اصلی ترین علت بروز بیماری صرع

بیماری صرع به سیستم اعصاب مرکزی مربوط می‌شود. صرع بیماری غیر واگیردار و یکی از چهار بیماری شایع سیستم اعصاب مرکزی است.

درباره حمله‌های تشنجی

تشنج در واقع حمله ناگهانی سیستم الکتریکی مغز است که تمام مغز را دچار یک حمله ناگهانی می‌کند و باعث می‌شود که در مغز به صورت ناگهانی فعالیتی ایجاد شده و همین امر می‌تواند اختلال و یا کاهش هوشیاری و حرکات غیرطبیعی در بدن را ایجاد کند.

حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد ابتلاء به صرع ناشناخته است. تشنج در هر سن، جنس و یا نژادی وجود دارد ولی در مواردی علت صرع می‌تواند:

  • ضربات مغزی
  • سکته‌های مغزی
  • تومورهای مغزی
  • اختلالات متابولیک و سیستمیک بدن
  • کاهش کلسیم و یا سدیم خون

اصلی ترین علت بروز بیماری صرع را عوامل ژنتیکی است به شکلی که در ۴۰ درصد موارد یک ژن در ایجاد صرع نقش اساسی دارد.

شیوع بیماری صرع در ایران

این بیماری ۱,۸ دهم درصد در ایران شیوع دارد و حدود یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به به این بیماری هستند، مطالعات و آمارها نیز نشان می‌دهد تعدادی از این افراد را کودکان تشکیل می‌دهند.

بیماری صرع در ایران در مقایسه با سایر کشورها سه برابری بیشتر است. صرف نظر از عوامل ژنتیکی صدماتی که به دنبال تصادفات جاده‌ای ایجاد می‌شود و جانبازان جنگ تحمیلی بیشترین گروه‌های مبتلا به صرع را در کشور به خود اختصاص می‌دهند.

علائم عمومی بیماری صرع

افت هوشیاری، خارج شدن کف از دهان را از جمله علائم عمومی بیماری صرع می توان ذکر کرد. در برخی موارد صرع به صورت یک خیرگی و یا مات زدگی بروز می‌کند به این معنی که فرد برای چند ثانیه یا چند دقیقه دچار مات زدگی می‌شود و ممکن است رفتارهای غیر طبیعی از خود بروز دهد. صرع علامتی از بیماری است که به صورت حمله‌ای شروع شده و سریعاً و در مدت زمان کوتاهی این نشانه‌ها تمام می‌شود.

روش‌های مختلف تشخیص صرع

شرح حال بیمار، سابقه فامیلی، سابقه زردی در کودکی و یا احتمال کمبود اکسیژن رسانی به مغز و همچنین ضربات مغزی را از جمله این موارد ذکر کرد و روش‌های دیگری همانند آزمایشات پارکلینیک برای ردیابی امواج صرعی را از روش‌های آزمایشگاهی تشخیص این بیماری دانست.

سی تی اسکن و ام آر آی را روش مناسب و کارآمدی برای تشخیص ضایعات مغزی است. در ۳۰ درصد موارد بیماران مبتلا به صرع افراد دچار صرع واقعی نیستند و این بیماری به صورت صرع کاذب و یا صرع‌هایی که وابسته به موارد روحی است بروز می‌کند. در این موارد فرد در اثر اضطراب‌های شدید و یا اختلالات روحی صرفاً علائم صرع را تقلید می‌کند.

هر کاهش سطح هوشیاری صرع تلقی نمی‌شود، بعضی از موارد افت هوشیاری ناگهانی ناشی از مشکلات قلبی با افت فشار خون که اصطلاحاً گفته می‌شود فرد غش کرده صرع تلقی نمی‌شود.

آیا صرع درمان پذیر است؟

درمان صرع غالباً به صورت دارو درمانی است، این بیماری در بیشتر موارد با یک یا دو قرص درمان می‌شود. در ۳۰ درصد موارد صرع می‌تواند به صورت مقاوم ایجاد شود، در این موارد بر اساس شرایط بیمار یا داروها تغییر می‌کند و یا جراحی انجام می‌شود.

مبتلایان به صرع همانند سایر افراد جامعه می‌توانند زندگی عادی داشته باشند و تشکیل خانواده دهند و فقط در مورد انجام برخی ورزش‌ها مثل شنا، کوهنوردی و ورزش‌های خطرناک باید با پزشک مشورت کنند.

طول عمر بیماران صرع

طول عمر بیماران مبتلابه صرع کاملاً طبیعی و نرمال است. صرع باعث اختلالات شناختی نمی‌شود و صرفاً در مواردی که صرع مقاوم شود و فرد روزانه چندین نوبت دچار حمله شود ممکن است اختلالات شناختی ایجاد شود.

مصرف مواد مخدر، سیگار، قلیان و الکل در مبتلایان به صرع خطرناک است و مصرف این مواد می‌تواند صرع را تشدید کند.

انتقال بیماری صرع از والدین به کودکان

مطالعات گواه این مطلب است که به طور کلی حدود ۱۰ درصد افرادی که مبتلا به صرع هستند می‌توانند این بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند و این در حالی است که که این مطالعات صرفاً یک احتمال است و قطعیت ندارد. شیوع صرع در ایران نسبت به دنیا با توجه به تصادفات جاده‌ای و جانبازان شیمیایی بالاتر است ولی به لحاظ درمان هیچ گونه کمبودی در کشور وجود ندارد.

شیوع پاندمی کرونا اقدامات مبتلایان به صرع با شیوع کرونا

میزان ابتلاء به کرونا در مبتلایان به صرع با سایر افراد جامعه تفاوتی ندارند و این افراد باید درمان‌های خود را طبق روال دنبال کنند. افراد مبتلا به کووید ۱۹ که به دلیل اختلالاتی مثل افت کلسیم، سدیم و یا تب دچار تشنج می‌شوند.  اگر در افراد مبتلا به کرونا تشنج رخ دهد صرع محسوب نمی‌شود و با درمان کرونا این بیماری نیز درمان می‌شود.

حمله‌های پانیک

برخی افراد با علائمی نظیر تپش قلب، تنگی نفس و یا افت هوشیاری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و احساس می‌کنند مبتلا به کرونا هستند، این حملات، حمله پانیک یا اضطرابی و قابل درمان است.

علائم صرع و یا تشنج در کودکان متفاوت است

خیرگی یا مات زدگی، پرش اندام، زمین خوردن ناگهانی، حرکت ناگهانی یک دست یا اختلال لحظه‌ای مثل گز گز حسی و لحظه‌ای و یا افت هوشیاری می‌تواند یکی از نشانه‌های صرع‌های کوچک باشد.

                دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button