سلامت مغز و اعصاب با کنترل فشارخون!

فشار خون بالا، عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی است. جالب است بدانید که تقریبا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد خون به مغز راه پیدا می‌کند و اگر جریان خونی که مغز را سالم نگه می‌دارد، افزایش یا کاهش پیدا کند، به این عضو اصلی بدن آسیب وارد می‌شود. مغز و سیستم عصبی تحمل تغییرات ناشی از فشارخون را ندارند و به همین دلیل کنترل فشارخون لازم و ضروری است.

ارتباط فشار خون در سلامت مغز

رگ‌های خونی در تمام ارگان‌های بدن وجود دارند و در بافت مغزی این رگ‌ها که در واقع حامل مواد غذایی و اکسیژن هستند به وفور وجود دارند و این رگ‌ها تحمل فشارخون بالا را ندارند.

گروهی از محققان کالج دانشگاه لندن به تازگی تاثیر طولانی مدت فشار خون را بر سلامت مغز، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف، اطلاعات پزشکی ۵۰۲ فرد را ارزیابی کردند؛ این اطلاعات شامل فشار خون افراد در سنین ۳۶، ۴۳، ۵۳، ۶۰ تا ۶۴ و ۶۹ بود.

نتایج بررسی‌های جدید نشان داد حجم مغز افرادی که در سنین بین ۳۶ و ۴۳ و همچین بین ۴۳ و ۵۳ سال افزایش فشار خون را تجربه کردند، در سنین بالاتر کاهش پیدا کرد. همچنین حجم هیپوکامپوس مغز افرادی که در سنین ۳۶ تا ۴۳ سال، فشار خون بالا داشتند، در سن ۷۰ سالگی کاهش یافت.

عامل خطر زوال عقل

متأسفانه فشارخون بالا یک بیماری شایع در کشور است و باعث تغییر در جریان خون به دلیل آسیب‌هایی که در دیواره رگ‌های عروق مغزی ایجاد می‌کند می‌شود. این تغییرات می‌تواند عملکرد سلول‌های عصبی را تحت تأثیر قرار دهد و باعث سکته‌های مغزی، خونریزی و انسداد عروق مغزی تا تحلیل تدریجی بافت عصبی شود که موجب آسیب‌های مزمن و شناختی و تغییرات عروق خونی می‌شود.

محققان با توجه به اسکن مغز افراد متوجه شدند کسانی که در سن ۵۳ سالگی فشار خون بالا داشتند، هفت درصد بیشتر از سایر افراد، ماده سفید مغز خود را از دست دادند. آسیب ماده سفید مغز، نشان‌دهنده این است که رگ‌های خونی در مغز دچار مشکل شده‌اند؛ این عارضه ممکن است عامل خطر زوال عقل باشد.

کنترل فشار خون

فشارخون بالا یک بیماری بسیار خطرناک برای بدن و بافت عصبی است اما خوشبختانه بسیار قابل کنترل است. تمامی افراد به خصوص افراد بالای چهل سال و مخصوصاً کسانی که در خانواده آنها پرفشاری خون ارثی است هر ۶ ماه یک بار به صورت مستمر فشارخون خود را کنترل کنند تا از عوارض خطرناک ناشی از آن پیشگیری شود.

فشارخون بالا مهمترین عامل خطر بیمارهای قلبی و عروقی و شایع‌ترین علت مرگ و میر زودرس است.

به گفته محققان، ارتباط مستقیمی بین افزایش فشار خون در افراد ۳۶ تا ۵۳ سال، کاهش حجم مغز و افزایش آسیب ماده سفید مغزی در سنین بالا وجود دارد. این تغییرات ممکن است با گذر زمان باعث کاهش عملکرد ذهن شود. بنابراین همه افراد باید در هر سنی، حتی قبل از میانسالی فشار خون خود را کنترل کنند.

تشخیص فشارخون بالا

افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون، پیامدهای افزایش نسبت شناسایی، آغاز مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا از جمله اهداف کلی اجرای این طرح ملی است

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

  • فاطمه براهویی گفت:

    سلام خسته نباشید برای درمان فشارخون در نوروپاتی غیر دیابتی باید ب پزشک قلب مراجعه کنیم؟ چقدر میتواند خطرناک باشد بهمراه ضربان قلب تا ۱۲۵در دقیقه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button