اختلال در خونرسانی مغز و سکته مغزی

سکته مغزی، با ایجاد اختلال حرکتی و ناتوانی در افراد بالغ مشکلات بسیاری را برای افراد و جامعه ایجاد می کند و از این رو شناسایی عوامل خطر و زمینه ساز این بیماری می تواند در پشگیری از بروز این عارضه نقش پررنگی داشته باشد. اصلاح سبک زندگی و توجه به سلامت عمومی می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از بروز سکته مغزی داشته باشد. سازمان جهانی بهداشت نیز در این باره توصیه می کند که افراد با ورزش کردن منظم (حداقل ۳۰ دقیقه در روز)، خوردن غذاهای سالم، توجه کردن به اندازه دور کمر و وزن، کنترل انواع دیابت، کنترل فشارخون و کلسترول بالا و ترک کردن مصرف سیگار و مشروبات الکلی می توانند خطر بروز سکته مغزی را از خود دور کنند.

عوامل بروز سکته مغزی

شاید برای شما هم این سوال وجود داشته باشد که چه عواملی در بروز سکته مغزی دخالت دارند. باید گفت دو عامل خونریزی دهنده و عوامل ناشی از انسداد رگ به علت لخته از مهمترین عوامل سکته مغزی است. همچنین نوع دیگری از سکته، حمله گذرای سکته مغزی است که علائم آن در کمتر از ۲۴ ساعت رفع می شود. شایع ترین سکته مغزی، سکته ناشی از انسداد رگ هاست.

علائم سکته مغزی

آگاهی نسبت به علائم سکته مغزی، اثر پررنگی در درمان به موقع و کاهش آسیب های ناشی از آن دارد، البته سکته مغزی بسته به اینکه کدام یک از قسمت های مغز را درگیر کرده است، علائم مختلفی دارد؛ این علائم می تواند شامل:

  • تاری دید
  • اختلال در میدان بینایی
  • اختلال در بلع
  • اختلال در صحبت کردن
  • ضعف اندام و فلجی
  • اختلال در حس اندام
  • عدم تعادل واختلال ادراری

همچنین در مواردی که لخته ها عروق ساقه مغز را درگیر می کنند، می توانند افت هوشیاری و کما را برای بیمار به دنبال داشته باشند.

در صورت بروز سکته مغزی چه باید کرد؟

احتمال زیادی وجود دارد که در طول زندگی، خود و یا اطرافیانمان دچار سکته مغزی شوند، زمانی که متوجه شدیم کسی از اطرافیانمان دچار سکته مغزی شده، کوچکترین اشتباه ما می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

اقدامات لازم برای بیماری که دچار سکته مغزی شده است:

اگر فرد و یا اطرافیان علائم بارزی همچون کج شدن صورت، اختلال در صحبت کردن، اختلال حرکتی و یا ضعف اندام را مشاهده کردند، باید سریعا به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند و از خود درمانی خودداری کنند. لازم است بدانید حتی اگر فشارخون بیمار بالاست نباید برای پایین آوردن فشار خون بیمار اقدام به خوددرمانی کنید.

افزایش احتمال سکته مغزی

در افزایش احتمال بروز سکته مغزی عوامل مختلفی دخیل اند؛ بالا بودن فشار و چربی خون، دیابت، چاقی، بی تحرکی، مصرف انواع دخانیات از جمله سیگار و قلیان، مصرف الکل از جمله عواملی است که افراد با اصلاح سبک زندگی خود می توانند آن ها را کنترل کنند. همچنین برخی از عواملی که باعث احتمال سکته مغزی می شود، مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیک غیر قابل تغییر است و در میان افراد مسن، مردان و سیاه پوستان احتمال بروز سکته مغزی بیشتر است.

عامل کاهش سن بروز سکته مغزی

مصرف داروهای روان گردان و برخی از مواد محرک مانند ترکیبات امفیتامین، شیشه و کوکائین از دیگر عوامل بروز سکته مغزی در سنین پایین به شمار می روند.

مشکلات قلبی و عروقی در بروز سکته مغزی

شاید دانستن این نکته که بین مشکلات قلبی و عروقی ارتباط وجود دارد شما را متعجب کند. ولی متخصصان معتقد هستند که مشکلات قلبی و عروقی از مهمترین عوامل بروز سکته مغزی می دانند. و احتمال بروز سکته مغزی در افرادی که اختلالات ریتم قلبی و یا مشکلات مربوط به دریچه قلب دارند، بیشتر از سایر افراد است. در بررسی عوامل بروز سکته های مغزی سبک زندگی نقش پررنگی دارد. یکی از دلایل پایین آمدن میانگین سن سکته مغزی را زندگی شهرنشینی، عدم رعایت رژیم غذایی سالم مانند مصرف فست فودها و مصرف داروهای روان گردان عنوان می کند. بیماری که سکته مغزی را تجربه می کند، دچار ناتوانی حسی، حرکتی و ذهنی می شود که برای خانواده و سیستم بهداشتی کشور بار درمانی زیادی دارد، از این رو درمان عارضه های ناشی از سکته مغزی به دارو درمانی و بازتوانی نیاز دارد.

درباره سکته های از نوع گذرا

ضروری است که این افراد نیز بعد از بروز سکته حتما به پزشک مراجعه کنند، زیرا احتمال تکرار سکته در افرادی که علائم گذرا داشته اند باز هم وجود دارد.

کاهش میانگین سن بروز سکته مغزی در کشور

شیوع سکته مغزی بعد از ۵۵ سالگی افزایش می یابد و به ازای هر پنج سال افزایش سن، ریسک سکته مغزی بیشتر می شود و سالانه بیش از ۱۲ هزارنفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند.

در صورت بروز مشاهده علائم سکته مغزی

سرعت عمل در رساندن بیماری که دچار سکته شده گامی مهم و اساسی در نجات جان وی محسوب می شود. بعد از اینکه فردی که دچار سکته مغزی شده به بیمارستان منتقل می شود بلافاصله پزشکان برای تصویربرداری از مغز وی اقدام می کنند. به گفته متخصصان اگر بیمار در کمتر از حدود ۴,۵ ساعت به بیمارستان برسد، می توان با تزریق نوعی از داروی ضد لخته علائم حیاتی بیمار را برگرداند؛ البته این دارو برای تمام سکته های مغزی کاربرد ندارد و برای سکته های ناشی از انسداد رگ در اثر لخته موثر است.

مراجعه سریع افراد مشکوک به سکته مغزی

زمان طلایی برای تزریق r-tPAو کاهش عوارض در بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک زیر ۴,۵ ساعت است و پس از این زمان تزریق دارو هیچ تاثیری در کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی ندارد. درصورت بروز علایمی مانند کج شدن عضلات صورت، ضعف حرکت بازو و اختلال تکلم سریعا با اورژانس تماس بگیرید

مراجعه به مراکز نابجا و غیرمنتخب درمان سکته مغزی را از اشکالات عمده در روند درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی است. به محض مشاهده علایمی نظیر کج شدن عضلات صورت، ضعف حرکت بازو و اختلال تکلم در افراد خانواده خود سریعا با اورژانس تهران تماس گرفته و وضعیت بیمار را اطلاع دهند تا بیمار سریعا به مراکز منتخب درمان سکته مغزی انتقال داده شود.

درباره سکته حاد مغزی

عارضه استروک یا سکته حاد مغزی در صورت تشخیص سریع و مداخله درمانی مناسب می تواند با پیامد خطرناک و جدی همراه نباشد، ولی در صورت تاخیر در درمان با هزینه های فراوانی برای فرد، خانواده و همچنین سیستم بهداشت جامعه همراه خواهد بود. تشخیص به موقع قدم اول و اساسی در برخورد با بیماران مبتلا به سکته حاد مغزی است و گام دوم بعد از تشخیص، انتخاب روش درمانی مناسب برای این بیماران است. امروزه روش های درمانی مختلفی در برخورد با این بیماران، از اقدامات حمایتی تا ترومبولیتیک تراپی و مداخلات اندوواسکولار، در دسترس است و یکی از سوالات اصلی در درمان سکته مغزی حاد این است که کدام بیمار برای دریافت کدام درمان مناسب است.

سکته مغزی می تواند به عنوان یکی از عوارض بیماری کرونا بروز کند!

باتوجه به این که ابتلا به کرونا احتمال بروز سکته های مغزی را افزایش می دهد بنابراین چنانچه توصیه های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و بطور کلی توصیه های کرونایی را جدی بگیرید خطر بروز سکته مغزی را نیز از خود دور کرده اید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button