چگونه از پیر شدن مغز جلوگیری کنیم

تغییرات در بدن و مغز با افزایش سن طبیعی است. با این حال، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش هر گونه کاهش حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا سایر زوال عقل‌ها انجام دهید.

در اینجا شش چیز را به ترتیب اهمیت به بیماران توصیه می کنم:

۱. به طور منظم ورزش کنید.

ورزش فواید شناخته شده بسیاری دارد و فعالیت بدنی منظم نیز برای مغز مفید است. مطالعات تحقیقاتی متعدد نشان می دهد که افراد فعال فیزیکی کمتر احتمال دارد که کاهش عملکرد ذهنی خود را تجربه کنند و خطر کمتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر دارند.

این مزایا ناشی از افزایش جریان خون در مغز شما در طول ورزش است. همچنین با کاهش طبیعی ارتباطات مغزی که در طول پیری رخ می دهد مقابله می کند و برخی از مشکلات را معکوس می کند.

سعی کنید چندین بار در هفته به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید. می توانید پیاده روی کنید، شنا کنید، تنیس بازی کنید یا هر فعالیت هوازی متوسط دیگری که ضربان قلب را افزایش می دهد، انجام دهید.

۲- زیاد بخوابید.

خواب نقش مهمی در سلامت مغز شما دارد. برخی تئوری ها بیان می کنند که خواب به پاکسازی پروتئین های غیرعادی در مغز کمک می کند و خاطرات را تثبیت می کند، که حافظه کلی و سلامت مغز را تقویت می کند.

هفت تا هشت ساعت خواب متوالی در شب را هدف قرار دهید، نه خواب پراکنده دو یا سه ساعته. خواب متوالی به مغز این فرصت را می دهد تا خاطرات خود را به طور موثر تثبیت و ذخیره کند. آپنه خواب به سلامت مغز آسیب می رساند و می تواند دلیلی باشد که ممکن است برای ساعت های متوالی بخوابید دچار مشکل شوید. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان مشکوک به آپنه خواب هستید، به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:  سیستم عصبی چیست؟!

۳. رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید.

رژیم غذایی نقش زیادی در سلامت مغز شما دارد. پیروی از یک رژیم مدیترانه ای که بر غذاهای گیاهی، غلات کامل، ماهی و چربی های سالم مانند روغن زیتون تاکید دارد، در برنامه غذایی خود بگنجانید. گوشت قرمز و نمک کمتری نسبت به یک رژیم غذایی معمولی آمریکایی دارد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند نسبت به افرادی که از رژیم غذایی پیروی نمی کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

اسیدهای چرب امگا موجود در روغن زیتون و سایر چربی های سالم برای عملکرد صحیح سلول های بدن حیاتی هستند، به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش می دهند، تمرکز ذهنی را افزایش می دهند و کاهش شناختی را در افراد مسن کاهش می دهند.

۴. از نظر ذهنی فعال بمانید.

مغز شبیه یک عضله است – باید از آن استفاده کرد تا تقویت شود. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای سلامت مغز خود انجام دهید، مانند حل جدول کلمات متقاطع یا سودوکو، مطالعه یا چیدن یک پازل. انواع مختلف فعالیت ها را برای افزایش اثربخشی ترکیب کنید.

مغز می تواند از طریق خواندن یا به چالش کشیدن خود با پازل به همان اندازه تمرین خوبی داشته باشد. در نهایت، زیاد تلویزیون تماشا نکنید، زیرا این یک فعالیت غیرفعال است و باعث تحریک مغز نمی شود.

۵٫ فعالیت اجتماعی داشته باشید

تعامل اجتماعی به دفع افسردگی و استرس کمک می کند، که می تواند به از دست دادن حافظه کمک کند. به دنبال فرصت هایی برای ارتباط با عزیزان، دوستان و دیگران باشید، به خصوص اگر تنها زندگی می کنید. تحقیقات، سلول انفرادی را با آتروفی مغز مرتبط می‌داند، بنابراین فعال ماندن از نظر اجتماعی ممکن است تأثیر معکوس داشته باشد و سلامت مغز شما را تقویت کند.

بیشتر بخوانید:  درباره عوارض اضطراب چه می دانید؟

۶. رگ های خونی خود را سالم نگه دارید.

سلامت عروق و وریدهای بدن برای سلامت قلب مهم است اما برای سلامت مغز نیز حیاتی است. فشار خون، قند خون و کلسترول خود را به طور منظم چک کنید و اقدامات لازم را انجام دهید و آنها را طبیعی نگه دارید.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید، یک رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید و مصرف سدیم خود را کاهش دهید تا فشار خون و مقادیر کلسترول کاهش یابد. در نهایت، مصرف دخانیات و الکل بر سلامت مغز نیز تاثیرگذار است، بنابراین فقط الکل را در حد اعتدال بنوشید و سیگار نکشید. نوشیدن متوسط به عنوان یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان تعریف شده است.

سوال خود را مطرح کنید :


یک دیدگاه برای “چگونه از پیر شدن مغز جلوگیری کنیم”

  1. بهروز گفت:

    با سلام و ادب و احترام محضر گرامی و معزز سرکار عالی ،سپاس از مطالب سودمند شما،موفق و سربلند باشید.

پاسخی بگذارید