درباره ام اس یا مالتیپل اسکلروز

                                         ام اس یک بیمارى خودایمنى است

متخصص مغز و اعصاب: ام اس یکى از شایعترین بیماریهاى مغز و اعصاب به ویژه در بین زنان مى باشد. این بیمارى عمدتا افراد جوان را درگیر میکند بطوریکه شایعترین علت ناتوانى غیرتروماتیک ناشى از بیماریهاى مغز و اعصاب در جوانان گزارش شده است که با درگیرى قسمتهاى مختلف سیستم اعصاب مرکزى ،تظاهرات بالینى متفاوتى را نشان مى دهد.

سن شروع این بیمارى معمولا بین ٢٠ تا ۴٠ سال است و شیوع آن در بین زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. ام اس یک بیمارى خودایمنى است که در آن آنتى بادیهاى ساخته شده توسط بدن فرد باعث از بین رفتن غشا سلولهاى عصبى که میلین نام دارد میشود.
این تخریب غشا نورونها عمدتا در ماده سفید مغز و نخاع رخ میدهد و حاصل آن به صورت پلاک در ام آرى مغز فرد مبتلا دیده میشود.
بسته به اینکه پلاکها در کدام قسمت مغز ایجاد شوند نشانه هاى بالینى فرد فرق میکند.مثلا پلاک در مخچه باعث عدم تعادل وپلاک در راههاى حرکتى باعث فلج اندامها میشود .

علائم بیماری ام اس

تارى دید که معمولا یکطرفه همراه با درد کره چشم و نیمه سر در سمت چشم درگیر می باشد و در عرض چند ساعت تا چند روز پیشرفت می کند و اصطلاحا نوریت اپتیک یا التهاب سر عصب بینایى نامیده میشود

دوبینى

بیحسى و گزگز دستها و پاها(پارستزى)

فلج اندامها که بر اساس محل درگیرى
میتواند به صورت پاراپارزى یا فلج هر دو پا و یا فلج یک نیمه بدن یا یک اندام باشد که در عرض چند روز پیشام اس

اختلالات ادرارى

سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن

اختلالات شناختى و کاهش حافظه

خستگى زودرس

در موارد نادر فلج عصب صورت (مشابه فلج بلز) در جوانان میتواند نشانه این بیماری باشد

در مواردی وجود این علائم به معنى ام اس نیست ولى توصیه می شود در صورت بروز هر یکی از این نشانه ها با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

هنوز علت شناخته شده اى براى ام اس پیدا نشده ولى نقش ژنتیک در بروز آن به اثبات رسیده بطوریکه احتمال ابتلا به ام اس در بستگان درجه یک فرد مبتلا به ام اس بیشتر از بقیه است. البته فرضیه هاى مختلفى مثل کمبود ویتامین D و یا اسید اوریک مایع مغزى نخاعى در بروز ام اس مطرح شده ولى هنوز پاتوژنز شناخته شده اى براى آن وجود ندارد.

تشخیص بیمارى ام اس بر اساس کرایتریاى مک دونالد توسط متخصص مغز و اعصاب صورت میگیرد و اساس آن شرح حال دقیق از نشانه هاى بیمار و تعداد حملات ،معاینه دقیق نورولوژى و ام آر آى مغز می باشد. نکته مهم ،کنار گذاشتن سایر بیماریهایى است که علائم کلینیکى یا رادیولوژیک ام اس را تقلید میکنند و ممکن است با ام اس اشتباه شوند.

از جمله این بیماریها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واسکولیتها یا التهاب عروق کوچک مغز

میگرن

لوپوس و سایر بیماریهاى بافت همبند

بیمارى عفونى مغز مثل لایم و سیفلیس

بیماریهاى عروقى مغز مثل تنگى عروق مغز یا فشارخون که در اثر تغییرات خونرسانى مغز ایجاد پلاک در ام ار آى مغز میکنند. تشخیص ام اس کاملا تخصصى است و فقط توسط متخصص مغز و اعصاب باید انجام شود.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button