سندرم پاهای بیقرار (RLS) چیست؟

سندرم پاهای بیقرار (RLS) وضعیتی است که معمولاً به دلیل یک احساس ناراحت کننده، باعث میل غیرقابل کنترل برای حرکت دادن پاها می شود. و معمولاً در ساعات عصر یا شب هنگام نشستن یا دراز کشیدن رخ می دهد.

سندرم پای بیقرار که به عنوان بیماری ویلیس-اکبوم نیز شناخته می شود، می تواند در هر سنی شروع شود و به طور کلی با افزایش سن بدتر می شود. این می تواند خواب را مختل کند، که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند. مراحل ساده خودمراقبتی و تغییرات سبک زندگی ممکن است به تسکین علائم کمک کند. داروها همچنین به بسیاری از افراد مبتلا به RLS کمک می کنند.

علائم موقت سندرم پاهای بیقرار (RLS) 

انتخاب روش درمانی- در بیماران با علائم خفیف یا متناوب، درمان های غیر دارویی ممکن است برای تسکین علائم کافی باشد. در سایر بیماران، علائم بالینی به اندازه‌ای رخ نمی‌دهند که نیاز به درمان روزانه داشته باشند اما با وجود این، علائم ناتوان کننده هستند. برای چنین بیمارانی، ما پیشنهاد میکنیم از لوودوپا یا یک آگونیست دوپامین بر اساس نیاز استفاده کنید، با درک اینکه آگونیست های دوپامین ممکن است تنها دو ساعت پس از مصرف خوراکی مؤثر باشد. در حالی که این روش به طور سیستماتیک در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار نگرفته است  اما تجربه بالینی نشان می‌دهد که این یک درمان منطقی است.

علائم دائمی مزمن سندرم پاهای بیقرار (RLS) 

سندرم پاهای بیقرار مزمن مداوم (RLS) که بطور مکرر رخ داده و دردسرساز است و نیاز به درمان روزانه دارد، علائم آن به طور متوسط حداقل دو بار در هفته رخ می‌دهد و منجر به ناراحتی متوسط یا شدید می‌شود.

RLS ممکن است با وضعیت شایع دیگری به نام حرکت دوره‌ای اندام خواب همراه باشد که باعث می‌شود پاها در طول شب هنگام خواب، منقبض شوند و لگد بزنند.
افراد معمولاً علائم RLS را به عنوان احساسات ناخوشایندی در پاها توصیف می کنند. آنها معمولا در هر دو طرف بدن اتفاق می افتند. به ندرت، این احساسات بر بازوها تأثیر می گذارد.
گاهی اوقات توضیح دادن احساسات دشوار است. افراد مبتلا به RLS معمولاً این وضعیت را به عنوان گرفتگی یا بی حسی عضلانی توصیف نمی کنند. با این حال، آنها به طور مداوم تمایل به حرکت دادن پاها را توصیف می کنند. نوسان در شدت علائم معمول است. گاهی اوقات، علائم برای دوره های زمانی ناپدید می شوند، سپس عود می کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد?

برخی از افراد مبتلا به RLS هرگز به دنبال مراقبت پزشکی نیستند. اما RLS می تواند در خواب اختلال ایجاد کند و باعث خواب آلودگی در طول روز شود و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فکر می کنید ممکن است RLS داشته باشید به پزشک متخصص مغز و اعصلب مراجعه کنید.

ژنتیکی بودن سندرم پاهای بیقرار (RLS)

گاهی اوقات RLS در خانواده ها ایجاد می شود، به خصوص اگر این بیماری قبل از ۴۰ سالگی شروع شود. محققان مکان هایی را در کروموزوم ها شناسایی کرده اند که ممکن است ژن های RLS در آن وجود داشته باشد.

سندرم پاهای بیقرار (RLS)  در بارداری

بارداری یا تغییرات هورمونی ممکن است به طور موقت علائم و نشانه های RLS را بدتر کند. برخی از زنان برای اولین بار در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه آخر بارداری، RLS دریافت می کنند. با این حال، علائم معمولا پس از زایمان ناپدید می شوند.

عوامل خطر در سندرم پاهای بیقرار (RLS)

RLS می تواند در هر سنی ایجاد شود، حتی در دوران کودکی. این عارضه با افزایش سن بیشتر و در زنان شایع تر از مردان است. RLS معمولاً به یک مشکل پزشکی اساسی مرتبط نیست. با این حال، گاهی اوقات با شرایط دیگری مانند:

این آسیب به اعصاب دست و پا گاهی به دلیل بیماری های مزمن مانند دیابت و اعتیاد به الکل است.

کمبود آهن

حتی بدون کم خونی، کمبود آهن می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن RLS شود. اگر سابقه خونریزی از معده یا روده دارید، دوره های قاعدگی شدید را تجربه می کنید یا مکرراً خون اهدا می کنید، ممکن است کمبود آهن داشته باشید.

نارسایی کلیه

اگر نارسایی کلیه دارید، ممکن است کمبود آهن نیز داشته باشید که اغلب همراه با کم خونی است. هنگامی که کلیه ها به درستی کار نمی کنند، ذخایر آهن در خون کاهش می یابد. این و سایر تغییرات در شیمی بدن ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن RLS شود.

شرایط نخاع

هر گونه آسیبی در نخاع می تواند خطر ابتلا به RLS را افزایش دهد.

بیماری پارکینسون

افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند و از داروهای خاصی به نام آگونیست های دوپامینرژیک استفاده می کنند، خطر ابتلا به RLS را افزایش می دهند.

عوارض سندرم پاهای بیقرار (RLS)

اگرچه RLS منجر به سایر بیماری‌های جدی نمی‌شود، ولی می تواند آزاردهنده باشد. بسیاری از افراد مبتلا به RLS به سختی می توانند بخوابند یا بخوابند. RLS شدید می تواند باعث اختلال قابل توجه در کیفیت زندگی شود و می تواند منجر به افسردگی شود. بی خوابی ممکن است منجر به خواب آلودگی بیش از حد در طول روز شود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button