نقش مواد غذايي در ايجاد لخته خون

 

متخصص مغز و اعصاب: در اين مطلب در مورد نقش مواد غذايي مفيد براي پيشگيري از ایجاد لخته خون قرار است توضیحاتی ارائه دهیم که امیدواریم مفید واقع شود.

روغن زيتون: اين روغن علاوه بر اثر حفاظتي بر روي سرخرگ هاي بدن، چسبندگي پلاکت‌هاي‌خون را به تأخير مي‌اندازد؛ زيرا مقدار ترومبوکسان را که از عوامل افزايش دهنده ي چسبندگي پلاکت‌هاست ، کاهش مي دهد. نمونه‌ي بارز اين اثر مفيد رژيم غذايي مديترانه‌اي مي‌باشد که غني از زيتون ، ماهي ، سير يا حبوبات و سبزي‌جات مي‌باشد و به همين علت است که آمار مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي – عروقي در کشورهاي حاشيه‌ي درياي مديترانه به کمترين مقدار رسيده است.

 

 

چاي: چاي چه به‌صورت سبز يا سياه، با دارا بودن ترکيبات مفيد و موثر ، مانع تجمع پلاکت‌ها و توليد ترمبوکسان گرديده و قابليت حل شدن لخته‌هاي ايجاد شده را افزايش مي‌دهد. از جمله‌ي ترکيبات تاثيرگذار در چاي، مي‌توان به نوع خاصي از تانن به‌نام کاتچين اشاره کرد که نه تنها هم تراز آسپرين از تجمع پلاکت‌ها جلوگيري مي‌نمايد، بلکه از تکثير سلول‌هاي ماهيچه‌اي صاف ديواره‌ي شريان‌ها نيز که تحت تأثير کلسترول-LDL افزايش يافته توليد مي‌شود و منجر به تشکيل پلاک در ديواره‌ي سرخرگ‌ها مي‌شود، تا اندازه‌اي جلوگيري مي‌کند.

مصرف رژيم غذايي مديترانه اي، ميزان ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي را خيلي کاهش مي دهد.

– زنجبيل، زيره و جعفري: اين سه ادويه ي معطر، از تجمع پلاکت‌ها جلوگيري کرده و در رقيق کردن خون تأثيرگذارند، به‌ويژه اينکه بعضي از متخصصان، اثر جعفري را هم تراز نقش آسپرين مي‌دانند و احتمال مي‌دهند اوجنولEUGENOL)) موجود در جعفري خشک، حتي بعد از تشکيل لخته نيز اثر مفيد خود را در کاهش حجم و بر طرف کردن بعضي از لخته‌ها از طريق سيستم پروستاگلاندين اعمال مي‌کند. ماده‌ي فعال موجود در زنجبيل نيز جينجرولGINGEROL)) نام دارد که اثر مشابهي با آسپرين دارد(همانطور که مي دانيد آسپرين دارويي است که از لخته شدن خون در رگ ها جلوگيري مي کند).

مطالب مفید:  سندروم خستگی مزمن چیست؟

* از افرادي که در حال حاضر از داروهاي ضد انعقادي مثل آسپرين استفاده مي‌کنند، درخواست مي کنيم قبل از شروع کردن به مصرف زنجبيل با پزشک معالج خود مشورت کنند.

استفاده‌ي مداوم از سير، پياز و سبزي ‌جات به ‌صورت خام يا پخته، ولي بدون افزودن روغن‌هاي حيواني‌ يا روغن جامد و نمک زياد، احتمال سکته‌هاي مغزي ناشي از لخته شدن خون يا خونريزي‌هاي ناشي از پاره شدن رگ‌هاي مغزي را به ‌نحو چشمگيري کاهش مي‌دهد.

– فلفل قرمز تند: مصرف فلفل قرمز تند، اثر کوتاه مدتي بر روي جلوگيري از لخته شدن خون از خود نشان مي‌دهد.

– قارچ‌هاي سياه يا گوش درخت: اين قارچ‌ها داراي مواد رقيق ‌کننده‌ي خون هستند، از جمله‌ي اين مواد مي‌توان از آدنوزين نام برد که در سير و پياز نيز موجود است.

اگر شما نيز مثل بعضي از افراد با خوردن انواع ادويه‌جات دچار ناراحتي معده مي‌شويد، از خوردن آن‌ها خودداري کنيد.

 

 

– ميوه‌ها و سبزي‌ها: به‌طور کلي ميوه‌ها و سبزي‌ها به‌علت دارا بودن ويتامين C و فيبرهاي محلول و نامحلول، يک عمل حفاظتي در قبال افزايش غلظت خون و کاهش ميزان فيبرينوژن(پروتئيني که تبديل به لخته مي شود) و افزايش فشار خون دارند. به همين علت افرادي که گياه خوارند، نه تنها احتمال ابتلا به سرطان روده‌ي بزرگ را از خود دور کرده‌اند، بلکه داراي خون رقيق‌تر و فشارخون و فيبرونوژن پايين‌تري نسبت به افراد هم‌ سن و سال خود هستند.

از طرف ديگر استفاده‌ي مداوم از سير، پياز و سبزي ‌جات به ‌صورت خام يا پخته، ولي بدون افزودن روغن‌هاي حيواني‌ يا روغن جامد و نمک زياد، احتمال سکته‌هاي مغزي ناشي از لخته شدن خون يا خونريزي‌هاي ناشي از پاره شدن رگ‌هاي مغزي را به ‌نحو چشمگيري کاهش مي‌دهد.

مطالب مفید:  دلایل لخته شدن خون در مغز چیست؟

 

 

 

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


دیدگاه ها بسته شده اند.