درباره نوار عصب چشم بیشتر بدانید!

نوار عصب چشم یک آزمایش خیلی مهم در تشخیص بیماری‌های مرتبط با عصب چشم و ضایعه‌های عصبی است و باید قبل از تشخیص بیماری‌هایی مانند تحلیل بافت‌های عصبی چشم و اختلالات عصبی مانند ام‌اس توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

هدف از نوار عصب چشم چیست؟

ذکر این نکته مهم است که نوار عصب چشم یک آزمایش تخصصی نیست و برای تشخیص دقیق بیماری در هر فرد، به سابقه‌ بیماری‌های او و آزمایشات کامل احتیاج است.

هدف از انجام این آزمایشات این است که اطلاعات کافی را در اختیار پزشک قرار دهد تا پزشک به کمک آن در صورت لزوم بهترین روش‌های درمانی را برای شما تجویز نماید و شما را تحت نظر قرار دهد. نوار عصب بینایی چشم میزان فعالیت‌های عصبی در سیستم بینایی را اندازه‌گیری می‌کند. این دستگاه‌ نحوه‌ ارتباط سیستم بینایی با مغز را بررسی و انجام آن با هیچ‌یک از آزمایش‌های دیگر ممکن نیست.

چه زمانی نیاز به تست نوار عصب داریم؟

زمانی که شما در سیستم بینایی خود تغییراتی را احساس می‌کنید و این تغییرات ناشی از مشکلاتی در عصب‌ها است و عموماً در آزمایش‌های ساده قابل‌ تشخیص نیستند، متخصص مغز و اعصاب برای شما نوار عصب بینایی چشم تجویز می‌کند.

 • برخی از علائم این بیماری‌ها شامل موارد زیر می‌شود:
 • از دست رفتن بینایی (می‌تواند دردناک و یا بدون درد باشد)
 • دوبینی
 • تاری در دید
 • احساس جرقه در چشم
 • نقص در دید رنگ‌ها
 • ضعف در چشم‌ها، پا و بازوها

در نوار عصب چشم  تشخیص داده می شود سیستم بینایی شما چگونه به نور واکنش نشان می‌دهد. این تست همچنین برای آزمایش بینایی کودکان و بزرگسالانی که قادر به خواندن تابلوی بینایی‌سنجی نیستند نیز استفاده می‌شود.

پتانسیل برانگیخته چشم

یا نوار عصبی چشم یک نیروی پتانسیل برانگیخته است که توسط محرک‌های چشمی مانند صفحات شطرنجی متناوب در کامپیوتر ایجاد می‌شود. واکنش‌های فرد نسبت به این تحریکات توسط الکترودهایی که به سر او وصل شده ضبط می‌گردد و مانند نوار مغزی ثبت می‌شود. این واکنش‌ها معمولاً توسط لوب پس‌سری؛ قسمتی از مغز که مسئول دریافت و پردازش سیگنال‌های بینایی است ایجاد می‌شود.

مزیت نوار عصب چشم 

 •  نوار عصب چشم یک آزمایش استاندارد و قابل تکرار در خصوص کارکرد عصب‌های چشمی است.

 • نوار چشم نسبت به با ام آر آی حساس‌تر است.

 • نوار چشم نسبت به دیگر آزمایش‌ها نظیر ام آر آی ارزان‌تر است.

 • در صورت منفی بودن نوار عصب چشم، می‌توان از عدم وجود برخی اختلالات در فرد اطمینان حاصل کرد.

تشخیص بیماری با نوار چشم 

نوار چشم معمولاً در تشخیص التهابات عصب‌های چشمی که در گذشته به وجود آمده کارآمد است. این التهابات به عفونت عصب‌های چشم برمی‌گردد که با تورم و نابودی تدریجی پوشش عصب‌ها و تارهای عصبی همراه است.

وقتی که پوشش عصب‌ها آسیب می‌بیند، زمان بیشتری طول می‌کشد تا امواج الکتریکی از مغز به چشم منتقل شوند و این باعث می‌شود نتیجه نوار چشم غیرعادی شود. این نتیجه ممکن است در بیماران مبتلابه ام اس دیده شود. ام اس یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد التهابات چشمی است. به دلیل وجود التهابات چشمی در آزمایش نوار عصب چشمی یک بیمار مبتلا به ام اس، ناهنجاری دیده می‌شود.

نوار چشم غیرعادی 

بیماری‌های عصب چشم:

برای مثال دیابت پیشرفته که می‌تواند باعث آسیب رگ‌های خونی و عصب‌های چشم شود و یا تاربینی که عارضه‌ای است که با کاهش دید همراه است و معمولاً به دلیل واکنش‌های سمی در قسمتی از عصب‌های چشم رخ می‌دهد.

تومورها و یا جراحاتی که باعث فشرده شدن عصب‌های چشم می‌شود: اگر عصب‌های چشم فشرده شوند، مسیر انتقال آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در نتیجه باعث ایجاد پتانسیل برانگیخته غیرعادی می‌شود.

آب‌سیاه چشم:

یبمارانی از بیماری آب ‌سیاه رنج می‌برند دچار فشار بالای چشم می‌شوند. این باعث آسیب عصب‌های چشم و در نتیجه تأخیر در پتانسیل برانگیخته می‌شود.

فشار بالای چشم:

این مورد شامل تمامی موقعیت‌هایی می‌شود که فشار چشم بالاتر از سطح نرمال است. ممکن است بیمار هیچ نشانه‌ای از فشار بالای چشم نداشته باشد اما خطر افزایش فشار چشم همیشه وجود دارد.

اقدامات لازم برای آزمایش نوار چشم

برای آماده شدن برای آزمایش به شما دستورالعمل‌هایی داده می‌شود. این به محلی که شما برای انجام تست می‌روید بستگی دارد. برخی از اقداماتی که شما باید قبل از انجام تست انجام دهید شامل موارد زیر می‌شود:

 • موهای خود را شب قبل از آزمایش بشویید اما از استفاده از هر گونه مواد شیمیایی مخصوص مو، لوسیون‌ها و روغن بپرهیزید.
 • مطمئن شوید که شب قبل از آزمایش خواب کافی و مناسب داشته باشید.
 • شب قبل از آزمایش می توانید غذای معمول خود را داشته باشید و داروهای خود را استفاده کنید اما از مصرف هر گونه دارویی که شمارا خواب‌آلود و گیج می‌کند خودداری نمایید.
 • اگر شما از بیماری‌هایی نظیر آب‌ مروارید و آب‌ سیاه رنج می‌برید باید تکنسین مسئول آزمایش را از این موضوع باخبر سازید.

در طول تست نوار چشم چه اتفاقی می‌افتد؟

در ابتدا چند سیم برای ثبت امواج مغزی به بالای سر شما متصل می‌شود. یک تکنسین دستورالعمل‌هایی را در خصوص ادامه‌ی آزمایش به شما می‌دهد. معمولاً هر چشم جداگانه آزمایش می‌شود.

نکته: با تکنسین مسئول آزمایش همکاری نمایید و بتوانید چشم خود را بر روی نقطه مشخصی ثابت نگه ‌دارید. از شما خواسته می‌شود تا به صفحه‌ی نمایشی مشابه به صفحه‌ی تلویزیون نگاه کنید که الگوهای بینایی متعددی دارد.

خواندن نشانه‌ها از طریق سیم‌هایی که به سر شما متصل است انجام می‌شود. بعد از آزمایش سیم‌هایی که به سر شما متصل شده جدا می‌شوند. پزشک بعد از بررسی نتایج آزمایش در خصوص آن با شما صحبت می‌کند. معمولاً آزمایش چیزی نزدیک به ۴۵ دقیقه زمان می‌برد.

عوارض نوار چشم

معمولاً عوارض این آزمایش بسیار کم است. نوار عصب بینایی چشم یک آزمایش بدون درد است و به ‌غی راز خراشیدگی‌های کوچک احتمالی ناشی از الکترودها هیچ‌گونه عوارض دیگری ندارد. اگر شما از بیماری خاصی مانند صرع رنج می‌برید، محرک‌های بینایی که در طول آزمایش در برابر آن‌ها قرار می‌گیرید ممکن است باعث ایجاد تشنج در شما شوند. این مورد باید قبل از انجام تست به پزشک و تکنسین مسئول آزمایش اطلاع داده شود. شما همان روز آزمایش مرخص می‌شوید و می‌توانید به خانه بروید و اگر بعد از آزمایش احساس سلامت کامل داشته باشید قادر به رانندگی هستید.

چه عاملی در نوار چشم موثر است؟

جنسیت، سن و اندازه‌ی مردمک‌ها از دیگر عواملی هستند که بر آزمایش تأثیر می‌گذارند. همچنین اگر از داروهایی استفاده نمایید که شما را خواب‌آلود می‌کند و یا تحت تأثیر هر گونه داروی بیهوشی باشید، این مسئله به ‌شدت بر نتیجه آزمایش تأثیر می‌گذارد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button