طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن

دیسک گردن، شرایطی است که گاهی ممکن است با درد زیادی همراه شود. این مشکل روش‌های درمانی مختلفی دارد که بسته به وخامت اوضاع ممکن است اتخاذ شوند، اما همواره اقدامات محافظتی وجود دارند که می‌توانند به روند درمان کمک کنند یا از بدتر شدن مشکل جلوگیری نمایند. در این مطلب طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن را بررسی خواهیم کرد.

تغییر شکل خوابیدن یا انتخاب یک بالش مناسب، یکی از کار‌هایی است که تاثیر بسزایی در کاهش درد و بهبود دیسک گردن دارد، اما این مورد نیز مانند بسیاری از مواقع دیگر، برای همگان یکسان نیست و ممکن است هر فرد، در یک حالت خاص خوابیدن راحت‌تر از دیگری باشد.

خوابیدن به پشت

در اغلب موارد برای ستون فقرات و گردن، بهتر است به پشت بخوابید. خوابیدن به پشت موجب می‌شود گردن شما با ستون فقرات و بدنتان در یک امتداد قرار بگیرد. همچنین باعث می‌شود که گردن در طول شب پیچیده یا خم به یک طرف نباشد. البته باید توجه داشت که این موقعیت، برای کسانی که خروپف می‌کنند ممکن است مناسب نباشد و این افراد بهتر است حالت خوابیدن به طرفین را امتحان کنند.

بالش مناسب برای خوابیدن به پشت

یک بالش نسبتا نازک برای این طرز خوابیدن بهتر است. با افزودن یک حوله رول شده به زیر گردن می‌توانید پشتیبانی بیشتری نیز برای گردن فراهم نمایید. برای راحتی کار، می‌توانید بالش و حوله‌ی رول شده را درون یک روکش بالش قرار دهید و از هر دو به صورت یک تکه استفاده نمایید. همچنین بالش‌هایی نیز وجود دارند که در قسمت پایینی، یک ناحیه‌ی رول شکل برای پشتیبانی از گردن دارند که می‌توانید تهیه کنید.

گاهی آزمون و خطا می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید طرز صحیح خوابیدن برای شما، به چه حالتی است. به عنوان مثال، بسیاری از افراد به این نتیجه می‌رسند که اگر کمی از بالش خود را زیر شانه‌ها قرار دهند، کمی راحت‌تر خواهند بود. گذاشتن قسمتی از بالش در زیر شانه‌ها، سر را کمی بیشتر به سمت بالای بالش قرار می‌دهد و بنابراین گردن به سمت جلو خم نمی‌شود. هنگام خوابیدن به پشت، توصیه می‌شود که یک بالش نیز زیر زانوان قرار دهید تا فشار کمتری به قسمت تحتانی کمر وارد شود.

خوابیدن به یک پهلو

خوابیدن روی یک طرف بدن نیز، حالت مناسبی است. به خصوص اگر با خوابیدن روی پشت راحت نیستید. این حالت موجب می‌شود تا گردن روی بالش تکیه داشته باشد و کاملا روی آن استراحت نماید. گاهی ممکن است گردن شما در یک سمت درد بیشتری داشته باشد، بنابراین به سمتی بخوابید که گردن شما فشار و درد کمتری را متحمل شود. در صورتی که از درد قسمت پایینی کمر نیز رنج می‌برید، خوابیدن به کنار می‌تواند ستون فقرات شما را در یک حالت خم طبیعی قرار دهید و برای این منظور نیز مناسب خواهد بود.

بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو

در این حالت، پیشنهاد می‌شود از یک بالش ضخیم‌تر استفاده کنید تا گردن و سر درست در امتداد ستون فقرات قرار گیرند، همانطور که در هنگام ایستاده هستند. شما می‌توانید برای پشتیبانی بیشتر گردن، یک بالش رول شده زیر گردن خود قرار دهید. بلندی بالش شما، بستگی زیادی به عرض شانه‌ها و قدتان دارد؛ اگر جثه‌ی ریزی دارید بالش کوچکتری می‌خواهید و اگر شانه‌های عریضی دارید، بالشی بلندتر. گاهی قرار دادن دست روی بالش و زیر سر و اضافه کردن یک بالش میان زانوها، راحتی بیشتری برای ستون فقرات به همراه دارد.

خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم می‌تواند فشار زیادی به گردن، کمر و ستون فقرات وارد کند. اگر عادت دارید که روی شکم بخوابید، باید سعی کنید به مرور به یکی از دو حالتی که در بالا ذکر شد روآورید. ممکن است لازم باشد در دو طرف خود، بالش‌هایی قرار دهید تا از اینکه در طول شب، به سمت شکم بچرخید جلوگیری شود.

بالش مناسب برای خوابیدن روی شکم

همانطور که گفته شد، این طرز خوابیدن برای دیسک گردن و به طور کلی درد گردن توصیه نمی‌شود، چراکه انحنای گردن را بیشتر کرده و به آن فشار وارد می‌کند. تغییر حالت خواب می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما در ابتدا پیشنهاد می‌شود تلاش بیشتری بکنید. اما اگر این امکان‌پذیر نیست، بهتر است از یک بالش بسیار نازک استفاده کنید، یا حتی اصلا بالشی زیر سر خود نگذارید. گزینه‌ی دیگر این است که یک بالشی زیر پیشانی قرار دهید تا بینی از تشک فاصله بگیرد و سر و گردن در حالت خنثی‌تری قرار بگیرند. علاوه بر این، لازم است یک بالش زیر باسن و شکم قرار گیرد تا حالت فرورفتگی طبیعی ناحیه تحتانی ستون فقرات حفظ شود.

نکته پایانی

نه تنها دیسک گردن، بلکه تمامی بیماری‌ها و مشکلات مرتبط با مهر‌ه‌های گردن و مهره‌های کمر، ناشی از حالت‌های خواب، نشستن و ایستادن در بلند مدت و تکرار آن‌هاست. دیسک‌های بین مهره‌ای، برای حفظ انعطاف‌پذیری و حرکت ستون فقرات هستند و حالت بد بدن می‌تواند موجب فتق این دیسک‌ها شوند که یعنی آن‌ها از حالت طبیعی بین‌مهره‌ای خارج می‌شوند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button