درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن، همان «فتق دیسک گردن» است. در اصطلاح پزشکی، به آن بیرون زدگی دیسک گردن نیز گفته می‌شود و زمان رخ می‌دهد که دیسک بین مهره‌ای، به مرور زمان آسیب ببیند و ماده غضروف مانند آن که «پالپوسوس» نام دارد، از آن بیرون بزند. این بیرون‌زدگی، اعصاب اطراف نخاع را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند برای فرد، ایجاد ناراحتی کند.

دیسک گردن به مراتب خطرناک‌تر از دیسک کمر است و اگر به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد، می‌تواند به قیمت از دست دادن سلامتی و حتی فلج شدن فرد، تمام شود.

علائم بیرون زدگی دیسک گردن

  • احساس در مداوم و یا ناگهانی، در نواحی شانه‌ها، بازوها و یا حتی دست‌ها
  • احساس سوزن سوزن شدن، یا مور مور در نواحی شانه‌ها و بازوها و دست‌ها
  • ضعف غیرطبیعی عضلات، گرفتگی و یا اسپاسم

علت دیسک گردن و یا فتق دیسک

هر گونه ایجاد فشار به ستون فقرات می تواند این ستون را دچار آسیب کند. بلند کردن اجسام سنگین، نشستن های نامناسب، قرار گرفتن سر به مدت طولانی در جهت پایین و … می تواند در طولانی مدت دیسک گردن را به وجود آورد. آمار نشان می دهد که ۸۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال به این عارضه مبتلا هستند. افرادی که به خشکی گردن مبتلا هستند نیز بیشتر در معرض عارضه دیسک گردن قرار دازند

عوامل تشدیدکننده بیرون زدگی دیسک گردن

 سه عامل اصلی می‌توانند باعث بروز دیسک گردن و یا تشدید علائم آن شوند. این سه فاکتور، عبارتند از:

  • سبک زندگی نادرست

کم‌تحرکی و عدم ورزش، اضافه وزن و نداشتن رژیم غذایی سالم و حتی مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی، همه می‌توانند احتمال بروز دیسک گردن را افزایش دهند.

  • حالت بدنی نادرست

ایستادن و یا نشستن در حالت غلط، می‌تواند فشار روی ستون مهره‌ها را به خصوص در ناحیه گردن، به شدت افزایش دهد. بلند کردن ناگهانی اجسام، نگاه کردن به صفحه موبایل یا رایانه و مطالعه کتاب، همه می‌توانند احتمال بروز این عارضه را بیشتر کنند.

  • افزایش سن

خطرات بیرون زدگی دیسک گردن

دیگر سوالی مهمی که باید برای آن پاسخی پیدا کنیم، این است که اصلا این عارضه بیرون زدگی دیسک گردن، چه خطراتی می‌تواند به دنبال داشته باشد. در بخش‌های قبلی، اندک اشاره‌ای به این موضوع داشتیم، اما در این بخش، آن را مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد.

 اگر دیسک گردن به موقع تشخیص داده نشود و اگر به موقع برای درمان آن اقدام نشود، می‌تواند این خطرات را با خود به همراه داشته باشد:

  • دردهای عضلانی و استخوانی در ناحیه بازوها و شانه‌ها و در نهایت از کار انداختن این اندام‌ها
  • ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی نای و مری و مشکل در بلع غذا و یا حتی تنفس
  • و در نهایت، در صورت نادیده گرفته شدن و یا درمان اشتباه، فلج شدن فرد

درمان دیسگ گردن

می توان درد های ناشی از دیسک گردن را به طرز چشمگیری کاهش داد و از بروز مشکلات جانبی این عارضه پیشگیری کرد. اغلب افراد از دارو های غیر تجویزی مثل بروفن، ناپروکسین و آسپرین و همچنین دیگر دارو های التبام بخش استفاده می کنند. اما برخی دیگر از دارو ها که خاصیت مخدری را برای افراد دارد، باید تحت نظر پزشک و با دوز مشخص استفاده شود. علاوه بر موارد بالا می توان برای تسکین دردهای ناحیه گردن از شل کننده ها عضلانی نیز استفاده کرد.

فیزوتراپی

معمولا فیزوتراپی پس از دارو درمانی برای کاهش درد تجویز خواهد شد. در این روش از کمپرس سرد و یا گرم همراه با جریان برق استفاده می شود که می تواند درد های عضلانی را کاهش دهد. انجام برخی تمرینات برای تسکین درد ها نیز توصیه می شود.

دارو های تزریقی

علاوه بر این می توان از تزریق کوتیزون برای کاهش التهاب بین مهره ای نیز استفاده کرد. در موارد دیگر نیز از بی حس کننده ها ینخاعی برای کاهش تحریک عصبی استفاده می شود که در نتیجه هدایت عصبی در نخاع از بین رفته و درد های بیمار کاهش می یابد.

نکته: تزریق اپیدورال به تنهایی برای درمان استفاده نخواهد شد. در واقع پزشک با کاهش علائم درد با این تزریق بیمار را برای اجرای برنامه های توان بخشی آماده خواهد کرد.

کمربند های طبی

بریس یا کمربند های طبی با قرار دادن وضعیت ستون مهره ها در موقعیت مناسب موجب کاهش درد های ناحیه گردن خواهد شد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button