الکترومیوگرافی (EMG) چیست؟

الکترومیوگرافی (EMG) یک روش تشخیصی برای ارزیابی سلامت عضلات و سلول های عصبی کنترل کننده آنها (نرون های حرکتی) است. نتایج EMG می تواند اختلال عملکرد عصبی، اختلال عملکرد عضلانی یا مشکلات انتقال سیگنال عصب به عضله را نشان دهد.

نورون های حرکتی سیگنال های الکتریکی را منتقل می کنند که باعث انقباض ماهیچه ها می شود. یک EMG از دستگاه های کوچکی به نام الکترود برای ترجمه این سیگنال ها به نمودارها، صداها یا مقادیر عددی استفاده می کند که سپس توسط متخصص مغز و اعصاب تفسیر می شود. در طول EMG سوزنی، یک الکترود سوزنی که مستقیماً در عضله قرار می گیرد، فعالیت الکتریکی آن عضله را ثبت می کند.

یک مطالعه هدایت عصبی، بخش دیگری از EMG، از برچسب های الکترودی استفاده می کند که روی پوست (الکترودهای سطحی) برای اندازه گیری سرعت و قدرت سیگنال هایی که بین دو یا چند نقطه حرکت می کنند، استفاده می کند.

چرا نوار عصب و عضله گرفته می شود؟

در صورت داشتن علائم یا علائمی که ممکن است نشان دهنده اختلال عصبی یا عضلانی باشد، پزشک ممکن است EMG را تجویز کند. چنین علائمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مور مور
 • بی حسی
 • ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلات
 • انواع خاصی از درد اندام

نتایج EMG اغلب برای کمک به تشخیص یا رد تعدادی از شرایط مانند:

 • اختلالات عضلانی، مانند دیستروفی عضلانی یا پلی میوزیت
 • بیماری هایی که بر ارتباط بین عصب و عضله تأثیر می گذارند، مانند میاستنی گراویس
 • اختلالات اعصاب خارج از نخاع (اعصاب محیطی)، مانند سندرم تونل کارپال یا نوروپاتی محیطی
 • اختلالاتی که بر نورون های حرکتی مغز یا نخاع تأثیر می گذارد، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا فلج اطفال
 • اختلالاتی که بر ریشه عصبی تأثیر می گذارد، مانند فتق دیسک در ستون فقرات
 • میلیت شل حاد (AFM)
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)
 • کمر درد
خطرات نوار عصب و عضله EMG

EMG یک روش کم خطر است و عوارض نادر است. در جایی که الکترود سوزنی وارد می شود، خطر خونریزی، عفونت و آسیب عصبی کمی وجود دارد. هنگامی که عضلات در امتداد دیواره قفسه سینه با الکترود سوزنی معاینه می شوند، خطر بسیار کمی وجود دارد که باعث نشت هوا به ناحیه بین ریه ها و دیواره قفسه سینه شود و باعث فروپاشی ریه (پنوموتوراکس) شود.

هنگامی که EMG خود را برنامه ریزی می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است قبل از معاینه مصرف هر گونه داروی تجویزی یا بدون نسخه را متوقف کنید. اگر دارویی به نام مستینون (پیریدوستیگمین) مصرف می کنید، باید مطمئن شوید که آیا این دارو باید برای معاینه قطع شود یا خیر.

حمام کردن قبل از نوار عصب و عضله

کمی قبل از معاینه دوش بگیرید تا چربی های پوستتان پاک شود. باید توجه داشته باشید که قبل از تست نوار عصب و عضله نباید از هر لوسیون یا کرمی استفاده کنید.

سایر اقدامات احتیاطی نوار عصب و عضله

متخصص مغز و اعصاب که نوار عصب و عضله (EMG) را انجام می دهد باید در جریان هر نوع بیماری یا مشکل فرد بیمار قرار بگیرد. هر گونه از موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید که قبل از نوار عصب و عضله در جریان باشد:

 • ضربان ساز قلبی یا هر وسیله پزشکی الکتریکی دیگری داشته باشید
 • داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید
 • مبتلا به هموفیلی، یک اختلال لخته شدن خون که باعث خونریزی طولانی مدت می شود

قبل از تست نوار عصب و عضله

احتمالاً از شما خواسته می شود که برای این عمل لباس بیمارستان بپوشید و روی میز معاینه دراز بکشید. متخصص مغز و اعصاب، الکترودهای سطحی را بسته به جایی که علائم را تجربه می کنید، در نقاط مختلف پوست قرار می دهد. متخصص ممکن است بسته به علائم فرد بیمار، الکترودهای سوزنی را در نقاط مختلف قرار دهد.

در طول نوار عصب و عضله چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که مطالعه در حال انجام است، الکترودهای سطحی در برخی مواقع جریان الکتریکی کوچکی را منتقل می‌کنند که ممکن است به‌عنوان پیچ خوردگی یا اسپاسم احساس کنید. الکترود سوزنی ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود که معمولا مدت کوتاهی پس از برداشتن سوزن پایان می یابد.

در طول EMG سوزنی، متخصص مغز و اعصاب ارزیابی می کند که آیا زمانی که عضله در حالت استراحت است فعالیت الکتریکی خود به خودی وجود دارد یا خیر – فعالیتی که در بافت عضلانی سالم وجود ندارد – و میزان فعالیت زمانی که عضله را کمی منقبض می کنید. او در زمان های مناسب به شما دستورالعمل هایی در مورد استراحت و انقباض عضله می دهد. بسته به اینکه متخصص مغز و اعصاب چه ماهیچه ها و اعصابی را بررسی می کند، ممکن است از شما بخواهد در طول معاینه وضعیت خود را تغییر دهید.

بعد از تست نوار عصب و عضله

ممکن است در جایی که الکترود سوزنی به عضله شما وارد شده، کبودی موقت و جزئی را تجربه کنید. این کبودی باید ظرف چند روز محو شود. اگر ادامه پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج نوار عصب و عضله

متخصص مغز و اعصاب نتایج معاینه شما را تفسیر کرده و گزارشی را تهیه کرده و با شما در میان می گذارد.

 

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button