چرا باید نوار مغز گرفت؟

 

یک متخصص مغز و اعصاب با استفاده از نوار مغز، بیماری ها و اختلالات عصبی را تشخیص می دهد. در واقع این نوار مغزی ثبت پتانسیل های برخواسته از فعالیت الکتریکی نورون های مغزی است که کمک شایانی به تشخیص بیماری های مربوط به مغز و اعصاب می کند.

بررسی بیماری با نوار مغز

انواع صرع ها، آسیب های موضعی مغز و برخی انسفالیت ها از جمله مواردی هستند که با استفاده از نوار مغز در بررسی آنها مفید است. ولی نکته قابل تامل این است نوار مغز تاثیری در روند و یا بهبود بیماران سکته مغزی، سردرد، اضطراب، افسردگی و شیدایی ندارد و بندرت در وز وز گوش و سرگیجه و عدم تعادل ارتباط پیدا می کند.

ثبت امواج الکتریکی مغز با کمک نوار مغز

از ویژگی های تخلیه الکتریکی مغزی تناوب نسبتا منظم آن بوده که تحت عنوان ریتم شناخته می شود. همین طور ریت یا تعداد امواج تولید شده در ثانیه مشخصی است که به صورت امواج محدوده یا ریت آلفا، بتا، لامدا و تتا تقسیم بندی می شود. که در حالت آرامش و سلامت در محدوده ریت نوار ثبت شده از امواج الکتریکی مغز در محدوده آلفا می باشد که عبارت است از:

همین طور این امواج دامنه یا آمپلی تد مشخصی دارند. وقوع حمله صرع یا تشنج ( آنوکسی مغزی) که همان عدم اکسیژن رسانی به مغز است و همچنین بیهوشی و آسیب های مغزی پتانسیل مداوم مغزی را کم می کنند.

نوار مغز با کیفیت 

  • پوست سر تمیز باشد. چرا که چربی به عنوان یک مقاومت مانع اختلال امواج مغزی به الکترود نصب شده روی پوست می شود.
  • اتاق نوار مغز باید ساکت  و آرام باشد.
  • بیمار بی حرکت روی صندلی نشسته و دست ها را روی ران جدا از هم، پاها جدا از هم و کف پا می بایست روی کف زمین باشد.
  • عضلات شل و بدن آرام باشد. انقباض عضلات صورت و لو نامحسوس، باعث ایجاد آرتیفکت در هنگام ثبت نوار مغزی می شود.
  • نوار مغزی شامل ۴ قسمت با چشمان باز ، چشمان بسته  و تنفس عمیق که شامل حداقل ۲۰ تنفس در هر دقیقه به مدت سه دقیقه است و تحریک نوری به مدت حداقل سی ثانیه به صورت نور چشمک زن با چشمان بسته و پلک زدن می باشد.
  • نکات قابل ملاحظه در نوع دستگاه و تنظیم فیلترها که تاثیر موثری در کیفیت نوار مغز دارند.
  • زمان انجام نوار مغزی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود و هیچ گونه درد و یا اضطرابی ندارد.

قبل از گرفتن نوار مغز

اگر هر گونه دارویی اعم از داروهای با نسخه، بدون نسخه یا داروهای مکمل استفاده می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید. شب قبل از انجام تست موهای خود را بشویید و از هیچ یک از مواد و محصولات آرایشی استفاده نکنید.

در حین گرفتن نوار مغز

به حالت خوابیده روی تخت کارشناس فنی حدود ۲۰ حسگر (سنسور) کوچک را بر روی کف سرتان (جمجمه سر) قرار می‌دهد. این سنسورها، الکترود نامیده می‌شوند و فعالیت سلول‌های درون مغز که به آن‌ها نورون گفته می‌شود را جمع‌آوری می‌کنند و برای دستگاهی ارسال می‌کنند که نتیجه این تست به شکل رشته‌هایی از خطوط بر روی کاغذ یا صفحه کامپیوتر نمایش داده می‌شود.

در ابتدا چشمانتان باز است و بعد باید چشمانتان را ببندید. مسئول فنی ممکن است از شما بخواهد که نفس عمیق بکشید یا به یک لامپ خیره شوید. در هر کدام از این حالت‌ها امواج ساطع شده از مغز متفاوت هست. نوار مغز را می‌توان به هنگام خوابیدن در شب نیز انجام داد.

اگر علاوه بر فعالیت‌های مغز، علائم دیگری مانند تنفس و نبض نیز ضبط شوند به آن آزمایش چندگانه خواب (پلی سومنوگرافی) می‌گویند.

بعد از انجام نوار مغز 

مسئول فنی الکترودهای قرار داده شده در کف سر را بر می‌دارد و محل‌هایی که با چسب آغشته شده است را می‌شوید. اگر بعد از انجام تست حمله عصبی به شما دست نداد می‌توانید خودتان رانندگی کنید. ولی اگر تست را به هنگام شب انجام داده‌اید بهتر است خودتان رانندگی نکنید.

نتیجه نوار مغز

پس از اتمام تست می‌توانید مصرف داروهای خود را آغاز کنید. نتیجه نوار مغز را به پزشک خود نشان دهید. پزشک از طریق الگوهای موجی مشکلات موجود در سیستم عصبی را تشخیص می‌دهد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button