عوارض روانی و بهداشت روانی صرع

متخصص مغز و اعصاب: اختلال یا از بین رفتن موقتی هوشیاری که به صورت ناگهانی رخ می دهد و غالبا همراه با حرکات عضلانی که ممکن است به صورت حرکت کوچک پلکها ظاهر شود و یا با تکانهای خیلی شدید همراه باشد و تمام بدن را در بر گیرد ، اصطلاحا صرع نامیده می شود . به عبارت دیگر صرع عبارتست از تغییرات ناگهانی اختلاف پتانسیل بین داخل و خارج سلول عصبی و بر حسب نوع سلولی که در معرض این تغییر قرار می گیرد، تظاهرات بالینی گوناگونی به صورت تغییر در سطح هوشیاری ، فعالیتهای حرکتی ، تغییرات رفتاری ، تغییرات حسی و سیستم عصبی خودکار ایجاد می شود . صرع انواع کوچک و ساده تر دیگری هم دارد.

طبقه بندی بین المللی صرع

حملات موضعی
• نوع ساده ، با علائم حرکتی ، حسی ، نباتی – عصبی یا هرسه
• نوع پیچیده یا مرکب با علائم شناختی ، عاطفی ، روانی – حسی ، روانی – حرکتی و فرمهای مرکب
• حملات موضعی که به طور ثانوی به صورت حمله تونیک – کلونیک عمومی درمی آید .
حملات عمومی
دوطرفه ، متقارن بدون شروع موضعی ، که به صرع بزرگ گراندمال هم معروف است
• حملات تونیک – کلونیک ( صرع بزرگ )
• حملات تونیک

سبب شناسی صرع

به طور کلی علل صرع را می توان در دو گروه کلی زیر قرار داد :
• صرع اولیه ( ایدیوپاتیک ) ، که اختلال مشخصی در سیستم عصبی مرکزی وجود ندارد و اغلب زمینه ژنتیکی دارد .
• صرع ثانویه یا علامتی که با اختلال مشخص در سیستم عصبی مرکزی تعریف می گردد . در مجموع این دو گروه طیفی از ضربات ناگهانی سر ، عفونتها ، تومورهای مغزی ، اختلالات متابولیک مغز ، مشکلات زایمان و فاکتورهای ژنتیک را در بر می گیرند .
صرع بزرگ
یکی از شایع ترین انواع حملات ناگهانی صرع می باشد که حمله بیشتر بدون هشدار شروع می شود و با از دست دادن ناگهانی هوشیاری همراه است . در صرع بزرگ چند مرحله می توان تشخیص داد . برخی از این حملات تشنجی از همان ابتدا فراگیر می شوند و برخی دیگر حاصل فراگیر شدن حملات موضعی می باشند . حملات فراگیر اولیه بدون هیچ گونه نشانه ای آغاز می شوند .
هر چند برخی از بیماران ممکن است گاهی ساعتها و روزها قبل از حمله احساسات و اختلال های روانی و جسمی خاصی را تجربه کنند که به عوارض پیش نشانه ای معروفند . این حملات معمولا یک تا سه دقیقه طول می کشد . پس از پایان حمله ، بیمار تا مدتی گیج بوده و ممکن است به خواب برود . پس از بیدار شدن تا مدتی ممکن است دچار سردرد عضلانی گردد.

عوارض روانی و بهداشت روانی صرع

از آنجا که صرع به دلیل نوعی عارضه مغزی است ، همین عارضه می تواند بر مناطق دیگر مغزی و یا روانی بیمار اثر گذاشته و نشانه ها و حالات عاطفی مانند افسردگی ، اضطراب ، سستی ، وسواس ، عصبانیت ، حالات تهاجمی و مشکلات دیگری ایجاد نماید . مصرف داروهای ضد صرع نیز موجب بروز بعضی عوارض عاطفی ، روانی و رفتاری می شود .
فنوباربیتال موجب پرتحرکی و بی قراری بچه ها می شود و فنی توئین اختلال تعادل می دهد . رفتار نامناسب والدین و دیگران نیز موجب مشکلات عاطفی این افراد می شود . به بیماران صرعی و خانواده های آنان توصیه می شود با مشاهده چنین عوارضی با مشاور ، روانشناس بالینی یا روانپزشک مشاوره کنند.

درمان بیماری صرع

به طور کلی منظور از اهداف درمان در بیماران مبتلا به حملات تشنجی برطرف ساختن علت صرع ، جلوگیری از بروز حملات و برخورد با پیامدهای روانی – اجتماعی آن و برگشت بیمار به یک زندگی عادی می باشد.

کنترل صرع با دارو

اساس کنترل حملات تشنجی درمان دارویی است . استفاده از داروهای ضد صرع ، تقریبا در ۷۵ درصد بیماران مصروع با عث کنترل شدن کامل یا کاهش دفعات و شدت بیماری می گردد . به این ترتیب هدف نهایی عبارت است از متوقف نمودن حملات تشنجی بیمار ، بدون اینکه در اعمال ذهنی طبیعی وی مشکلی ایجاد شود یا عوارض جانبی خطرناک عمومی ظاهر گردد .

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button