرد نادر است.

سردرد تنشی یا استرسی

سردرد تنشی شایع‌ترین نوع سردرد است و اغلب در بین افراد اتفاق می‌افتد. این سردردها اغلب به عنوان احساس تنگی در اطراف سر توصیف می‌شوند. علت سردرد مزمن از نوع تنشی، سفت شدن ماهیچه‌های گردن و پوست سر در اثر فشار روحی و روانی است. وضعیت بد و استرس عوامل مؤثر این سردردها هستند.
سردرد تنشی معمولاً چندین دقیقه طول می‌کشد، اما در بعضی موارد ممکن است چند روز طول بکشد. سردرد استرسی یا تنشی ناشی از استرس یا فشار روحی روانی است و کمتر مسائل عروقی در آن تأثیر دارد و سن شروع بیشتر در جوانی است و در خانم‌ها بیشتر است. قسمت‌های مختلفی از سر مثل پیشانی و پشت سردرد می‌گیرد ولی شایع‌ترین محل درد ناحیه پشت سر و گردن و بالای شانه‌هاست.

بیشتر بخوانید:  درمان میگرن با چند روش ساده!

سردرد میگرنی

در این نوع، قسمتی از سردرد می‌گیرد و ممکن است به ‌طرف دیگر منتشر شود ولی اکثر مواقع یک طرفه است که بیشتر ناحیه گیجگاهی و پیشانی مبتلا می‌شوند و حالت ضربان دار دارد. در این حالت بیمار صدای مبهم نبض را می‌شنود که پر و خالی می‌شود (خصوصیت مهم میگرن).

این سردرد بسیار دردناک است مثل اینکه که چیزی از خارج روی مغز فشار می‌آورد و غالباً بسیار شدید است و فعالیت فرد مختل می‌شود و شخص ترس از نور و صدا دارد که باید در یک محیط تاریک و آرام استراحت کند.

سردردهای مزمن نشان دهنده چه چیزی هستند؟
  • استرس بیش از حد
    کم آبی بدن
  • کم خونی
  • بیماری های مزمن
  • مشکلات سینوس
  • نوشیدن کافئین بیش از حد
  • مصرف بیش از حد مسکن ها

ارتباط ویتامین دی و سردرد مزمن

ویتامین دی یکی از ویتامین های حیاتی و مورد نیاز بدن انسان است که از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برخی روغن های خاص مانند ماهی های روغنی تامین می شود. کمبود این ویتامین با نشانه هایی همراه است که دانستن آن برای هر فردی با اهمیت محسوب می شود.

 

پژوهشگران با بررسی تاثیر کمبود ویتامین دی در افراد پرداخته و دریافتند نزدیک به ۷۰ درصد از افرادی که دارای سطوح پائینی از این ویتامین در بدن خود هستند، با مشکلاتی همچون سردرد مواجه می شوند. به این ترتیب می توان سردرد و به طور خاص سردردهای مزمن را یکی از نشانه های کمبود این ویتامین دانست.

به گفته محققان، احتمال بروز این سردرد ها در ماه‌ های زمستان و زمانی که سطح ویتامین دی در بدن به پایین‌ ترین حد خود می ‌رسد، دو برابر بیشتر از سایر روزهای سال است.

بیشتر بخوانید:  علت درد در وسط سر چیست؟

تزریق بوتاکس برای درمان سردرد مزمن

در مواردی که سردرد تنشنی و یا سردرد میگرن، مزمن می شود و درمان دارویی پاسخ مناسب نمی دهد یا ممکن است استفاده از دارو برای فرد عوارض داشته باشد،  تزریق بوتاکس در نقاط مختلف سر و گردن یکی از گزینه های درمان سردرد مزمن است.

نکته پایانی 

در خاتمه گفتنی است اشتباه گرفتن سردردهای ناشی از کمبود ویتامین دی با سردردهای میگرنی موجب استفاده نادرست از مسکن ها شده و در نهایت بدن فرد نسبت به این داروها مقاوم می شود. در نتیجه هنگام نیاز به مصرف مسکن برای سردردهای عادی و میگرنی، این داروها تاثیر لازم را ندارند

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید

Call Now Button