احتمال ارثی بودن بیماری صرع!

بیماری صرع نوعی اختلال مزمن است که باعث تشنج غیرمترقبه و مکرر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. صرع، حمله ناگهانی فعالیت الکتریکی در مغز است. تشخیص تشنج خفیف ممکن است دشوار باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند چند ثانیه طول بکشد که در طی تشنج بیمار آگاهی و هوشیاری ندارد. تشنج شدیدتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث اسپاسم و گرفتگی عضلات غیرقابل کنترل شود و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. در طی تشنج شدیدتر، برخی از افراد دچار گیجی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می شوند و هوشیاری خود را از دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. پس از آن بیمار ممکن است هیچ خاطره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از وقوع تشنج نداشته باشد.

ارتباط ژنتیک و صرع 

ممکن است حدود ۵۰۰ ژن وجود داشته باشد که مربوط به بیماری صرع است. ژنتیک همچنین ممکن است یک “آستانه تشنج” را در شما مشخص کند. اگر یک آستانه تشنج کم به ارث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برید، در برابر محرک‌ های تشنج آسیب پذیر تر هستید. آستانه بالاتر بدان معنی است که شما کمتر احتمال ابتلا به تشنج را دارید. بیماری صرع در برخی از خانواده ‌ها گاهی بیشتر است. اما  احتمال ارثی بودن صرع کم است. بیشتر والدین مبتلا به بیماری صرع فرزند مبتلا به صرع ندارند به طور کلی، خطر ابتلا به صرع تا ۲۰ سالگی حدود ۱ درصد است. اگر والدین شما به دلیل علت ژنتیکی مبتلا به صرع هستند، خطر بروز تشنج در شما بین ۲ تا ۵ درصد افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد.

اگر والدین شما به دلیل دیگری مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی مبتلا به صرع است، این تاثیری در احتمال ابتلا به صرع شما نخواهد داشت. بیماری صرع بر توانایی شما در فرزندآوری تأثیر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد. اما برخی از داروهای صرع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر جنین شما تأثیر بگذارد. مصرف داروهای خود را متوقف نکنید، بلکه قبل از بارداری یا به محض تصمیم گیری به بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

ارتباط سندورم های صرعی با اختلالات ژنتیکی 

اختلالات ژنتیکی می توانند تنها موجب صرع شوند و یا می توانند یک سندروم با تعدادی از اثرات مختلف بر ارگانها و عملکرد بدن از جمله صرع شوند.

جهش های ژنتیکی و به ارث رسیدن بیماری صرع یک موضوع پیچیده است، دو کودک با جهش ژنتییکی مشابه و یا متفاوت ممکن است یک بیماری صرع ایجاد کنند، دو نفر از یک خانواده با جهش های ژنتیکی مشابه ممکن است دچار صرع شوند ولی اثرات در هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

بعلاوه برخی از تغییرات ژتنیکی به صورت ارثی ایجاد نمی شوند بلکه در اثر جهش های ژنتیکی جدید ایجاد می شوند، برخی از نمونه های سندروم صرع ممکن است ناشی از اختلالات ژنتیک باشند، در اینجا نمونه هایی از این زمینه های ژنتیکی آورده شده. آیا بیماری صرع ارثی است

اختلالات تک ژنی

حداقل بیست سنددروم که اختلالات اصلی آنها صرع است به ژن های خاصی اختصاص داده شده اند، بسیاری اختلالات تک ژنی که باعث اختلالات مغزی و یا اختلالات متابولیکی می شوند می توانند صرع را به عنوان یکی از تظاهرات خود داشته باشند.

صرع جزئی اتوزمال با کانون متفاوت

به طور معمول و میانگین در سن ۱۴ سالگی شروع می شود، افرادی با این نوع صرع در مرحله اول تشنج های پیچیده جزئی با منشاء در لوب های تمپورال، فرونتال و پارشیال و در مراحل ثانویه با تشنجات عمومی مواجه می شوند. آیا بیماری صرع ارثی است

صرع اتوزومال شبانه در لوب فرونتال

صرعی که ناشی از اختلالات سیگنالها در لوب فرونتال در شب ها ایجاد می شود، جهشهای ژنتیکی متفاوت می توانند منجر به ایجاد نسخه های متفاوت این صرع شوند، به طور میانگین در ۸ سالگی شروع می شود و چنین وضعی می تواند به راحتی با کابوس های شبانه اشتباه گرفته شود، این سندروم می تواند از خفیف تا شدید در اعضای خانواده اتفاق بیافتد ولیکن اغلب به شکل خفیف بوده و به خوبی به دارو پاسخ می دهد.

تشنج های فامیلیال خوش خیم نوزادی

معمولا در دومین و یا سومین روز از تولد نوزاد شروع می شود که در شرایط عادی پس از یک هفته ناپدید می شوند، این تشنج ها معمولا به صورت تشنج های عمومی تونیک و کلونیک ظاهر می شوند و تنها حدود ۱۱ درصد از این کودکان در روزهای بعد و در زندگی شان دچار تشنج هستند.

فردی مبتلاء به صرع 

اگر شما و یا فردی در خانواده دچار صرع شده لزوما به این معنی نیست که در تشکیل خانواده و ازدواج مشکلی وجود داشته باشد ولیکن لازم است تا برخی موارد مد نظر قرار بگیرند

آیا فرد مصروع می تواند باردار شود؟ 

بسیاری افرادی که دچار صرع هستند دارای فرزند و یک زندگی عادی هستند و اینکه شخصی دچار صرع باشد به این معنی نیست که بارداری برای او سختر از دیگران باشد ولیکن به هر شکل بیماری و اضطراب ناشی از آن و یا مصرف داروها و تشنج در این دوران ممکن است بر روی شروع و خواست خانواده برای بارداری تاثیرگذار باشد.

یک نکته اینجاست که برخی از داروهای ضد صرع می توانند باعث تاثیراتی بر روی میزان اسپرم در مردان و در نتیجه قدرت باروری آنها شوند.

برخی از زنان با بیماری صرع دچار قاعدگی نامنظم هستند و یا مستعد ابتلا به بیماری سندروم پلی کیستیک که از موارد شایع در عدم باروری به حساب می آید هستند، به عنوان یک عارضه منفی در این زنان احتمال چاقی و افزایش وزن نیز وجود دارد.

این شرایط یعنی سندروم پلی کیستیک در زنان و همچنین کاهش اسپرم در مردان قابل درمان هستند ولیکن باعث مشکل تر شدن روند باروری و بارداری می شوند. آیا بیماری صرع ارثی است

بارداری در بیماران صرع

درست است که داروها ممکن است روند بارداری شما را با کمی مشکل رو به رو کنند ولی این مسئله را فراموش نکنید که هرگز بدون مشورت با پزشکتان (متخصص مغز و اعصاب) داروهای ضد تشنج را قطع و یا دوز مصرفی آن ها را تغییر ندهید.

بیماری صرع ممکن است باعث کاهش تمایلات جنسی و همین طور ناتوانی جنسی در مردان شود، این مشکلات می تواند ناشی از افسردگی اضطراب و یا برخی از عوارض جانبی داروهای ضد صرع باشد.

هر دو مسئله عنوان شده به عنوان یک عارضه شایع در بیماران صرع پیچیده فوکال در لوب تمپورال بررسی می شوند زیرا این ناحیه از مغز درگیر در مسائل جنسی است، به هر حال زمانی که بیمار مصرع بخواد نیتی برای بارداری و بچه دارشدن داشته باشد بایست زیر نظر یک پزشک متخصص مغز و اعصاب قرار بگیرد و با توجه به آزمایشاتی که انجام می دهد و نتایج آنها میزان مصرف دارو را تغییر داده و نهایتا به این کار اقدام کند.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

منابع :

wikipedia.org

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

  • محمدعراقی گفت:

    سلام خدمت خانم دکتردادخواه ازسال۷۴درسربازی تشنج گرفتم وتاامروزمریضم هرچندماه یکبارچندساعت قبل ازتشنج گیج میشوم وسرم سنگین وهزیون میگم وقت تشنج دادمیزنم وتشنج میکنم نمیدانم چقدرطولمیکشد وقتی به هوش میام گریه وناله وسرم رازمین میکوبم ایا صرع است ایاارثیست چون درخاندانمان تشنجی نداریم برایم ارزوی مرگکنید ممنون میشم جوابم رابدهید

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button