تشخیص دیسک گردن با EMG

تست نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی برای پی بردن به عملکرد عصب های ستون فقرات، گردن، دستها و .. است. فرمان مغز به اندام ها برای انجام کارهایی مثل حرکت دادن عضو از طریق ارسال پیام به وسیله عصب ها است.

اعصاب این پیام ها را بصورت امواج الکتریکی منتقل می کنند دقیقاً مثل همان کاری که در سیم تلفن انجام می شود. وقتی عصب کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال می شود.

راهکارهایی وجود دارد که به وسیله آنها می‌توان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند را ثبت نمود. پزشک متخصص مغز و اعصاب با بررسی این امواج می تواند در مورد بیماری های عصب به اطلاعات مفیدی دست پیدا کند. به این تست،  الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله می گویند. دو نوع تست در این روش بکار برده می شود که عبارتند از:

 • الکترومیوگرافی Electromyography EMG
 • مطالعه هدایت عصبی Nerve conduction studies NCS

نوار عصب و عضله در تشخیص فعالیت‌های الکتریکی عضلات و عصب‌ها استفاده می‌شود. این تست کم تهاجمی بدون استفاده از اشعه می‌توان در تشخیص دقیق بیماری‌هایی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • دیسک کمر
 • دیسک گردن
 • سندرم تونل کارپال
 • سیاتیک
 • علت گزگز شدن اندام‌ها
 • ضعف عضلات
 • درگیری اعصاب و غیره

همچنین نوار عصب و عضله  می‌تواند شدت صدمات وارد شده به عصب و همچنین میزان مزمن بودن آن را نشان دهد.

 نوار عصب و عضله و دیسک گردن

گاهی این اطلاعات تشخیص معاینه فیزیکی ممکن است اشتباه باشد. برای مثال ممکن است بیشتر افراد در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد.

نوار عصب و عضله علاوه بر محل درگیری عصب، شدت آسیب را نشان می دهد و در تصمیم گیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا می تواند با درمانهای غیر جراحی به درمان ادامه دهد کمک می کند.

چه چیزی در نوار عصب و عضله تشخیص داده می شود؟

در بدن انواع مختلفی از اعصاب وجود دارند اما به طور کلی اعصاب حرکتی و حسی دو عصب مهم هستند. اعصاب حرکتی، سیگنال ها را از مغز به عضله منتقل کرده تا آنها قادر به حرکت و انقباض شوند و اعصاب حسی اطلاعات را به مغز می رسانند.

زمانی که عصب با الکترودهای فلزی تحریک شود، به وسیله الکترودهای روی سطح پوست که بر روی اعصاب حسی قرار می گیرند می توان پاسخ را اندازه گیری کرد. پاسخ های مربوط به اعصاب حرکتی معمولا بر روی عضله ای که توسط عصب فعال شده تشخیص داده می شود. به این ترتیب، نتایج می تواند اطلاعاتی درمورد اندازه و سرعت ضربان الکتریکی هدایت شده در اختیار ما قرار دهد.

سیگنال های الکتریکی را می توان در حالی که عضله در حالت استراحت است و یا در حال فعالیت جمع آوری کرد. همانطور که قبلا ذکر شد این آزمایش برای مشاهده عصب و عضله مفید است اما این بخش از آزمایش به علت تهاجمی بودن معمولا انجام نمی شود.

انجام تست نوار عضله و عصب

به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماگی برای انجام تست داده می شود. در روز تست و ترجیحا بعد از آخرین حمام یا دوش نباید از کرم یا نرم کننده ها بر روی دست و پای (بیشترین قسمت هایی که از آن ها در هنگام انجام تست نوار عصب استفاده می شود) خود بمالید. به طور کلی آمادگی خاص دیگری نیاز نیست.

درصورتی که از دستگاه ضربان ساز یا هر وسیله مشابه دیگر استفاده می کنید به متخصص انجام دهنده تست نوار عصب و عضله اطلاع دهید. اگر می خواهید الکترومیوگرافی سوزنی را انجام دهید و جهت رقیق کردن خون وارفارین، هپارین یا داروهای دیگری مصرف می کنید باید موضوع را به نورولوژیست و پزشک عمومی اطلاع دهید. اندازه گیری میزان غلظت خونتان ممکن است قبل از انجام این آزمایش، مهم باشد.

زمان انجام نوار عضله و عصب

قبل از تست نوار عصب و عضله، ممکن است فرد گیرنده تست سابقه مختصری از بیماری های قبلی را جمع آوری کند و معاینه جسمی و عصبی را نیز انجام دهد.

نوار عصب

فرایند نوار عصب معمولا خیلی ایمن و غیرتهاجمی است. در ابتدای کار نحوه قرارگیری و وضعیت بدن به شما گفته خواهد شد و ناحیه پوست نیز آماده می گردد. سپس چند الکترود به پوست متصل می گردد و قبل از وارد نمودن تحریک زمان آن به شما اطلاع داده می شود.

نوار عضله

از طریق پوست سوزن کوچکی درون عضلات شکم قرار داده می شود. به طور کلی نیازی به ضدعفونی کردن پوست و اعمال بی حسی موضعی نمی باشد. معمولا مشاوره و فرایند انجام تست در حدود ۳۰ ۴۵ دقیقه طول می کشد، ارزیابی دقیق تر ممکن است زمان بیشتری بطلبد.

عوامل موثر در نوار عضله و عصب

روشن است که سلامتی یا بیماری عضله یا عصب بر روی نتایج تست تاثیر بگذارد. گذشته از این مسئله، متغیرهای فیزیولوژیکی مختلفی نیز وجود دارد. هیچ تفاوت قابل توجهی بین زن و مرد وجود ندارد، اما سن می تواند بر اعداد و ارقام، به ویژه در پاها، تاثیر بگذارد. دمای پوست و وجود تورم در اندام دست یا پا نیز مهم می باشد.

عوارض جانبی نوار عضله و عصب

نوار عصب به ندرت عوارض جانبی به همراه دارد. اگرچه در طی انجام تست کمی احساس ناراحتی می شود اما غالبا پس از آن هیچ گونه عوارض جانبی وجود ندارد. چنانچه فرد از دستگاه ضربان ساز یا هر وسیله مشابه دیگر استفاده می کند ممکن استپزشک از تحریک ناحیه نزدیک به نیم تنه بالای بدن اجتناب کند. سوزن الکترومیوگرافی یا نوار عضله کمی کبودی بر روی پوست و عضلا به جای می گذارد.

معمولا این تست نیز عواقب جانبی ندارد. در هر فرایندی احتمال بروز عفونت تا حد کمی وجود دارد. معمولا بیمار در همان روز پس از انجام تست می تواند به منزل برگردد. چون هیچگونه داروی مسکنی دریافت نمی کنید طبیعتا باید بتوانید خود را به منزل برسانید.

نوار عصب و عضله به تشخیص بیماری هایی چون:

اختلالات عصبی

اختلال عصبی می تواند شامل یک مشکل موضعی مثل گیرافتادگی عصب (سندرم تونل کارپال مچ دست، فشار بر عصب النار آرنج و عصب پرونئال زانو) یا مشکلی کلی تر مثل ابتلا به یک بیماری از جمله دیابت باشد.

 • اختلالات مربوط به ریشه عصب بیشتر در ناحیه گردن و کمر شایع است
 • اختلالات شبکه عصبی(تنه های عصبی اصلی) در بازو یا پا

اختلالات عضلانی

تماس عصبی- عضلانی و اختلالاتی نظیر میاستنی گراویس

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button