تاثیر مکمل های پروبیوتیک در مغز و اعصاب!

مصرف مکمل های پروبیوتیک (یک بار در روز) بر میزان اضطراب تأثیر مثبت دارد. یک مطالعه جدید نشان داد، مصرف روزانه مکمل پری بیوتیک باعث بهبود وضعیت عمومی می شود، علائم اضطراب را کاهش می دهد و باعث بهبود سلامت روده می شود.

محققان گروهی متشکل از ۶۴ شرکت کننده زن سالم را که هیچ تشخیص بالینی فعلی یا قبلی از اضطراب ندارند، مطالعه کردند. شرکت کنندگان دوز روزانه گالاکتو-الیگوساکاریدهای پری بیوتیک (GOS) یا دارونما به مدت ۲۸ روز دریافت کردند.

همه کسانی که در این آزمایش شرکت داشتند نظرسنجی ها را در مورد تجربیات بهداشتی خود از جمله خلق و خو ، اضطراب و کیفیت خواب تکمیل کردند و یک نمونه مدفوع برای تجزیه و تحلیل توالی میکروبیوم روده ارائه دادند. این مطالعه نشان داد که کسانی که دوز روزانه پری بیوتیک دریافت می کنند ، با کاهش سطح اضطراب ، سلامت روان را بهبود می بخشند و در وضعیت گوارشی بهتری نسبت به گروه کنترل هستند.

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها شامل باکتری های “خوب” هستند. اینها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در صورت مصرف می‌توانند فواید سلامتی داشته باشند. تصور می‌شود که این مزایا ناشی از توانایی پروبیوتیک‌ها برای بازگرداندن تعادل طبیعی باکتری‌های روده است. عدم تعادل به این معنی است که تعداد زیادی باکتری بد وجود دارد و باکتری خوب کافی نیست. این می تواند به دلیل بیماری، داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، رژیم غذایی نامناسب و موارد دیگر رخ دهد. عواقب آن می تواند شامل مشکلات گوارشی، آلرژی، مشکلات سلامت روان، چاقی و موارد دیگر باشد.پروبیوتیک ها معمولا در غذاهای تخمیر شده یافت می شوند یا به عنوان مکمل مصرف می شوند. علاوه بر این، به نظر می رسد که آنها برای اکثر مردم بی خطر هستند.

بهبود سلامت مغز و اعصاب

تعداد فزاینده ای از مطالعات سلامت روده را به خلق و خو و سلامت روان مرتبط می کند.هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می دهد که مکمل های پروبیوتیک می توانند برخی از اختلالات سلامت روان را بهبود بخشند.بررسی ۱۵ مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل با سویه‌های بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس به مدت ۱ تا ۲ ماه می‌تواند بیماری های چون:

  • اضطراب
  • افسردگی
  • اوتیسم
  • اختلال وسواس
  • اختلال حافظه

را بهبود بخشد. یک مطالعه ۷۰ کارگر شیمیایی را به مدت ۶ هفته تحت نظر داشت. کسانی که ۱۰۰ گرم ماست پروبیوتیک در روز مصرف می کردند یا روزانه یک کپسول پروبیوتیک مصرف می کردند، مزایایی برای سلامت عمومی، افسردگی، اضطراب و استرس داشتند.

همچنین در مطالعه ای روی ۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی، فواید آن مشاهده شد. مصرف مکمل های پروبیوتیک به مدت ۸ هفته باعث کاهش سطح افسردگی و کاهش سطح پروتئین واکنشی C (نشانگر التهاب) و هورمون هایی مانند انسولین در مقایسه با افرادی شد که پروبیوتیک مصرف نمی کردند.

علائم کمبود پروبیوتیک

علائم کمبود پروبیوتیک در بدن اغلب به مشکلات گوارشی مربوط می‌شود؛ برای مثال مشکلاتی همچون یبوست، اسهال، سندروم روده تحریک پذیر و… از این موارد هستند. بنابراین با توجه به علائم کمبود پروبیوتیک در بدن، ممکن است پزشک مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک و مکمل پروبیوتیک را تجویز کند که بهتر است طبق تجویز پزشک، درمان خود را کامل کنید تا این علائم کاهش پیدا کنند.

مکمل‌ها می‌توانند در سلامت قلب تاثیر داشته باشند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند که از طریق کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب اتفاق می‌افتد. همچنین مواد پروبیوتیک با کاهش فشار خون به سلامت قلب کمک می‌کنند. سویه‌هایی همچون لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس در کاهش سطح کلسترول موثر هستند.

فواید پروبیوتیک‌ها در سلامت مغز

شاید برای شما نیز جالب باشد، بدانید تاثیری که باکتری‌های مفید روده در هضم و آزاد کردن اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه دارند، به سلامت مغز و دستگاه عصبی کمک می‌کند. طی تحقیقات به اثبات رسیده است که مصرف پروبیوتیک‌ها اختلالات عصبی همچون اضطراب، افسردگی، اوتیسم، وسواس فکری-عملی و حتی ضعف حافظه را کاهش می‌دهد.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند برای بهبود آلرژی، عفونت و سرطان‌ها کمک کننده باشند و از طریق افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سیستم ایمنی کاهش پیدا کند. برای مثال در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در زمان عفونت‌های مجاری ادراری و همچنین پیشگیری از التهاب لثه کمک کننده هستند. از مکمل‌های پروبیوتیک کمک کننده به تقویت دستگاه ایمنی، می‌توان به قرص بیون ۳، کپسول کامفورتی فیکس و قرص مکیدنی لاکتوگام اشاره کرد.

همچنین مصرف پروبیوتیک می‌تواند به‌صورت کلی برای سلامت بدن مفید باشد. البته تاثیرات آن در کنار رژیم غذایی صحیح و ورزش کردن نمود پیدا می‌کند. یکی از بهترین انواع مکمل پروبیوتیک برای سلامت کلی بدن، مکمل پروبیوتیک فمی لاکت است. مکمل پروبیوتیک فمی لاکت میزان کافی از انواع پروبیوتیک و پری‌بیوتیک برای کل اعضای خانواده را تامین می‌کند.

غذاهای دارای پروبیوتیک

شما کاملاً می توانید میکروب های مفید بدن خود را از غذاهایی که می خورید افزایش دهید. برخی غذاها دارای پروبیوتیک (باکتری های خوب) هستند و می توانند برای سلامت میکروبیوم بدن مفید باشند.  مواد غذایی سرشار از پروبیوتی :

ماست

ماست یکی از منابع آشنای پروبیوتیک است – باکتری خوبی که تعادل سلامت روده را حفظ میکند . مطالعات نشان میدهد که پروبیوتیک ها میتوانند عدم تحمل لاکتوز را کاهش دهند. همچنین میتوانند در کاهش گاز روده، اسهال و سایر مشکلات گوارشی(هاضمه) تاثیر گذار باشد. شما میتوانید هزینه  بیشتری برای خرید برندهای ماست گوارشی هزینه کنید ولی بهتر است از انواعی که برچسب ” باکتری زنده و کشت شده ” پشتشان درج شده خریداری نمایید.

کلم ترش تسریع کننده هضم غذا   Sauerkraut Boosts Digestion

بهتر است انواع غیر پاستوریزه کلم ترش ( کلم رنده شده و آب پز با سرکه ) را انتخاب کنید چون پاستوریزاسیون باکتریهای خوب فعال را میکشد. این خوراکی شور و ترش — و مشابه کره ای تند آن، کیمچی kimchi – سرشار ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن که ممکن است به دفع عفونت کمک کنند.

 سوپ میسو    Miso Soup

یک صبحانه محبوب در ژاپن، این خمیر تخمیر شده سویا میتواند دستگاه گوارش را به تحرک  وادار کند. میسو سرشار از پروبیوتیک اغلب برای تهیه سوپی شور و کم کالری با ویتامین B بالا و آنتی اکسیدان های محافظ، استفاده میشود.

 پنیر نرم  Soft Cheeses

با این که میتواند برای هضم شما مفید باشد ولی همه پروبیوتیک های پنیر نمیتوانند از سفری که در طول معده و روده شما طی میکنند، جان سالم به در ببرند. ولی تحقیقات نشان داده نوع خاصی از پنیر نرم تخمیر شده، مثل گودا، به اندازه  کافی برای زنده نگه داشتن پروبیوتیک ها قوی هستند. همچنین پنیرمیتواند به عنوان حاملی برای پروبیوتیک ها عمل نماید که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

کفیر Kefir: نوشدینی ای سرشار از پروبیوتیک

بر اساس افسانه ها، تاریخچه ساخت کفیر به چوپانان کوههای قفقاز و قاره اوراسیا (ترکیب دو قاره اروپا و آسیا)برمیگردد. آنها کشف کردند که شیری که تولید میکنند با تخمیر(تخمیر پدیده‌ای است ناشی از مجموعه فعالیتهای زیستی که در آن ترکیبات آلی دارای مولکولهای بزرگ به ترکیبات دارای مولکولهای کوچکتر و ساده‌تر شکسته و تجزیه شده) تبدیل به یک نوشیدنی کف دار میشود.غلظت،  فرم خامه ای و حالت کش دار آن مانند ماست است ولی کفیر باکتری های پروبیوتیک مخصوص به خود بعلاوه تعداد کمی گونه های مخمر مفید دارد.

 نان های تهیه شده ازخمیر ترش Sourdough Bread

دفعه بعدی که ساندویچ درست میکنید حواستان باشد چه نانی، پنیر و سبزیجات  شما را در بر گرفته است. نان خمیر ترش معروف سان فرانسیسکو سرشار از پروبیوتیک هایی است که میتواند در هضم غذا موثر باشند.

شیر حاوی پروبیوتیک

یکی از راحت ترین راههای افزودن پروبیوتیک به رژیمتان خرید  شیر اسیدوفیلوس acidophilus (نام یک باکتری است که در ماست استفاده می شود و به هضم بهتر غذا کمک می کند.) است. این شیر که با باکتری تخمیر شده است گاهی با برچسب شیر اسیدوفیلوس شیرین دیده میشود – معمولا شیر با باکتری اسید لاکتیک کشت میشود — دوغ  هم غنی از پروبیوتیک است.

خیار شور

زمانی که به دنبال خرید خیارشور برای پروبیوتیک هستید،  نوعی را که به صورت طبیعی تخمیر شده انتخاب کنید که سرکه در فرآیند تولید آن استفاده نشده باشد. محلول نمک دریا و آب تغذیه مناسبی برای رشد باکتری خوب هستند که منجر به داشتن مزایای گوارشی در خیارشور میشوند.

تمپه Tempeh

تمپه یکی از فرآورده‌های سنتی سویا است که بیشتر در اندونزی تولید می‌شود. این محصول با کشت طبیعی و فرایند تخمیر کنترل شده سویا در ظاهری شبیه به کیک تولید می‌شود و سرشار از پروتئین است. این فرآورده سنتی اندونزیایی یک نوع آنتی بیوتیک طبیعی میسازد که با باکتری خاصی مقابله میکند. مردم اغلب طعم آن را دودی،  فندقی و مشابه  قارچ تشریح میکنند. شما میتوانید تمپه را مرینیت کرده marinate (خیساندن موادی مانند گوشت در آب نمک و سرکه) و به جای گوشت در غذا استفاده کنید.

 مکمل های پروبیوتیک

پروبیوتیک ها علاوه بر مواد غذایی در مکمل های کپسولی، قرص، پودر و اشکال  مایع آن ساخته میشوند. گرچه این مکمل ها خاصیت تغذیه ای فوق العاده مواد طبیعی را ندارند ولی میتوانند تاثیر گذار باشند و مصرف آنها راحت است. اگر به مصرف این مکمل ها علاقمند هستید میتوانید با دکتر خود مشورت کنید. اگر بیمارید یا مشکل سیستم ایمنی دارید بهتر است توجه کافی و لازم برای مصرف پروبیوتیک داشته باشید.

پروبیوتیک علیه پروبیوتیک

چون مواد غذایی پروبیوتیک، باکتری زنده دارند،  پس آنها(مواد غذایی پروبیوتیک) خوراک باکتریهای خوبی هستند که در حال حاضر در روده شما زندگی می کنند. شما میتوانید پروبیوتیک ها را در مواردی از قبیل مارچوبه، سیب زمینی ترشی، موز، جو دوسر، عسل، شیره درخت افرا و حبوبات پیدا کنید. سعی کنید مواد پروبیوتیک طبیعی که به خودی خود حاصل می شوند یا توسط پروبیوتیک ها به صورت تصادفی مهیا می شوند را بیشتر مصرف کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button