عصب شناس یا متخصص مغز و اعصاب

در این مطلب قرار است در مورد حرفه یک متخصص مغز و اعصاب و خدماتی که توسط وی ارائه می شود توضیحاتی ارائه دهیم. قبل از هر چیز باید اطلاعاتی در مورد این رشته را کسب کنیم. مغز و اعصاب شاخه پزشکی است که با مطالعه و درمان اختلالات سیستم عصبی درگیر است.

سیستم عصبی یک سیستم پیچیده است که فعالیت های بدن را تنظیم و هماهنگ می کند. این سیستم دو بخش عمده دارد؛

  • سیستم عصبی مرکزی: مغز و نخاع
  • سیستم عصبی محیطی: سایر عناصر عصبی مانند چشم، گوش، پوست و سایر گیرنده های حسی

به پزشک متخصص عصب شناسی، متخصص مغز و اعصاب گفته می شود. این متخصص مغز اعصاب درمانگر اختلالات تأثیر گذار بر مغز، نخاع و سیستم عصبی است، مانند؛

* بیماری مغزی مثل سکته مغزی

* بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروز

* اختلالات سردرد

* عفونت های مغز و سیستم عصبی محیطی

* اختلالات حرکتی مانند بیماری پارکینسون

* اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک جانبی (بیماری لو گریگ)

* اختلالات تشنج مانند صرع

* اختلالات نخاع

* اختلالات گفتاری و زبانی

متخصصان مغز و اعصاب عمل جراحی را انجام نمی دهند. اگر یکی از بیماران آنها نیاز به عمل جراحی داشته باشد، آنها را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می دهد. یک متخصص مغز اعصاب در ایالات متحده آمریکا باید چه دوره هایی ببیند؟ 

* چهار سال آموزش پیش پزشکی در دانشکده یا دانشگاه

* چهار سال دانشکده پزشکی که منجر به گرفتن مدرک MD یا DO

* یک سال کارآموزی در پزشکی داخلی یا پزشکی/ جراحی

* حداقل ۳ سال آموزش تخصصی در یک برنامه اقامت معتبر عصب شناسی

بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب همچنین به یک زمینه از عصب شناسی مانند سکته مغزی، صرع، عصب عضلانی، داروی خواب، مدیریت درد یا اختلالات حرکتی، آموزش های اضافی یا علاقه ای دارند.

در طی معاینه عصبی، متخصص مغز اعصاب تاریخچه سلامت بیمار را با توجه ویژه به وضعیت فعلی بررسی می کند. سپس بیمار معاینه عصبی را انجام می دهد. به طور معمول، امتحان وضعیت ذهنی، عملکرد اعصاب جمجمه (از جمله بینایی)، قدرت، هماهنگی، رفلکس و احساس را آزمایش می کند. این اطلاعات به متخصص مغز اعصاب کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا این مشکل در سیستم عصبی وجود دارد یا خیر. بومی سازی آسیب شناسی فرایندی است که توسط متخصصین مغز و اعصاب تشخیص افتراقی خود را ایجاد می کنند. آزمایش های بیشتر ممکن است برای تأیید تشخیص و در نهایت راهنمایی درمان و مدیریت مناسب لازم باشد.

متخصصان عصب شناسی با در نظر گرفتن تاریخچه جامع پزشکی، تعامل خود را با بیماران آغاز می کنند و سپس معاینه جسمی را با محوریت ارزیابی سیستم عصبی انجام می دهند. مؤلفه های معاینه عصبی شامل ارزیابی عملکرد شناختی بیمار، اعصاب جمجمه، قدرت حرکتی، احساس، رفلکس، هماهنگی و راه رفتن است.

در بعضی موارد، متخصصان عصب شناسی ممکن است آزمایش های تشخیصی اضافی را به عنوان بخشی از ارزیابی سفارش دهند. آزمایشات متداول در عصب شناسی شامل:

  •  اسکن توموگرافی محوری محاسبه شده (CAT)
  • تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI)
  • سونوگرافی رگ های خونی اصلی سر و گردن

مطالعات نوروفیزیولوژیک، از جمله:

  • الکتروانسفالوگرافی (EEG)
  • الکترومیوگرافی سوزنی (EMG)
  • مطالعات هدایت اعصاب (NCS)

پتانسیل های برانگیخته نیز به طور معمول انجام می شود. بیماری هایی که توسط متخصص مغز و اعصاب درمان می شود:

سردرد

رادیکولوپاتی،

نوروپاتی

سکته مغزی

زوال عقل

تشنج و صرع

بیماری آلزایمر

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی

بیماری پارکینسون

سندرم تورت

مولتیپل اسکلروزیس

ضربه مغزی

اختلالات خواب

بیماری های عصبی عضلانی و عفونت ها

و تومورهای مختلف سیستم عصبی است. گزینه های درمانی بسته به مشکل عصبی متفاوت است.

متخصصان مغز و اعصاب مسئول تشخیص، معالجه و مدیریت کلیه بیماری های ذکر شده در بالا هستند. در صورت نیاز به مداخله جراحی یا غدد درون ریز، متخصص مغز و اعصاب ممکن است بیمار را به یک جراح مغز و اعصاب ارجاع دهد. عمل سوراخ کردن کمر اغلب توسط متخصصان مغز و اعصاب انجام می شود. برخی از این متخصصان ممکن است در زمینه های خاص مانند سکته مغزی علاقه نشان دهند، زوال عقل، اختلالات حرکتی، مراقبت های عصبی، سردرد، صرع، اختلالات خواب، کنترل درد مزمن، بیماری اسکلروز متعدد یا بیماری های عصبی و عضلانی.

روانشناسان بالینی اغلب به منظور کمک به برنامه ریزی استراتژی های توانبخشی، مستند سازی نقاط قوت و ضعف شناختی و اندازه گیری تغییر در طول زمان (به عنوان مثال برای شناسایی پیری غیر طبیعی یا پیگیری پیشرفت زوال عقل) به ارزیابی روابط رفتاری مغز می پردازند.

ارتباط حرفه متخصص مغز و اعصاب با روانپزشک!

 بیماری های روانی ناشی از اختلالات عصبی موثر بر سیستم عصبی مرکزی است، اما در سال ۲۰۰۲ در مجله روانپزشکی آمریکایی، پروفسور جوزف ب. مارتین نوشت: جدایی این دو مقوله خودسرانه است و غالباً تحت تأثیر عقاید و نه مشاهدات علمی اثبات شده است و این واقعیت که مغز و ذهن یکی هستند، جدایی آنها را غیر قابل باور می کند.

اختلالات عصبی غالباً دارای تظاهرات روانپزشکی مانند افسردگی پس از سکته مغزی، افسردگی و زوال عقل در ارتباط با بیماری پارکینسون، اختلالات خلقی و شناختی در بیماری آلزایمر و بیماری هانتینگتون است که نام آنها متعدد است. از این رو تمایز شدید بین عصب شناسی و روانپزشکی همیشه بر اساس علم بیولوژیکی نیست.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button