آیا بوتاکس میگرن به چین و چروک نیز کمک می کند؟

بوتاکس درمانی برای بسیاری از بیماری ها از جمله برای پیشگیری از سردردهای میگرنی استفاده می شود و بوتاکس زیبایی برای کاهش چین و چروک هایی مانند خطوط پنجه کلاغی یا خطوط پیشانی استفاده می شود.
در ابتدا زمانی که بوتاکس برای اولین بار برای چین و چروک مورد تایید قرار گرفت، پزشکان دریافتند که این روش می تواند به بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی نیز کمک می کند. در نهایت توسط FDA برای پیشگیری از میگرن در سال 2010 تایید شد.

بوتاکس در کجا استفاده می شود؟

بوتاکس، مخفف سم بوتولینوم، یک ماده نوروتوکسین خالص شده است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. سال‌هاست که محققان این نوروتوکسین را از نزدیک مطالعه کرده‌اند و هفت شکل از سم بوتولینوم را شناسایی کرده‌اند.

تفاوت اصلی بین این نوروتوکسین های تزریقی فرمولاسیون آنهاست. بوتاکس بیشترین وزن مولکولی را دارد و در مقایسه با تزریق دیسپورت کمتر رقیق می شود. از طرف دیگر زئومین فاقد مواد پروتئینی است در حالی که بوتاکس با ترکیبی از پروتئین های پیچیده تهیه می شود که به تأثیر سم کمک می کند. Jeuveau شکل جدیدتری از بوتاکس است و تقریباً همان خواص را دارد اما گفته می‌شود مقرون به صرفه‌تر است و اثرات سریع‌تری دارد.

بوتاکس زیبایی

هر چهار نوع سم بوتولینوم را می توان برای تزریق بوتاکس آرایشی استفاده کرد. به طور خلاصه، یک درمان زیبایی برای بهبود ظاهر فرد و خلاص شدن از شر علائم آشکار پیری انجام می شود.

چین و چروک ها و خطوط ریز به طور طبیعی به دلیل از دست دادن کلاژن پوست ایجاد می شوند، که پایه ساختاری است که به جوان ماندن صورت کمک می کند و به آن بافت درخشان و حجیم می دهد. با افزایش سن، پوست تولید کلاژن را کاهش می‌دهد که باعث می‌شود افراد بیشتر در معرض چین و چروک‌های صورت باشند.

به همین ترتیب، حالات مکرر صورت در طول سال ها مانند خندیدن و لبخند زدن می تواند عضله صورت را از بین ببرد و باعث ایجاد چین و چروک و خطوط شود. سایر عوامل خارجی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن، استرس و آلودگی محیط می تواند به پوست آسیب برساند و منجر به پیری زودرس شود.

به عنوان یک درمان ضد چین و چروک، تزریق بوتاکس آرایشی جایگزینی برای پرکننده های پوستی است و با قطع اعصابی که مواد شیمیایی مسئول انقباض عضلانی را آزاد می کنند، عمل می کند. این به نوبه خود باعث شل شدن ماهیچه های صورت و بهبود ظاهر چین و چروک ها می شود و به طور موقت از ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری می کند.

این دارو در سال 2002 برای درمان خطوط گلابلار خفیف تا شدید، که به عنوان خطوط عمودی “11” بین ابروها نیز شناخته می شود، تایید شد. سپس در سال 2004، بوتاکس برای پای کلاغی که چین و چروک هایی است که در گوشه بیرونی چشم گسترش می یابد پذیرفته شد. در سال 2017، یک سره دیگر از FDA برای اصلاح خطوط پیشانی دریافت کرد.

از آن زمان، میلیون ها نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفته اند و از مزایای آن برای مشکلات چین و چروک بهره مند شده اند. کاربردهای خارج از برچسب مانند بوتاکس لب، تقویت خطوط عمودی لب و لیفت ابرو نیز توسط بسیاری از کلینیک های زیبایی مورد اعتماد معرفی و انجام شده است.

بوتاکس درمانی

قبل از اینکه بوتاکس برای اهداف زیبایی شناسی تایید شود، عمدتا برای درمان اختلالات عضلانی چشم یعنی استرابیسم (چشم های ضربدری) و بلفارواسپاسم (انقباض غیرقابل کنترل پلک) ساخته شده بود. همچنین نشان داده شده است که به افرادی که دیستونی دهانه رحم تشخیص داده می شود، کمک می کند.

درمان بوتاکس همچنین می تواند برای بیمارانی که از تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروزیس، اسپاسم عضلانی، اسپاسم همی صورت، مشکلات مثانه مانند مشکلات بیش فعالی، بی اختیاری ادرار یا بیش فعالی دترسور (دترسور عضله ای در مثانه یافت می شود) و میگرن مزمن تجویز شود. همچنین می تواند درد ناشی از اختلال TMJ را که شرایطی است که مفاصل و عضلات فک را تحت تاثیر قرار می دهد، تسکین دهد.

بوتاکس درمانی با هدف قرار دادن عضلات خاصی که مسئول درد و ناراحتی هستند، عمل می کند. تا زمانی که تزریق سم بوتولینوم تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام شود، می تواند برای درمان طولانی مدت موثر باشد.

روش تزریق بوتاکس

هر دو روش درمانی و زیبایی بسته به نوع استفاده به صورت تزریقی در عضلات صورت، گردن یا سر انجام می شود. برای پیشگیری از میگرن در هر جلسه به تزریق بیشتری نسبت به درمان چین و چروک نیاز خواهید داشت. بوتاکس (برای درمان میگرن مزمن) و بوتاکس زیبایی فقط برای بزرگسالان استفاده می شود.

بوتاکس علاوه بر پیشگیری از سردرد مزمن میگرنی در بزرگسالان، برای درمان موارد زیر نیز تایید شده است:

 • مثانه بیش‌فعال
 • نشت ادرار (بی اختیاری) در بزرگسالان مبتلا به مثانه بیش فعال به دلیل بیماری عصبی
 • اسپاستیسیته عضلانی
 • دیستونی دهانه رحم (وضعیت غیر طبیعی سر و گردن درد)
 • انواع خاصی از مشکلات عضلانی چشم یا اسپاسم پلک
 • تعریق شدید زیر بغل

بوتاکس لوازم آرایشی برای بزرگسالان تایید شده است تا به طور موقت به بهبود ظاهر چین و چروک های متوسط ​​تا شدید صورت کمک کند:

 • خطوط پیشانی
 • خطوط پای کلاغی
 • خطوط اخم بین ابروها
 • Botox Cosmetic در اندازه های مختلف ویال از بوتاکس عرضه می شود.

بوتاکس مورد استفاده برای میگرن در ویال های یکبار مصرف 100 و 200 واحدی ارائه می شود، در حالی که بوتاکس آرایشی برای چین و چروک در ویال های یکبار مصرف 50 و 100 واحد عرضه می شود.
دستورالعمل های بازسازی و رقیق سازی در داخل بسته بندی بین این دو محصول متفاوت است.
واحدهای قدرت بوتاکس لوازم آرایشی یا بوتاکس با سایر فرآورده های محصولات سم بوتولینوم قابل تعویض نیستند.

دوز بوتاکس برای میگرن

دوز کلی توصیه شده برای میگرن مزمن 155 واحد است، به عنوان تزریق 0.1 میلی لیتر (5 واحد) در هر محل در 7 ناحیه عضلانی سر/گردن، در مجموع 31 تزریق جداگانه. این نواحی شامل پیشانی، پل بینی، شقیقه ها، گردن، پشت سر و درست بالای تیغه های شانه در قسمت فوقانی پشت شما هستند.

دوز آرایشی بوتاکس برای چین و چروک

دوز توصیه شده برای چین و چروک بر اساس نوع چین و چروک متفاوت است و معمولاً بین 20 تا 24 واحد در هر ناحیه چین و چروک متغیر است. واحد در هر محل تزریق بسته به بیمار متفاوت است و می تواند توسط یک انژکتور واجد شرایط برای نتایج بهینه تعیین شود.

استفاده همزمان بوتاکس درمانی و زیبایی

بوتاکس درمانی و بوتاکس آرایشی ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند که می تواند ساعت ها، روزها یا هفته ها پس از تزریق اتفاق بیفتد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این شامل:

 • مشکلات تنفسی
 • انتشار اثرات سمی (که منجر به علائم یک بیماری جدی به نام بوتولیسم می شود)

در صورت بروز هر یک از این مشکلات پس از درمان، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی بوتاکس درمانی یا بوتاکس آرایشی چیست؟

 • خشکی دهان
 • ناراحتی یا درد در محل تزریق
 • خستگی
 • سردرد
 • گردن درد
 • مشکل چشم
 • ابروی افتاده
 • عفونت ادراری و ادرار دردناک
 • ناتوانی در تخلیه مثانه
 • واکنش آلرژیک

نکته پایانی

اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید، بسیار مهم است که پزشکی را بیابید که به طور خاص برای درمان سم بوتولینوم آموزش دیده باشد. این روش به فردی نیاز دارد که سموم را درک کند و مهارت داشته باشد که آنها را به درستی در ناحیه مورد نظر قرار دهد تا هیچ عارضه جدی وجود نداشته باشد.

این روش نیازی به آماده سازی زیادی قبل از درمان ندارد، اما به بیماران توصیه می شود که از سیگار کشیدن خودداری کنند و مصرف برخی از داروهای دارویی مانند رقیق کننده های خون و شل کننده های عضلانی را که ممکن است اثرات بوتاکس را به خطر بیندازند، متوقف کنند.

در روز درمان، پزشک شما ممکن است یک بی حس کننده موضعی یا کرم بی حس کننده برای کاهش درد یا سوزشی که ممکن است در اثر تزریق احساس کنید، تجویز کند. بسته به تعداد تزریقی که دریافت خواهید کرد، کل پروسه بیش از یک ساعت طول نمی کشد. پس از آن، بیماران می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند، اما باید مراقب باشند که ناحیه تحت درمان را حداقل به مدت 24 ساعت لمس نکنند.

منبع: https://anuaesthetics.com/botox-for-migraines-vs-cosmetic-botox/

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button