«میلیت عرضی» چیست؟

میلیت عرضی زمانی رخ می دهد که بخشی از نخاع ملتهب می شود. این امر می تواند باعث آسیب به میلین، پوشش رشته های سلول عصبی شود. در نتیجه، ارتباط بین سلول های عصبی در نخاع و بقیه بدن می تواند قطع شود. علائم از کمردرد تا مشکلات جدی‌تر مانند فلج یا از دست دادن کنترل روده متغیر است. تشخیص و درمان سریع ممکن است به بهبودی کمک کند..

اتصال مولتیپل اسکلروزیس (MS)

میلیت عرضی اغلب یک بیماری یکباره است. اما برای برخی افراد، میلیت عرضی نشانه اولیه بیماری ایمنی جدی دیگر سیستم عصبی است. یکی از این بیماری ها مولتیپل اسکلروزیس (MS) است.

ام اس یک بیماری مزمن (طولانی مدت) بدون درمان است. زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ میلین در اطراف اعصاب مغز، اعصاب بینایی و نخاع حمله می کند. می تواند تحرک را محدود کند و باعث درد شود. ام اس می تواند قسمت های مختلفی از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله:

 • مغز
 • چشم ها
 • بازوها و پاها

شدت علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

میلیت جزئی

میلیت عرضی به این معنی است که هر دو طرف سطح مقطع نخاع ملتهب هستند. میلیت جزئی که فقط یک طرف سطح مقطع را درگیر می کند، بیشتر از علائم ام اس است. مؤسسه ملی اختلالات عصبی و منبع قابل اعتماد سکته مغزی توصیه می کند که هر فردی که میلیت عرضی یا میلیت نسبی دارد، برای ام اس بررسی شود.

شباهت ها و تفاوت های علائم

ام اس و میلیت عرضی علائم مشترکی دارند، مانند احساس سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها. همچنین تفاوت های قابل توجهی بین ام اس و میلیت عرضی وجود دارد:

علائم میلیت عرضی

افراد مبتلا به میلیت عرضی اغلب کمردرد را به عنوان اولین علامت خود تجربه می کنند. به گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، حساسیت شدید به لمس، معروف به آلودینیا، در حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به میلیت عرضی نیز وجود دارد.

علائم میلیت عرضی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمر درد
 • حساسیت به لمس
 • مشکلات حرکتی، مانند لنگی یا سفتی عضلانی
 • احساس سوزش یا درد یا احساس سوزن سوزن شدن
 • ضعف در بازوها و پاها
 • اختلال عملکرد مثانه و روده، از جمله بی اختیاری، فوریت، و یبوست
 • بسته به محل التهاب در نخاع، قسمت های مختلف بدن ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

علائم ام اس

علائم ام اس معمولاً عبارتند از:

 • بی حسی یا ضعف در اندام ها
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن هماهنگی
 • اختلال عملکرد مثانه
 • درد و اسپاسم
 • علل میلیت عرضی و ام اس

علل میلیت عرضی به طور کامل شناخته نشده است. موسسه ملی اختلالات عصبی و منبع مورد اعتماد سکته مغزی نشان می دهد که این بیماری ممکن است در اثر عفونت یا پاسخ ایمنی بدن به عفونت ایجاد شود.

علل میلیت عرضی می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلالات سیستم ایمنی

اختلالاتی مانند ام اس و نورومیلیت اپتیکا ممکن است در ایجاد التهاب و آسیب به نخاع نقش داشته باشند. پاسخ ایمنی پاسخ ایمنی بدن به عفونت و واکسن ها ممکن است باعث این وضعیت شود.

عفونت ویروسی

ویروس‌هایی که باعث ویروس زیکا، ویروس نیل غربی، آنفولانزا، هپاتیت B، آبله مرغان و زونا، سرخک، اوریون، سرخجه، و احتمالاً منبع مطمئن COVID-19 می‌شوند، ممکن است باعث میلیت عرضی شوند.

عفونت باکتریایی

عفونت هایی از جمله سیفلیس، سل، بیماری لایم و عفونت گوش میانی نیز ممکن است باعث میلیت عرضی شوند.

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی در نخاع ممکن است باعث این وضعیت شود. انگل ها انگل هایی مانند توکسوپلاسموز که در آب آلوده و گوشت نپخته یافت می شود، ممکن است باعث میلیت عرضی شود. سایر اختلالات التهابی میلیت عرضی با اختلالات التهابی خودایمنی سیستمیک مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوز سیستمیک همراه است.

اختلالات عروقی

شرایطی از جمله ناهنجاری های شریانی وریدی (AVMs) ممکن است باعث میلیت عرضی شود. هنگامی که به دلیل بیماری یا وضعیت دیگری رخ می دهد، ممکن است میلیت عرضی ثانویه نامیده شود. ام اس ممکن است در نهایت در ۱۰ تا ۳۳ درصد موارد میلیت عرضی حاد حاد ایجاد شود.

چه کسی در معرض خطر میلیت عرضی است؟

میلیت عرضی می تواند در افراد در هر سن و نژادی رخ دهد. علاوه بر این، میلیت عرضی در افراد جوان تر ظاهر می شود. این بیماری بیشتر در سنین ۱۰ تا ۱۹ سالگی و بین ۳۰ تا ۳۹ سالگی رخ می دهد. هنگامی که با ام اس همراه است، زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص میلیت عرضی

پزشک معمولاً اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) را برای تشخیص میلیت عرضی تجویز می کند. ام آر آی از نخاع نشان می دهد که آیا التهاب وجود دارد یا خیر. این به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا درد شما ناشی از لیز خوردن دیسک است یا بیماری دیگری مانند ام اس.

آزمایشاتی که پزشک ممکن است انجام دهد عبارتند از:

 • MRI از ستون فقرات شما
 • MRI مغز شما
 • یک سوراخ کمری، یا ضربه زدن به ستون فقرات، برای آزمایش مایع surr
 • حلقه زدن نخاع
 • آزمایش خون برای آنتی بادی های خاص و بیماری هایی مانند HIV

پزشک ممکن است سابقه پزشکی و خانوادگی شما را بخواهد. برای تشخیص میلیت عرضی و ام اس نیز معاینه عصبی لازم است.

درمان و بهبودی میلیت عرضی

درمان میلیت عرضی اغلب با داروهایی به نام کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب شروع می شود. همچنین اگر مورد میلیت عرضی شما ناشی از عفونت ویروسی باشد، ممکن است دارو برای درد و داروهای ضد ویروسی دریافت کنید. از آنجایی که حرکت اندام برای کمک به حفظ سلامت آنها مهم است، احتمالاً فیزیوتراپی نیز برای کمک به ترمیم آسیب عصبی دریافت خواهید کرد. همچنین ممکن است برای کمک به ایجاد استقلال در برخی وظایف، کاردرمانی دریافت کنید.

درمان های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درمان تعویض پلاسما، اگر استروئیدها مؤثر نباشند
 • ایمونوگلوبولین، تزریق آنتی بادی از افراد سالم برای کمک به تنظیم مجدد سیستم ایمنی شما
 • داروها برای درمان سایر شرایط ناشی از میلیت عرضی

انتظار برای درمان خطرناک است. هر چه زودتر پس از ظاهر شدن علائم درمان شوید، شانس بهبودی شما بیشتر است. در برخی موارد، ممکن است قبل از برگشت تمام نتایج آزمایش، درمان را شروع کنید.

آینده افراد مبتلاء به میلیت عرضی

اکثر افرادی که به طور خود به خود به میلیت عرضی مبتلا می شوند، مانند یک عفونت ویروسی، حداقل بهبودی نسبی پیدا می کنند. این ممکن است حدود ۱ تا ۳ ماه طول بکشد. وضعیت آنها ممکن است پس از فیزیوتراپی که می تواند تا ۲ سال طول بکشد به بهبود ادامه دهد. بیشتر بهبودی در عرض ۳ ماه از شروع علائم میلیت عرضی انجام می شود. برای حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به میلیت عرضی، برخی از علائم ممکن است از بین نرود. این ممکن است شامل فوریت یا ضعف ادرار باشد.

حدود یک سوم افراد مبتلا به میلیت عرضی ممکن است پس از بهبودی همچنان علائم فلج و بی اختیاری را تجربه کنند. این ممکن است در موارد شدید و به سرعت در حال پیشرفت بیشتر رخ دهد.

برای مبتلایان به بیماری مزمنی مانند ام اس، میلیت عرضی ممکن است دوباره رخ دهد و درمان ممکن است شامل داروهایی برای جلوگیری از عود آن باشد.

نکته پایانی

میلیت عرضی یک بیماری جدی است که در آن التهاب در نخاع رخ می دهد و باعث درد، ضعف و بی اختیاری می شود. اگرچه نادر است، اما می تواند به دلیل عفونت، پاسخ سیستم ایمنی یا اختلال سیستم ایمنی مانند ام اس رخ دهد.

درمان سریع ممکن است منجر به شانس بهتری برای بهبودی شود، بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است شما یا کسی که می‌شناسید ممکن است به میلیت عرضی مبتلا شده است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button