تاثیر دیابت روی مغز و اعصاب

دیابت می‌تواند بر اعصاب تاثیر بگذارد و باعث تکرر ادرار، بی‌اختیاری و یا احتباس ادرار شود. سیستم عصبی ما شامل قسمت مغز، نخاع، اعصابی که نخاع را به اندام‌ها وصل می‌کند، اعصابی که مغز را به ناحیه سر و گردن وصل می‌کند و اعصابی که اندام‌های داخلی را به نخاع متصل می‌کنند. طی مراحل مختلف دیابت هر کدام از قسمت‌های ذکر شده احتمال آسیب دارند.

احتمال آسیب به اعصاب در چه افرادی بیشتر است؟ 

در افرادی که سن بالایی دارند و به دیابت مبتلا هستند و فشار خون‌ و چربی بالایی دارند و همچنین از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکی استفاده می‌کنند احتمال آسیب به اعصاب بیشتر است. دیابت ممکن است به اعصابی که به اعضای داخلی بدن عصب‌دهی می‌کنند آسیب وارد شود. مثلا اگر به اعصابی که به مثانه متصل هستند آسیب وارد شود ممکن است فرد دچار تکرر ادرار، بی‌اختیاری و یا احتباس ادرار شود.

چه زمانی سکته رخ می دهد؟

اگر رگ‌های خون‌رسانی‌کننده به مغز تنگ شوند ممکن است سکته مغزی رخ دهد و یا باعث دمانس و فراموشی شود. مغز ما برای این که خوب کار کند نیاز به قند خون دارد. اگر این‌ میزان بین ۸۰‌ تا ۲۷۰ باشد مغز خوب کار می‌کند. اگر قند خون بالاتر یا پایین‌تر از مقدار ذکر شده باشد مغز آسیب می‌بیند. عوارض دیابت قابل پیشگیری است به شرط آن که این موارد را در زندگی روزمره خود بگنجانید:

  • قند خون
  • چربی خون
  • کنترل وزن
  • ورزش مناسب

لزوم توجه بیماران دیابتی به افت قند خون

افت قند ممکن است گاهی علائمی مانند سکته مغزی داشته باشد اگر با بیمار دیابتی دارای علائم افت هوشیاری مواجه شدید یک ماده شیرین مثل عسل یا خرما به وی بدهید.

روش های کنترل دیابت

افراد مبتلا به دیابت، برای کنترل قند هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی مثل پیاده روی سریع داشته باشند، مصرف دخانیات را کنار بگذارند و به تغذیه خود توجه کنند. برای هر فرد دیابتی در خصوص تغذیه باید برنامه‌ای جداگانه داده شود. قندهای ساده باید حذف شوند و در کنارش مصرف موادی چون برنج، سیب‌زمینی، ماکارونی و نان کم شود.

کنترل مداوم قند خون در افراد دیابتی

دیابتی‌ها باید دستگاه کنترل قند داشته باشند و قند خود را مرتب چک کنند. از آن جایی که انسولین باعث افت قند می‌شود، افراد دچار افت قند ممکن است نشانه‌هایی زیر را داشته باشند:

  • احساس گرسنگی
  • سردرد
  • اضطراب و لرزش دست

هر فردی که دیابت دارد اگر این علائم را داشت باید قند خود را چک کند، مواد شیرین مصرف کند و سپس ده یا بیست دقیقه بعد مجددا قند خود را چک کند. اگر افت قند شدید باشد ممکن است کاهش سطح هوشیاری رخ دهد، در این موقعیت، تا زمان حضور اورژانس می‌شود می‌توان مقداری عسل در دهان فرد قرار داد. برای بیمارات دیابتی، سالی یک بار آزمایش‌های مربوط به کلیه مثل کراتینین و دفع پروتئین داده می‌شود. به همه بیماران دیابتی توصیه می‌کنیم پای خود را در خانه معاینه کنند و اگر زخمی ایجاد شد بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button