علت وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش زمانی است که صدای زنگ یا صداهای دیگری را در یک یا هر دو گوش خود تجربه می کنید. صدایی که هنگام وزوز گوش می شنوید ناشی از صدای خارجی نیست و افراد دیگر معمولا نمی توانند آن را بشنوند. وزوز گوش یک مشکل رایج است. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و به ویژه در افراد مسن شایع است.

وزوز گوش معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون ایجاد می شود. برای بسیاری از افراد، وزوز گوش با درمان علت زمینه‌ای یا با سایر درمان‌هایی که صدا را کاهش می‌دهند، بهبود می‌یابد و باعث می‌شود وزوز کمتر شود.

علائم وزوز گوش

وزوز گوش اغلب به عنوان صدای زنگ در گوش توصیف می شود، حتی اگر صدای خارجی وجود نداشته باشد. با این حال، وزوز گوش همچنین می تواند انواع دیگری از صداها را در گوش شما ایجاد کند، از جمله:

 • زنگ
 • ویبره
 • غرش
 • کلیک
 • فشفش
 • زمزمه

اکثر افرادی که وزوز گوش دارند، وزوز گوش ذهنی دارند و فقط خودشان می توانند آن را بشنوند. صداهای وزوز ممکن است از نظر بلندی از غرش کم تا جیغ بلند متفاوت باشد و ممکن است آن را در یک یا هر دو گوش بشنوید. در برخی موارد، صدا می تواند آنقدر بلند باشد که در تمرکز یا شنیدن صدای خارجی برای فرد اختلال ایجاد کند. وزوز گوش ممکن است همیشه وجود داشته باشد، یا ممکن است موقتی باشد.

وزوز گوش ضربانی

در موارد نادر، وزوز گوش می‌تواند به صورت ضربان ریتمیک یا صدای زوزه‌آمیز، اغلب در زمان ضربان قلب رخ دهد. به این حالت وزوز ضربانی می گویند. اگر وزوز ضربان دار دارید، پزشک ممکن است هنگام معاینه، صدای وزوز را بشنود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از افراد از وزوز گوش خیلی اذیت نمی شوند. برای سایر افراد، وزوز گوش زندگی روزمره آنها را مختل می کند. اگر وزوز گوش طوری است که شما را آزار می دهد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده موارد زیر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • دچار کم شنوایی یا سرگیجه همراه با وزوز گوش هستید.
 •  در نتیجه وزوز گوش دچار اضطراب یا افسردگی می شوید.

علل شایع وزوز گوش

در بسیاری از افراد، وزوز گوش به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود:

از دست دادن شنوایی.

سلول های مویی ظریف و ریز در گوش داخلی شما (حلزون گوش) وجود دارد که با دریافت امواج صوتی گوش حرکت می کنند. این حرکت سیگنال های الکتریکی را در امتداد عصب از گوش تا مغز (عصب شنوایی) تحریک می کند. مغز این سیگنال ها را به صدا تفسیر می کند.

اگر موهای داخل گوش داخلی شما خم شده یا شکسته باشد

این اتفاق با افزایش سن یا زمانی که شما به طور منظم در معرض صداهای بلند قرار می گیرید رخ می دهد – می توانند تکانه های الکتریکی تصادفی را به مغز شما نشت کنند و باعث وزوز گوش شوند.

عفونت گوش یا انسداد مجرای گوش.

مجرای گوش ممکن است با تجمع مایع (عفونت گوش)، جرم گوش، کثیفی یا سایر مواد خارجی مسدود شود. انسداد می تواند فشار را در گوش شما تغییر دهد و باعث وزوز گوش شود.

آسیب های سر یا گردن.

ضربه به سر یا گردن می تواند بر گوش داخلی، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین صدماتی معمولا فقط در یک گوش باعث وزوز گوش می شود.

مصرف دارو

تعدادی از داروها ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شوند. به طور کلی، هر چه دوز این داروها بیشتر باشد، وزوز گوش بدتر می شود. اغلب با قطع مصرف این داروها صدای ناخواسته ناپدید می شود.

داروهایی که باعث وزوز گوش می شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)
 • آنتی بیوتیک های خاص
 • داروهای سرطان
 • قرص های ادرار آور
 • داروهای ضد مالاریا
 • داروهای ضد افسردگی.

سایر علل وزوز گوش

علل کمتر شایع وزوز گوش شامل سایر مشکلات گوش، بیماری‌های مزمن و آسیب‌ها یا شرایطی است که بر اعصاب گوش یا مرکز شنوایی در مغز تأثیر می‌گذارد.

بیماری منیر

وزوز گوش می تواند نشانه اولیه بیماری منیر باشد، یک اختلال گوش داخلی که ممکن است به دلیل فشار غیر طبیعی مایع گوش داخلی ایجاد شود.

اختلال عملکرد شیپور استاش.

در این حالت، لوله ای که گوش میانی را به گلوی فوقانی متصل می کند، همیشه منبسط می شود که می تواند باعث احساس پری گوش شود.

استخوان گوش تغییر می کند.

سفت شدن استخوان های گوش میانی (اتواسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث وزوز گوش شود.

اسپاسم عضلانی در گوش داخلی

ماهیچه های گوش داخلی می توانند منقبض شوند (اسپاسم) که می تواند منجر به وزوز گوش، کاهش شنوایی شود. این موضوع گاهی اوقات بدون هیچ دلیل قابل توضیحی اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند ناشی از بیماری های عصبی، از جمله ام اس باشد.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).

مشکلات مربوط به TMJ، مفصل هر طرف سر در جلوی گوش، جایی که استخوان فک پایین به جمجمه می رسد، می تواند باعث وزوز گوش شود.

نوروم آکوستیک یا سایر تومورهای سر و گردن.

نوروم آکوستیک یک تومور غیرسرطانی (خوش خیم) است که روی عصب جمجمه‌ای که از مغز به گوش داخلی شما می‌رود ایجاد می‌شود و تعادل و شنوایی را کنترل می‌کند. سایر تومورهای سر، گردن یا مغز نیز می توانند باعث وزوز گوش شوند.

اختلالات عروق خونی

شرایطی که بر رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارد – مانند تصلب شرایین، فشار خون بالا، یا پیچ خوردگی یا بدشکل رگ‌های خونی – می‌توانند باعث شوند که خون در رگ‌ها و شریان‌ها با نیروی بیشتری حرکت کند. این تغییرات جریان خون می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود.

سایر شرایط مزمن

شرایطی از جمله دیابت، مشکلات تیروئید، میگرن، کم خونی، و اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس همگی با وزوز گوش مرتبط هستند.

عوامل خطر وزوز گوش

هر کسی ممکن است وزوز گوش را تجربه کند، اما این عوامل ممکن است خطر شما را افزایش دهند:

قرار گرفتن در معرض صدای بلند صداهای بلند

مانند صداهای ناشی از تجهیزات سنگین، اره‌های زنجیری و سلاح‌های گرم و … با کاهش شنوایی مرتبط با صدا هستند. دستگاه‌های موسیقی قابل حمل مانند پخش‌کننده‌های MP3 نیز در صورت پخش بلند مدت طولانی می‌توانند باعث کاهش شنوایی ناشی از نویز شوند. افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند – مانند کارگران کارخانه و ساختمان، نوازندگان  – به ویژه در معرض خطر هستند.

سن

با افزایش سن، تعداد رشته‌های عصبی فعال در گوش کاهش می‌یابد که احتمالاً باعث مشکلات شنوایی می‌شود که اغلب با وزوز گوش همراه است.

مصرف دخانیات و الکل

خطر ابتلا به وزوز گوش در افراد سیگاری بیشتر است. نوشیدن الکل نیز خطر وزوز گوش را افزایش می دهد. همچنین برخی مشکلات سلامتی چاقی، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا و سابقه آرتریت یا آسیب سر همگی خطر وزوز گوش را افزایش می دهند.

عوارض وزوز گوش

وزوز گوش افراد را متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد. برای برخی افراد، وزوز گوش می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اگر وزوز گوش دارید، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

 • خستگی مفرط
 • استرس
 • اختلال خواب
 • اختلال تمرکز
 • اختلال حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و کج خلقی

پیشگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد، وزوز گوش نتیجه چیزی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. با این حال، برخی اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از انواع خاصی از وزوز گوش کمک کند.

از محافظ شنوایی استفاده کنید

با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. سعی کنید قرار گرفتن در معرض صداهای بلند را محدود کنید.  اگر نمی توانید از صداهای بلند اجتناب کنید، از محافظ گوش برای محافظت از شنوایی خود استفاده کنید. اگر از اره‌های زنجیری استفاده می‌کنید، موسیقی‌دان هستید، در صنعتی کار می‌کنید که از ماشین آلات با صدای بلند استفاده می‌کند یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا تفنگ ساچمه‌ای) استفاده می‌کنید، همیشه از محافظ شنوایی روی گوش استفاده کنید.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موسیقی بدون محافظ گوش یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بالا از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.
مراقب سلامت قلب و عروق خود باشید. ورزش منظم، تغذیه صحیح و انجام اقدامات دیگر برای سالم نگه داشتن رگ های خونی می تواند به جلوگیری از وزوز گوش مرتبط با چاقی و اختلالات عروق خونی کمک کند.
الکل، کافئین و نیکوتین را محدود کنید. این مواد، به ویژه زمانی که بیش از حد استفاده شوند، می توانند بر جریان خون تأثیر بگذارند و باعث ایجاد وزوز گوش شوند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫2 نظر

 • پریا گفت:

  ممنون از مطالب کامل و مفید شما
  فقط آیا درمان دارد؟ آیا نزد شما درمان می شود ؟
  من مادرم چندساله که دچار شده و خیلی رنج میبره، سنندج دکتر گوش و حلق و بینی نزد مغز و اعصاب مبفرسته و مغزو اعصاب هم نزد گوش و حلق و بینی. و تا الان هیچ درمانی نداشتن

 • فرزین اسدی گفت:

  سلام دکتر
  من بخاطر میگرن های شدید الان حدود چند سال است داخل مغزم صدای سوت میشنوم
  مطمعنم علت فیزیولوژی داره
  یعنی در واقع سلولهای مغزم بنوعی تحت تاثیر درد های میگرنی قرار گرفتن
  آیا دارویی هست استفاده کنم ؟
  میشه راهنمایی کنید با سپاس فراوان

  پاسخ

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button