میگرن وستیبولار (سرگیجه میگرنی) چیست؟

میگرن وستیبولار یک بیماری سیستم عصبی است که باعث سرگیجه یا گیجی های مکرر در افرادی که سابقه میگرن دارند می شود. بر خلاف میگرن کلاسیک این نوع میگرن می تواند بدون سردرد باشد.

پزشکان اسامی مختلفی روی این نوع میگرن گذاشته اند:

        ۱- سرگیجه مرتبط با میگرن Migraine – associated vertigo

        ۲- سرگیجه میگرنی Migrain Vertigo

        ۳- وستیبولوپاتی مرتبط با میگرن Migraine – related vestibulopatly

میگرن وستیبولار چه علائمی دارند؟ 

وستیبولار مرتبط با سیسستم وستبولی گوش داخلی است که شنوایی و تعادل را کنترل می کند.

نکته قابل توجه این است که این نوع میگرن، همیشه ایجاد سردرد نمی کند. علائم اصلی سرگیجه هایی هستند که به صورت تکرار شونده می آیند و می روند.

اگر شما میگرن وستیبولار داشته باشید علائم زیر را تجربه می کنید:

    ۱-سرگیجه یا خستگی سر که بیشتر از چند دقیقه طول می کشد.

     ۲- تهوع و استفراغ

     ۳- عدم تعادل

     ۴-حساسیت زیاد به حرکت به طوریکه با حرکت سر، چشم و بدن احساس سرگیجه می کنید

     ۵- احساس عدم تعادل به طوریکه حس می کنید در یک قایق در حال حرکت هستید.

     ۶- حساسیت به صدا

شما ممکن است احساس گیجی کنید و اختلال تعادل داشته باشید بدون اینکه علائم دیگر میگرن را داشته باشید.

بعضی موارد سرگیجه می تواند از قبل، در حین یا بعد از سردرد میگرن وجود داشته باشد.

شما ممکن است سالها قبل از اینکه سرگیجه ظاهر شود علائم میگرن را داشته باشید.

 سرگیجه میگرنی چیست؟

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند مثل میگرن تئوریهای زیادی وجود دارد ولی اینکه چطور این نوع میگرن ایجاد می شود هنوز بدرستی شناخته نشده است. محققان گفته اند حدود ۱ درصد جامعه مبتلا به میگرن وستیبولار (سرگیجه میگرنی) هستند ولی احتمالا این میزان در عمل کمی بیشتر است.

مانند میگرن کلاسیک، شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است. سرگیجه معمولا در حدود سن ۴۰ سالگی خود را نشان می دهد اما فقط محدود به بزرگسالان نیست. کودکان هم در موارد نادر می توانند به آن مبتلا شوند.

تشخیص میگرن وستیبولار 

آزمایش خون یا تست مشخصی برای تشخیص سرگیجه میگرن وجود ندارد ولی انجمن بین المللی سردرد (IHS) و سایر سازمانهای مربوط به سردرد اولین کرایتریای تشخیصی برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری میگرن وستیبولار اعلام کرده اند.

بر این اساس شما ممکن است مبتلا به میگرن وستیبولار باشید اگر:

 ۱- شما حداقل ۵ حمله سرگیجه داشته باشید که احساس حرکت یا احساس چرخش کنید.این با بیماری حرکت (Motion sicknesses) یا احمله غش (Faint) متفاوت است.

 ۲- سرگیجه بین ۵ دقیقه تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

 ۳- علائم شما متوسط تا شدید باشند که ممکن است شما را از انجام فعالیتهای روزمره باز دارد و یا آنقدر شدید باشد که نتوانید هیچ کاری انجام دهید.

 ۴- حداقل نیمی از حمله های سرگیجه با یکی از علائم میگرن زیر همراه باشد:

 یک سردرد که ۲ تا از مشخصات زیر را داشته باشد:

سردرد یکطرفه، ضرباندار، متوسط تا شدید که با فعالیت بدتر شود.

حساسیت به نور یا صدا

دیدن جرقه های نورانی در میدان بینایی (اورای میگرن)

 تشخیص متخصص مغز و اعصاب سرگیجه 

علاوه بر شرح حال و معاینه نورولوژیک دقیق،  متخصص مغز و اعصاب  با بررسیهای تشخیصی پاراکلینیک می تواند به رد سایر علل سرگیجه و تشخیص قطعی میگرن وستیبولار (سرگیجه میگرنی) کمک کند.

اولین قدم درخواست یک ام آر آی مغز (Brain MRI) می باشد که به وسیله آن ساختمان مغز از نظر ضایعات فضا گیر و تومورهای مغزی بررسی می شود.

تستهای شنوایی (رادیومتری) وتستهای تعادل برای رد اختلالات گوش انجام می شوند.

قدم بعدی بررسی عروق مغز و چگونگی جریان خون و خونرسانی مغز با انجام سونوگرافی داپلر عروق مغز (TCD & ECD) می باشد. این روش برای رد اختلالات خونرسانی قسمتهای پس سری مغز که توسط سیستم ورتبرو بازیلر (Vertebrobasilar Insufficiency) انجام شود صورت می گیرد. این اختلال در سیستم خونرسانی مغز (VBI(Vertebro basilar Insufficionنام دارد که منجر به حمله های سرگیجه می شود و در واقع نوعی پیش سکته مغزی محسوب می شود.

تشخیص افتراقی میگرن وستیبولار:

بیماری مینر (Menieres disease)

یکی از بیماریهای گوش داخلی است که در آن استخوانچه های گوش داخلی اسکلروزه می شود و می تواند منجر به حملات سرگیجه شود. در این بیماری قبل از شروع سرگیجه احساس پری گوش ایجاد می شود.  در حین حمله در یکی یا هر دو گوش صدای زنگ یا کاهش شنوایی ممکن است ایجاد شود که این علائم معمولا در میگرن وستیبولار دیده نمی شود.

سکته ساقه مغز (Brainstem stroke)

در این بیماری در حین حمله سرگیجه ممکن است گزگز و بیحسی و ضعف در اندامها، اختلال در صحبت کردن، گزگز و بیحسی اطراف لب، دو بینی و دیگر علائم سکته مغزی ظاهر شوند.

اگر  شما هر کدام از این نشانه ها را همراه با سرگیجه جدید تازه شروع شده داشتید حتما باید به اورژانس مغز و اعصاب مراجعه کنید.

درمان میگرن وستیبولار

متخصص مغز و اعصابتان داروهایی را برایتان تجویز می کند که موقع حمله سرگیجه استفاده کنید که در واقع درمان علامتی سرگیجه است.

تریپتانها مثل سوماتریپتانها و ریزاتریپتان اگر در همان شروع حمله استفاده شوند می توانند کمک کننده باشند. داروهای مهار کننده وستبولی گوش ممکن است احساس حرکت یا گیجی شما را کم کنند. این داروها روی مرکز تعادل در گوش داخلی تاثیر می گذارند. پزشک شما ممکن است دسته داروهای بنزودیازپین مثل لورازپام، ضد تهوع مثل پرومتازین و آنتی هیستامین مثل Meclezine را تجویز کند.

علاوه بر داروهای پیشگیری کننده میگرن، مهارکننده های CGRP مثل Aimovig که به تازگی وارد بازار شده است در میگرن وستیبولار هم می توانند موثر واقع شوند. متاسفانه این داروها گران هستند و در حال حاضر در ایران نیز موجود نمی باشد.

تزریق تخصصی بوتاکس میگرن هم وقتی حمله ها مکرر و روزانه شوند مانند میگرن مزمن Chronic Migraine می توانند موثر واقع شوند.

دستگاه (TMS (Transcranial Magnetic stimulation با استفاده از رساندن امواج مغناطیسی به قسمتهایی از کورتکس پس سری مغز مانند میگرن کلاسیک می تواند موجب کاهش حملات شود.

تغییر رژیم غذایی و تاثیر آن در کاهش حملات سرگیجه میگرن وسبولار

برای درمان سرگیجه میگرن چه غذاهایی نخوریم؟

  • مواد غذایی که باعث تحریک حمله میگرن می شوند می توانند باعث حمله سرگیجه میگرنی شوند:
  • پنیر کهنه، شکلات، الکل، غذاهای حاوی مواد نگهدارنده مثل سوسیس و کالباس، شراب قرمز

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button