چه عواملی منجر به ضربه مغزی می شود؟

 

متخصص مغز و اعصاب: اتفاقات زیادی می تواند منجر به صدمه مغزی شود: ضربه به سر، افتادن، اصابت گلوله، سقوط با سرعت زیاد، یا انفجار، دو نوع اصلی ضربه مغزی وجود دارند:

صدمه مغزی باز

در صدمه مغزی باز، تخریب توسط چیز هایی که جمجمه را می شکنند و بافت مغزی را سوراخ میکند اتفاق می افتد که میتواند یک گلوله یا هر شیئی تیزی باشد. همچنین بافت مغز می تواند با تکه های استخوان که در طی افتادن یا ضربه به جمجمه شکسته اند، سوراخ شود.

صدمه مغزی بسته

در صدمه مغزی بسته، جمجمه به صورت باز نمی شکند و بافت مغزی سوراخ نمی شود، اما ممکن است مغز شدیداً آسیب ببیند. جمجمه از نمای خارجی صاف است، سطح داخلی آن خیلی نا هموار است.

زمانی که حرکت سریع و قوی در سر اتفاق میافتد، مثلاً درطی سقوط با سرعت بالا، مغز درون جمجمه تاب میخورد یا حرکت میکند. بافت شکننده مغز میتواند در حین تاب خوردن مغز کشیده شود یا بشکند. بافت مغز ممکن است حین برخورد با سطح نا هموار استخوان جمجمه ضربه ببیند. این امر باعث خون ریزی و ورم مغز میشود حتی زمانی که جمجمه نشکند.

در حین صدمه بافت مغز ممکن است به دلیل حرکات درون جمجمه آسیب ببیند یا از بین برود. صدمه مغزی بسته نسبت به صدمه مغزی باز ممکن است مشکلات بیشتر و شدید تری را ایجاد کند، چون بیشتر بافت مغزی تخریب میشود. بر خلاف ارگان های دیگر بدن، مغز بعد از صدمه دیدن به طور کامل بهبود نمی یابد. به همین دلیل، بعضی از عوارض ضربه مغزی دائمی می شوند.

 پیشگیری از ضربه مغزی

این مسئله مهمی است که به افراد در مورد راههایی که صدمه مغزی میتواند اتفاق بیافتد، آموزش دهیم تا اینکه بتوانیم از بروز برخی از صدمات جلوگیری کنیم. افرادی که نسبت به خطرات آگاه باشند توجه بیشتری نسبت به سلامتی دارند.

اطلاعاتی در مورد پیشگیری از صدمه مغزی میتواند شامل برنامه های آموزشی سلامت مدارس باشد. همچنین پوسترها میتوانند برای آگاه کردن مردم از علل شایع صدمه مغزی و اینکه چه کاری برای کمک به پیشگیری از صدمه میتوان انجام داد، استفاده شوند. شایع ترین علل صدمه مغزی برای مردان و زنان امروزی شامل: سوانح

 

سانحات وسایل نقلیه

سانحات ماشین ها، کامیون ها، موتور سیکلت ها، دوچرخه و سه چرخه ها منجر به انواع زیادی از صدمات هم برای رانندگان و هم افراد پیاده میشود. جراحات و شکستگی های استخوانی که در چنین تصادفی اتفاق میافتد معمولاً بهبود می یابند، اما صدمه به مغز میتواند دائمی شود.

هر شخص باید نسبت به اهمیت امنیت جاده ای آگاه باشد. کمربند های ایمنی، کلاه های ایمنی و صندلی های اتومبیلی که میتوانند خطر صدمات جدی ناشی از سانحه را کاهش دهند. زمانی که راننده از قوانین و مقررات مربوط به سرعت تبعیت کند خطر صدمه کمتر میشود و مسافران داخل وسیله نقلیه در امان هستند.

یکی از قوانین مهم برای تمامی رانندگان وسایل نقلیه این است:

اگر از مشروبات الکلی استفاده کرده اید یا تحت تاثیر داروهای غیر مجاز هستید، هرگز هدایت وسیله نقلیه را به عهده نگیرید.

افتادن

افتادن ها یکی از شایع ترین علل صدمه مغزی هستند، به خصوص زمانی که سر فرد به زمین یا جسم سخت دیگری برخورد میکند. افتادن هایی که میتوانند باعث صدمه مغزی شوند شامل: افتادن از وسیله نقلیه در حال حرکت مثل افتادن از دوچرخه ها یا موتور ها، افتادن از پله، نردبان یا تیر های چراغ برق، افتادن از درخت، پشت بام یا دیگر جاهای بلند، و افتادن از اسب یا دیگر حیوانات.

افرادی که روی پاهایشان ثبات ندارند، مثل سالخوردگان، کودکان و کسانی که بیمار هستند یا مشروب نوشیده اند، در معرض خطر بیشتری برای افتادن هستند. برای کاهش خطر افتادن در خانه، سطوح زمین و راه پله ها را شلوغ نکنید و آب یا مایعات دیگر که ممکن است لیز باشند را تمیز کنید. همچنین مهم است که با قرار دادن محل بازی و خواب بچه ها در جایی امن، از آنها محافظت کنید.

صدمات ورزشی

ضربات وارده به سر در بیشتر ورزش ها رایج هستند، به خصوص در بوکس، هاکی و فوتبال. بعضی اوقات ممکن است یک صدمه خیلی خفیف ظاهر شود و فرد حتی بیهوش هم نشود. او ممکن است احساس درد، یا سر گیجه، گیجی یا تاری دید کند، اما این وضع برای مدت کوتاهی طول میکشد.

ورزشکاری که بعد از ضربه به سر احساس سر گیجه، تاری دید یا کم حافظگی کند، باید بازی را حداقل برای یک روز کنار بگذارد. بازیکنی که به طور ممتد به سرش ضربه وارد میشود با این خطر مواجه است که صدمات خیلی کوچکش نهایتاً منجر به آسیب جدی به مغزش میشوند. تمام فعالیت های ورزشی باید به خوبی نظارت شوند به خصوص وقتی که شامل کودکان میشوند.

خشونت

کارهای خشن مثل پرت کردن یا کتک زدن اغلب منجر به صدمه مغزی میشوند. تکان دادن شدید بزرگسالان یا بچه ها برای تنبیه کردن یا نشان دادن عصبانیت میتواند به سادگی منجر به صدمه مغزی شود. مین های زمینی یا دیگر انفجارها هم می تواند برای قربانی منجر به صدمه مغزی میشود.

صدمات ناشی از شلیک تفنگ

ممکن است بچه ها تفنگی را که خانواده برای محافظت یا شکار خریداری کرده اند، پیدا کرده و با آن بازی کنند. تفنگ و دیگر سلاح ها همیشه باید در کابین های قفل شده یا دیگر مکان های امن نگهداری شوند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button