لختگی خون در مغز چیست؟

لخته خون در داخل یا اطراف مغز اگر به موقع درمان نشود می تواند کشنده باشد. لخته شدن طبیعی خون در صورت بریدگی یا زخم از خونریزی تا حد زیادی از  خطر جلوگیری می کند. ولی هنگامی که لخته‌ها در مغز تشکیل می‌شوند، از حرکت خون به اندام جلوگیری می‌کنند و در نتیجه اکسیژن مغز را قطع می‌کنند. این منجر به عوارض متعدد، از جمله فلج، سکته مغزی، و گاهی اوقات مرگ می شود. لخته شدن خون در مغز یک بیماری شدید است که می تواند در عرض چند دقیقه کشنده شود.

چرا لخته خون در مغز تشکیل می شود؟

لخته خون در مغز که به عنوان ترومبوز نیز شناخته می شود، می تواند در هر زمان، هر مکان و در هر سنی ایجاد شود. البته، برخی از عوامل، انواع خاصی از افراد را بیشتر از دیگران در معرض خطر لخته شدن در مغز قرار می دهند. با این حال، این بدان معنا نیست که لخته شدن مغز اجتناب ناپذیر است.

دلایل زیادی برای لخته شدن خون در مغز وجود دارد. از آسیب‌های خارجی سر یا ضربه گرفته تا التهاب، تغییر اندازه شریان و موارد دیگر، لخته‌های خون اغلب بدون هیچ هشداری اتفاق می‌افتند. با این حال، برخی از نشانه های گویا وجود دارد که اگر دقت کنید می توانید مراقب آنها باشید. در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود لخته های خون به مغز راه پیدا کنند.

عوامل خطر تشکیل لخته خون در مغز

پزشکان دلایل متعددی پیدا کرده اند که منجر به تشکیل لخته خون در مغز یا حرکت آن به سمت مغز و ایجاد ویرانی می شود. البته، مواردی وجود دارد که حتی پیشرفته‌ترین رشته‌های پزشکی نیز نمی‌توانند علت تشکیل لخته را تشخیص دهند.

ضربه

ضربه به سر یکی از شایع ترین دلایل لخته شدن خون در مغز است. اگر محرک بیرونی وجود داشته باشد که ضربه شدیدی روی سر ایجاد کند، لخته شدن خون بسیار شایع است. افتادن یا ضربه به سر اعمالی هستند که باعث تشکیل لخته خون در مغز می شوند. لخته ها همچنین گردش خون را در مغز منقبض می کنند و باعث انقباضات و عوارض می شوند که اغلب منجر به سکته مغزی یا حتی مرگ می شود.

ترومبوآمبولی یا آمبولی

آمبولی لخته ای است که از قسمت آسیب دیده بدن به مغز می رود و از سد خونی مغزی عبور می کند. آمبولی ها لخته های خونی هستند که از طریق جریان خون حرکت می کنند، معمولاً از طریق شریان ها اما گاهی اوقات از طریق ورید. آنها می توانند در مغز مستقر شوند و مشکلاتی ایجاد کنند.

تغییر اندازه شریان

شریان های ملتهب و باریک یا گشاد شدن رگ ها نیز از علل اصلی تشکیل لخته در مغز هستند.

سایر عوامل

عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که دلایل اصلی لخته شدن خون در مغز هستند، مانند چاقی، دیالیز، شوک و اختلالات ریتمی و … بنابراین می توانید از ارائه دهنده سلامت خود بخواهید که بررسی گسترده تری در مورد لخته شدن خون در علل مغز داشته باشد.

علائم لخته شدن خون در مغز

  • سردردهای شدید و مکرر
  • موانع ناگهانی مانند کندی یا ابهام در گفتار
  • تاری دید
  • عملکرد موتور غیر قابل کنترل
  • تشنج
  • تغییر در شخصیت
  • سرگیجه
  • فلج (جزئی یا کامل).

جلوگیری از تشکیل لخته خون در مغز

در صورت دریافت هر گونه آسیب به سر، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ویزیت خود را به تعویق نیندازید به خصوص اگر لخته خون در علائم مغزی دارید.
جراحی یک گزینه برای لخته های پرخطر است. بیمارستان ها می توانند از کاتترها یا مکانیسم های بازیابی برای مکان یابی و بازیابی لخته ها استفاده کنند.
فعال کننده پلاسمینوژن بافت دارویی (TPA) همچنین به شکستن هرگونه لخته ای که ممکن است در مغز ایجاد شود کمک می کند. درمان‌های ایسکمی و خونرسانی مجدد می‌تواند به حذف لخته‌ها و کاهش قابل توجه عوارض پس از درمان کمک کند.

به طور منظم ورزش کنید، اما به خودتان فشار نیاورید. برای جلوگیری از تشکیل لخته در پاهای شما و حرکت به سمت مغز حرکت کنید. اگر سابقه لخته شدن خون در خانواده شما وجود دارد، معاینات منظم را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برنامه ریزی کنید. اگر پزشک شما فکر می کند که برای سلامت کلی شما ضروری است، می توانید از او بخواهید که برای شما داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد) تجویز کند.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button