در تومور مغزی کجای سر، درد می‌گیرد؟

هنگامی که سردردی دارید که کمی دردناک تر از حد معمول به نظر می رسد و با سردرد تنشی یا میگرن معمولی شما متفاوت است، ممکن است فکر کنید که این سردرد نشانه یک بیماری جدی مانند تومور مغزی است، اما به خاطر داشته باشید که بیشتر سردردها به دلیل تومورهای مغزی نیستند. اکثر تومورهای مغزی در واقع از جای دیگری در بدن شروع می شوند و به مغز سرایت می کنند. اینها به عنوان تومورهای متاستاتیک مغز شناخته می شوند. توموری که در مغز ایجاد می شود تومور اولیه مغز نامیده می شود.

بنابراین، بیشتر سردردها جای نگرانی ندارند. با این حال، اگر تومور مغزی وجود داشته باشد، سردرد شایع ترین علامت است. درک تفاوت‌های بین سردرد معمولی و سردرد تومور مغزی موضوعی است که به آن خواهیم پرداخت.

علائم سردرد تومور مغزی

در مراحل اولیه، تومور مغزی ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشد. تنها زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که به مغز یا اعصاب مغز فشار بیاورد می تواند باعث سردرد شود. ماهیت سردرد تومور مغزی از جهات قابل توجهی با سردرد تنشی یا میگرنی متفاوت است.

به عنوان مثال، بیدار شدن مکرر با سردرد می تواند نشانه ای از تومور مغزی باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که سایر شرایط، مانند آپنه انسدادی خواب یا خماری نیز می توانند باعث سردرد صبحگاهی شوند. اما اگر شروع به سردردهای مکرر می کنید و یا اگر شدت سردرد تغییر می کند، توجه داشته باشید. اینها ممکن است نشان دهنده وجود تومور مغزی باشد.

سایر علائم سردرد مرتبط با تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردردهایی که شما را در شب بیدار می کند
 • سردردی که به مسکن‌های استاندارد مانند آسپرین، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) پاسخ نمی‌دهد.
 • سردردهایی که چند روز یا چند هفته طول می کشد

از آنجایی که درد می تواند بسیار شدید باشد، سردردهای تومور مغزی گاهی با میگرن اشتباه گرفته می شوند. با این حال، حمله میگرن می تواند حالت تهوع و حساسیت شدید به نور را نیز ایجاد کند. سردرد تومور مغزی معمولاً با علائم دیگری همراه است.

علائمی که همراه با سردرد تومور مغزی است

اگر سردرد تنها علامت شماست، احتمال کمتری دارد که ناشی از تومور مغزی باشد تا زمانی که سایر مشکلات سلامتی جدی را تجربه کنید. برخی از شایع‌ترین علائم همراه تومور مغزی عبارتند از:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • دوبینی، تاری دید، یا از دست دادن بینایی
 • افزایش فشار در پشت سر احساس می شود
 • سرگیجه و از دست دادن تعادل
 • تشنج
 • ناتوانی ناگهانی در صحبت کردن
 • از دست دادن شنوایی
 • ضعف یا بی حسی که به تدریج در یک طرف بدن بدتر می شود
 • بدخلقی و عصبانیت غیر مشخص

برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد که ناشی از تومور مغزی نیست. سکته مغزی قطع جریان خون به درون یک رگ خونی در مغز است. اگر وضعیت شما از سردرد خفیف به چیز دیگری بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر سرطان در جای دیگری از بدنتان تشخیص داده شد و شروع به تجربه سردردهای شدید کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. سرطان ممکن است به مغز شما سرایت کرده باشد. همه علائم خود را با جزئیات برای پزشک شرح دهید. ماهیت سردرد به پزشک کمک می کند تا برنامه درمانی بهتری داشته باشد.

همچنین اگر سابقه سرطان ندارید یا اگر سردرد چند روز یا چند هفته بدون تسکین یا بدون تسکین طول کشید، به پزشک یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

سردردی که بدون پاسخ به درمان سنتی درد بدتر می شود نیز باید ارزیابی شود. کاهش وزن، بی حسی عضلانی و تغییرات حسی (کاهش بینایی یا شنوایی) که همراه با سردرد هستند نیز باید به سرعت بررسی شوند.

درمان تومور مغزی

درمان مناسب تومور مغزی به اندازه و محل آن و همچنین نوع آن بستگی دارد. بیش از ۱۲۰ نوع تومور مغز و سیستم عصبی وجود دارد. آنها در سرطانی یا خوش‌خیم بودن سلول‌هایشان (غیر سرطانی)، منشأ سلول‌ها، میزان تهاجمی بودن سلول‌های تومور و بسیاری معیارهای دیگر متفاوت هستند. در صورت دریافت تشخیص سرطان مغز، سن و سلامت عمومی شما نیز تعیین کننده درمان خواهد بود.

درمان های تومور مغزی عبارتند از:

جراحی برای برداشتن تومور. پیشرفت‌های جدید در فناوری و تکنیک‌های جراحی به جراحان اجازه می‌دهد تا از طریق برش‌های کوچک و ابزارهای تخصصی که نیازی به برش بزرگی ندارند به مغز برسند.

زمان طولانی برای بهبودی.

پرتودرمانی که از پرتوهای خارجی اشعه ایکس یا سایر اشکال تشعشع برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می کند. پرتو را می توان با کاشت مواد رادیواکتیو مستقیماً در مغز برای مدت کوتاهی نیز انجام داد.
شیمی درمانی، که می تواند به ویژه برای تومورهای مغزی چالش برانگیز باشد به این دلیل است که یک سد خونی مغزی وجود دارد که از بافت مغز در برابر جریان خون محافظت می کند. محققان در حال کار بر روی داروهای شیمی درمانی هستند که می توانند به طور ایمن و موثر از سد خونی مغزی عبور کنند و تومور را از بین ببرند.
اگر درمان تهاجمی سرطان انجام نشود، پزشک ممکن است سعی کند علائم سردرد تومور مغزی را با استروئیدها مدیریت کند تا التهاب و تورم را کاهش دهد و در نتیجه فشار روی اعصاب را کاهش دهد. اگر تشنج مشکل ساز باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد تشنج یا ضد صرع را تجویز کند.

نکته پایانی

اگرچه برخی از علائم ممکن است ظاهر شوند و از بین بروند، تومور مغزی به خودی خود ناپدید نمی شود. هرچه زودتر تومور تشخیص داده شود و درمان شروع شود، شانس یک نتیجه مثبت بیشتر است. و حتی اگر پزشک متوجه شود که شما تومور مغزی ندارید، آرامش خاطر بسیار آرامش بخش خواهد بود.

یک تومور خوش خیم همچنین می تواند باعث سردردهای دردناک شود و ممکن است برای برداشتن آن نیاز به جراحی داشته باشد، اما به خاطر داشته باشید که همه تومورهای مغزی سرطانی نیستند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button