تشخیص و درمان نورالژی سه قلو!

نورالژی سه قلو، درد ناگهانی و شدید صورت است و معمولاً در حملات کوتاه و غیرقابل پیش بینی رخ می دهد که می تواند از چند ثانیه تا حدود ۲ دقیقه طول بکشد. حملات به همان اندازه که شروع می شوند ناگهان متوقف می شوند.

در بیشتر موارد، نورالژی سه قلو فقط یک طرف صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و درد معمولا در قسمت پایین صورت احساس می شود. گاهی اوقات درد می تواند هر دو طرف صورت را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه معمولاً همزمان نیست.

حملات نورالژی سه قلو

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است حملات درد را به طور منظم برای روزها، هفته ها یا ماه ها در یک زمان تجربه کنند. در موارد شدید حملات ممکن است صدها بار در روز اتفاق بیفتد.

این امکان وجود دارد که درد برای چندین ماه یا سال در یک زمان بهبود یا حتی ناپدید شود، اگرچه این دوره‌ها با گذشت زمان کوتاه‌تر می‌شوند. برخی از افراد ممکن است پس از آن احساس درد، ضربان یا سوزش مداوم تری داشته باشند که گاهی با حملات شدید همراه است. نورالژی سه قلو می تواند می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد و در نتیجه مشکلاتی مانند کاهش وزن، انزوا و افسردگی را به همراه داشته باشد.

علائم نورالژی سه قلو

علامت اصلی نورالژی سه قلو حملات ناگهانی درد شدید صورت است که از چند ثانیه تا حدود ۲ دقیقه طول می کشد. دردی  آزاردهنده که مانند شوک الکتریکی توصیف می‌شود. حملات می توانند آنقدر شدید باشند که در حین وقوع آنها نتوانید کاری انجام دهید. نورالژی سه قلو معمولاً یک طرف صورت را درگیر می کند. در برخی موارد می تواند هر دو طرف را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه معمولاً همزمان نیست.

درد می تواند در دندان ها، فک پایین، فک بالا یا گونه باشد و به ندرت می تواند در پیشانی یا چشم رخ دهد. ممکن است متوجه شوید که یک حمله در شرف وقوع است، اگرچه آنها معمولاً به طور غیرمنتظره شروع می شوند. پس از کاهش شدیدترین درد، ممکن است کمی درد یا احساس سوزش داشته باشید. همچنین ممکن است بین حملات، احساس ضربان، درد یا سوزش مداوم داشته باشید. حملات نورالژی سه قلو می تواند در حالتهای مختلفی ایجاد شود، مانند:

  • صحبت کردن
  • خندیدن
  • جویدن
  • مسواک زدن
  • شستن صورت
  • یک لمس سبک
  • اصلاح یا آرایش کردن
  • قورت دادن
  • بوسیدن
  • حرکات سر

زندگی با نورالژی سه قلو می تواند بسیار دشوار باشد و کیفیت زندگی شما به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گیرد. ممکن است تمایل داشته باشید از فعالیت هایی مانند شستن، اصلاح یا غذا خوردن اجتناب کنید تا باعث ایجاد درد نشوید، و ترس از درد ممکن است به این معنی باشد که از فعالیت های اجتماعی اجتناب می کنید. با این حال، مهم است که سعی کنید یک زندگی عادی داشته باشید و توجه داشته باشید که کمبود تغذیه یا کم آبی می تواند درد را بدتر کند.

مراجعه به متخصص مغز و اعصاب

اگر درد مکرر یا مداوم صورت را تجربه می کنید، به ویژه اگر مسکن های استاندارد مانند پاراستامول و ایبوپروفن کمکی نمی کنند و دندانپزشک هر گونه علت دندانی را رد کرده است، باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. تشخیص نورالژی سه قلو ممکن است دشوار باشد.

علت نورالژی سه قلو

نورالژی سه قلو معمولاً در اثر فشرده شدن عصب سه قلو ایجاد می شود. این عصب درون جمجمه است که احساس درد و لمس را از صورت، دندان ها و دهان به مغز شما منتقل می کند. فشردگی عصب سه قلو معمولاً به دلیل فشار دادن رگ خونی نزدیک به بخشی از عصب داخل جمجمه ایجاد می شود. نورالژی عصب سه قلو همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که عصب سه قلو در اثر یک بیماری پزشکی دیگر، مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا تومور آسیب دیده باشد.

حملات درد معمولاً با فعالیت‌هایی که شامل لمس خفیف صورت است، مانند شستن، خوردن و مسواک زدن دندان‌ها ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند با باد – حتی یک نسیم خفیف یا تهویه هوا – یا حرکت صورت یا سر. گاهی اوقات درد ممکن است رخ دهد..

درمان نورالژی سه قلو

نورالژی سه قلو معمولاً یک بیماری طولانی مدت است و دوره های بهبودی اغلب با گذشت زمان کوتاه تر می شود. با این حال، درمان های موجود تا حدی به اکثر موارد کمک می کند. یک داروی ضد تشنج به نام کاربامازپین که اغلب برای درمان صرع استفاده می شود، اولین درمانی است که معمولاً برای درمان نورالژی سه قلو توصیه می شود. کاربامازپین می تواند با کاهش سرعت تکانه های الکتریکی در اعصاب و کاهش توانایی آنها در انتقال پیام های درد، درد عصبی را تسکین دهد. اگر این دارو به شما کمک نمی کند، عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند و حتما باید توسط متخصص تجویز شود.

تعدادی از روش‌های جراحی جزئی وجود دارد که می‌توان برای درمان نورالژی سه قلو استفاده کرد – معمولاً با آسیب رساندن به عصب برای جلوگیری از ارسال سیگنال‌های درد – اما این روش‌ها معمولاً فقط برای چند سال مؤثر هستند.

همچنین پزشک متخصص مغز و اعصاب ممکن است انجام عمل جراحی را برای باز کردن جمجمه و حرکت دادن رگ های خونی که عصب سه قلو را فشرده می کند، توصیه کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این عمل بهترین نتایج را برای تسکین درد طولانی‌مدت ارائه می‌دهد، اما این یک عمل جراحی بزرگ است و خطر عوارض بالقوه جدی مانند کاهش شنوایی، بی‌حسی صورت یا به ندرت سکته مغزی را به همراه دارد.

 

            دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button