نقش ویتامین D در کنترل و درمان میگرن

متخصص مغز و اعصاب

در سال های اخیر کمبود ویتامین D به عنوان یک مشکل سلامت عمومی جهانی شناخته شده است و از همه مهمتر اینکه برخی مطالعات اثر ویتامین D را در درمان میگرن به شدت موثر دانسته اند.

ویتامین D و درمان میگرن

نقش دقیق ویتامین D در سردرد و حتی درد عضله و استخوان در بیمارانی که سطوح ویتامین D ناکافی دارند، ناشناخته است. مکانیسم های احتمالی، کمبود سطوح سرمی منیزیم خون، حضور گیرنده های ویتامین D، آنزیم آلفا یک هیدروکسیلاز و پروتئین باند شده به ویتامین D در مغز به ویژه در هیپوتالاموس می باشد.

ویتامین D در درمان درد مزمن و سر درد از جمله میگرن می تواند موثر باشد ولی به علت انجام مطالعات اندک، نیازمند بررسی بیشتری در این زمینه است.

مبتلایان به میگرن حتی در صورت نداشتن کمبود ویتامین D، مصرف حداقل یک بار در ماه این ویتامین را در برنامه غذایی خود قرار دهند. میگرن کسی را از پا نمی اندازد و می توان آن را درمان کرد.

علت سردرد میگرنی

 هنوز بعد از سال ها تحقیق، علت بروز سردرد میگرنی، در هاله ای از ابهام قرار دارد، ولی از آن در تقسیم بندی بیماری های سایکوسوماتیک یا بیماری روان تنی نامبرده می شود. ۱۰ درصد مردم جهان مبتلا به میگرن هستند یا به علل مختلف سردرد را تجربه کرده اند و در این میان زنان سه برابر بیشتر از مردان مبتلا به این بیماری می شوند.

حملات میگرن

ماهیت میگرن در اصل عود کننده است و به طور متوسط فرد مبتلا به سردرد، یک تا ۲ حمله را در ماه تجربه می کند به نحوی که در زمان وقوع حملات مزمن، ‌ بیمار ناتوان شده و هرچه فشار عصبی بیشتر می شود، به خصوص زمانی که تهوع و استفراغ به عنوان علایم این بیماری اثرات خود را بروز می دهد، فرد چاره ای جز مراجعه به مرکز درمانی ندارد.

در میان زنان، تغییرات سبک زندگی، ‌بی خوابی، گرسنگی، استرس و از طرفی کمبود برخی ویتامین ها در بروز علائم این بیماری نقش دارد. به نحوی که پژوهش هایی که در این زمینه انجام شده است، نشان می دهد افراد دارای حملات شدید میگرنی سطح پایین تری از ویتامین D و همچنین ویتامین B۲، فولات و منیزیم دارند.

مبتلایان به میگرن علاوه بر مصرف میوه و سبزی های تازه برای رفع کمبود ریزمغذی ها طبق پروتکل وزارت بهداشت، حتی در صورت نداشتن کمبود ویتامین D، مصرف حداقل یک بار در ماه مکمل ویتامین D را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

زمان مصرف ویتامین D

ویتامین ها ترکیباتی هستند که وجود آنها در بدن ما حیاتی است و می توانند تاثیرات بسیار زیادی را در عملکرد اعضای بدن داشته باشند. دو دسته کلی از ویتامین ها وجود دارند:

  • ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A,D,E و K
  • ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین های گروه B و ویتامین C

بدن ما تنها می تواند ویتامین های D را از طریق نور خورشید و ویتامین K را از طریق باکتری های روده تولید نماید. سایر انواع ویتامین ها باید از طریق مواد غذایی تامین شوند.

تامین ویتامین D

ویتامین D یا کلسی فرول از دسته ویتامین های محلول در چربی است. بدن یک فرد بزرگسال به حدود ۱۰ میلی گرم یا ۲،۰۰۰ واحد از این ویتامین در روز نیاز دارد. منابع تامین ویتامین D غذاهای گیاهی همچون غلات و غذاهای با منشاء حیوانی مانند تخم مرغ، ماهی ساردین، شاه ماهی و آزاد و همچنین شیر و فراورده های آن مانند پنیر هستند.  این ویتامین در بدن، با روزانه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می شود.

عوارض کمبود ویتامین D

ویتامین D از طریق جذب و متعادل کردن کلسیم و فسفر در تولید استخوان دخالت دارد. کمبود ویتامین D می تواند موجب پوکی استخوان و دردهای استخوانی و مفاصل در بزرگسالان گردد که تنها با خوردن مواد غذایی کلسیم دار قابل پیشگیری نیست. زیرا کمبود ویتامین D می تواند جذب کلسیم را مختل نموده و با وجود مصرف مواد غذایی کلسیم دار بدن ما دچار فقر کلسیم شود.

همچنین تحقیقات جدید نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند در میانگین طول عمر افراد تاثیر منفی داشته باشد. کمبود ویتامین D  می تواند موجب درد و ضعف عضلانی و خواب آلودگی شود. کمبود این ویتامین همچنین می تواند بر اعصاب تاثیر گذاشته و موجب کج خلقی در کودکان و افسردگی شود.

کمبود ویتامین D

کشف شیوع بالای کمبود ویتامین D در سالیان اخیر باعث شده تا یکی از آزمایشات رایج در چکاپ های دوره ای، میزان این ماده در خون باشد. با توجه به اینکه امروزه در جوامع مختلف دنیا بدن ما کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد، کمبود ویتامین D در دنیا شیوع بالایی دارد به طوری که در ایران پیش بینی می شود که حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد مردم از کمبود ویتامین D در بدن رنج می برند. بنابراین می توان گفت کمبود ویتامین D در ایران بسیار شایع شده است و به همین علت و با توصیه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، روغن های خوراکی با ویتامین D غنی سازی شده اند. اما در بسیاری از افراد کمبود این ویتامین به اندازه ای است که نیاز به خوردن کپسول های ویتامین D را ضروری می کند. میزان مصرف ویتامین D در خانم‌های باردار باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

تشخیص و تعیین میزان مصرف ویتامین D

در صورتی که پزشک متخصص با توجه به نتایج آزمایش، نیاز به مصرف قرص یا کپسول های ویتامین D را تشخیص داد، بر حسب میزان کمبود این ویتامین ممکن است در ابتدای مصرف، هفته ای یک کپسول و در ادامه، مصرف ماهانه کپسول را به شما توصیه کند و یا از ابتدا مصرف ماهانه آنها را تجویز نماید.

میزان مصرف این دارو باید دقیقا با تشخیص پزشک متخصص انجام شود. زیرا ، همانگونه که کمبود ویتامین D می تواند زیانبار باشد، مازاد آن هم با توجه به اینکه از طریق ادرار دفع نمی شود، می تواند برای بدن مضر باشد

 

 

نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button