۵ علامت ناگهانی سکته مغزی!

در سکته مغزی به بافت مغز آسیب می رسد و به دلیل وقفه در گردش جریان خون در مغز، بافت‌های مغز اکسیژن لازم را تامین نمی کنند. دو اتفاق ممکن است باعث وقفه در گردش خون مغز شود. در ۸۰ درصد موارد تجمع چربی در دیواره رگ‌های خونی باعث انسداد شریان‌ها و در نتیجه «انفارکتوس مغزی» می‌شود و در ۲۰ درصد دیگر نیز پارگی رگ‌های خونی مغز منجر به «خونریزی مغزی» می‌شود.

علائم سکته مغزی

۶۰ درصد از قربانیان سکته مغزی یا می‌میرند یا دچار ناتوانی‌هایی می‌شوند. به همین دلیل مهم است که علائم هشدار دهنده آن را دانست و سریع عمل کرد. شایع‌ترین علامت سکته مغزی «شل شدن ناگهانی» عضله صورت، بازو یا پا است که بیشتر نیز در یک طرف بدن دیده می‌شود. دیگر علائم این بیماری نیز عبارتند از:

  • سرگیجه
  • اختلال در بینایی
  • اشکال در تکلم
  • سردرد شدید با علت ناشناخته
  • ضعف

در مواردی که سکته مغزی جزئی (حمله ایسکمی گذرا) روی می‌دهد نیز همین ویژگی‌ها البته با شدت کمتر دیده می‌شود و معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. این «سکته‌های کوچک» اغلب علائم هشدار دهنده‌ای درباره یک سکته جدی هستند. در صورت وقوع سکته، باید هرچه سریع‌تر واکنش نشان داد زیرا هر دقیقه از دست رفته به معنای نابودی دو میلیون نورون است.

نقش جنسیت و نژاد در بروز سکته‌ مغزی

سکته مغزی در مردان بیش از زنان است و این در حالی است که نژاد نیز بر بروز انواع سکته‌ها بی تاثیر نیست. همچنین سیاه‌پوستان بیشتر از سفید پوستان در معرض حمله سکته مغزی قرار دارند. سبک زندگی اشتباه هم می تواند عامل خطر سکته مغزی باشد. چنانچه در خانواده یا بستگان نزدیک سابقه سکته مغزی وجود داشته باشد، این افراد نیز در دسته گروه‌های پرریسک ابتلا به سکته هستند.

عوامل سکته مغزی

عامل اصلی سکته مغزی، فشار خون بالا است. بنابراین مهم است که فشار خون خود را توسط پزشک کنترل کنید. دیابت قندی یکی دیگر از دلایل بروز سکته های مغزی است. اگر فردی همزمان فشار خون و دیابت داشته باشد، شانس بروز سکته مغزی در او دوبرابر سایرین است. چربی خون بالا و سطح کلسترول خون نیز در بروز سکته‌های مغزی اثر گذار هستند. به هر میزان که سطح کلسترول خون بالاتر باشد، شانس سکته‌های مغزی بیشتر است.

ذوقی با بیان این که مصرف سیگار نیز می‌تواند منجر به سکته مغزی شود ادامه داد: میزان مصرف سیگار با سکته های مغزی، ارتباط دارد به هر میزان که بیشتر از سیگار مصرف شود به همان اندازه احتمال سکته بالاتر می‌رود. البته اگر پنج سال از ترک سیگار گذشته باشد و فردی دچار حمله سکته شود، علت بروز سکته نمی تواند ارتباطی به مصرف سیگار داشته باشد. مصرف الکل هم می تواند باعث بروز انواع سکته های مغزی اعم از خونریزی دهنده تا سایر موارد باشد.

بیماری‌های قبلی و تنگی عروق گردنی نیز می‌تواند از عوامل بروز سکته های مغری باشند، بنابراین مبتلایان به بیماری‌هایی ژنتیکی که شانس لخته شدن در آن ها بیشتر است برای پیشگیری از بروز سکته باید تحت نظر پزشک متخصص باشند.

پیشگیری از سکته مغزی

مبتلایان به بیماری‌های ژنتیکی، فشار خون، قند و چربی باید ضمن درمان زیر نظر پزشک متخصص، اصول صحیح سبک زندگی را مورد توجه قرار دهند. استفاده از چربی های غیر جامد و گیاهی مثل روغن زیتون، گنجاندن سبزیجات سبز برگ در رژیم غذایی، استفاده از حبوبات، ترک سیگار و الکل و انجام ورزش های هوازی از دیگر مواردی است که ضرورت انجام آن با هدف کنترل و پیشگیری از سکته های مغزی ضروری است.

علاوه بر این سیگار کشیدن، کلسترول و دیابت، اعتیاد به الکل و داروهای ضد بارداری خوراکی نیز احتمال سکته مغزی را افزایش می‌دهند. توصیه می‌شود روزی نیم ساعت ورزش کنید، روزانه پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید و مصرف نمک، چربی و شکر را محدود کنید.

درمان سکته مغزی 

ماهیت درمان به علت دقیق سکته مغزی و شدت آن بستگی دارد. اگر در عرض سه ساعت پس از اولین علائم سکته به بیمارستان برسید، پزشک فوراً به شما یک ترومبولیتیک می‌دهد تا لخته‌های خونی که ممکن است در شریان‌ها ایجاد شده باشد را حل کند.

پزشک همچنین می‌تواند تشخیص دهد که چه نوع سکته مغزی روی داده و ممکن است دارویی برای کمک به کاهش علائم و جلوگیری از عود آن تجویز کند؛ در برخی موارد نیز نیاز به جراحی است. پزشک همچنین توصیه می‌کند که سبک زندگی خود را برای کاهش این خطر تغییر دهید. داروهایی که اغلب در درمان سکته مغزی استفاده می شود نیز داروهای ضد پلاکت (مانند آسپرین)، ضد انعقاد (مانند وارفارین)، داروهای ضد فشار خون و عوامل کاهش دهنده چربی هستند.

عوارض ابتلا به سکته مغزی 

بیشتر افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، کم و بیش خود را ناتوان جسمی می‌بینند و نیاز به مراقبت طولانی مدت در خانه دارند. سکته مغزی همچنین می‌تواند یکباره روی دهد و در صورت عدم درمان فوری، منجر به مرگ شود. بهبودی پس از سکته مغزی عمدتا از طریق تکنیک‌های توانبخشی امکان‌پذیر است. با این وجود همه چیز به میزان آسیب مغزی بستگی دارد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button