درمان اختلال هراس یا پانیک

حملات پانیک احساسات ناگهانی و غیرمنطقی ترس و اضطراب هستند که باعث علائم فیزیکی مانند ضربان قلب، تنفس سریع و تعریق می شوند. برخی از افراد آنقدر از این حملات می ترسند که دچار اختلال پانیک، نوعی اختلال اضطرابی می شوند. درمان و داروهای ضد اضطراب می توانند حملات پانیک را متوقف کنند.

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک باعث ایجاد احساسات ناگهانی و کوتاه ترس و واکنش های فیزیکی شدید در پاسخ به موقعیت های معمولی و غیر تهدید کننده می شود. هنگامی که دچار حمله پانیک می شوید، ممکن است زیاد عرق کنید، در تنفس مشکل داشته باشید و احساس کنید قلبتان در حال تپیدن است. ممکن است به نظر برسد که دچار حمله قلبی شده اید.

حملات پانیک چقدر رایج است؟

هر سال تا ۱۱ درصد از افراد حمله پانیک را تجربه می کنند. تقریباً ۲ تا ۳ درصد از آنها به اختلال پانیک مبتلا می شوند.

چه کسانی ممکن است دچار حملات پانیک شوند؟

هر کسی می تواند حمله پانیک را تجربه کند. این عوامل نقش دارند:

سن: حملات پانیک معمولاً برای اولین بار در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی رخ می دهد. اما افراد در هر سنی، از جمله کودکان، ممکن است دچار حملات پانیک شوند.
جنسیت: زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به اختلال پانیک هستند.

چه چیزی باعث حملات پانیک می شود؟

کارشناسان نمی دانند چرا برخی از افراد حملات پانیک را تجربه می کنند یا به اختلال هراس مبتلا می شوند. مغز و سیستم عصبی نقش کلیدی در نحوه درک و مدیریت ترس و اضطراب دارند. خطر ابتلا به حملات پانیک در صورت داشتن موارد زیر افزایش می یابد:

سابقه خانوادگی: اختلالات اضطرابی، از جمله اختلالات هراس، اغلب در خانواده ها دیده می شود.
مسائل مربوط به سلامت روان: افرادی که دارای اختلالات اضطرابی، افسردگی یا سایر بیماری های روانی هستند، بیشتر مستعد حملات پانیک هستند.
مشکلات سوء مصرف مواد: اعتیاد به الکل و مواد مخدر می تواند خطر حملات پانیک را افزایش دهد.

علائم حمله پانیک

حملات پانیک به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ می دهد. هیچ راهی برای توقف حمله پانیک پس از شروع آن وجود ندارد. علائم معمولاً در عرض ۱۰ دقیقه پس از شروع حمله به اوج خود می رسد. خیلی زود ناپدید می شوند.

علائم حمله پانیک عبارتند از:

 • درد قفسه سینه.
 • لرزش
 • احساس خفگی
 • دشواری در تنفس.
 • احساس مرگ.
 • احساس وحشت شدید.
 • حالت تهوع.
 • ضربان قلب.
 • تعریق.
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در انگشتان دست یا پا.

تشخیص پانیک 

مشکلات جدی سلامتی، مانند بیماری قلبی، بیماری تیروئید و مشکلات تنفسی، علائمی شبیه حملات پانیک ایجاد می کنند. پزشک ممکن است آزمایش هایی را برای رد کردن یک مشکل فیزیکی تجویز کند.

حملات پانیک چگونه مدیریت یا درمان می شوند؟

روان درمانی، داروها یا ترکیبی از آنها در توقف حملات پانیک بسیار موثر هستند. مدت زمانی که به درمان نیاز دارید بستگی به شدت مشکل شما و میزان پاسخ فرد به درمان دارد. گزینه ها عبارتند از:

روان درمانی: درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی یا گفتار درمانی است. شما افکار و احساسات خود را با یک متخصص سلامت روان، مانند یک مشاور یا روانشناس دارای مجوز، در میان می گذارید. این متخصص به شناسایی محرک‌های حمله پانیک کمک می‌کند تا بتوانید تفکر، رفتار و واکنش‌های خود را تغییر دهید. با شروع واکنش متفاوت به محرک ها، حملات کاهش یافته و در نهایت متوقف می شوند.
داروهای ضد افسردگی: برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند حملات پانیک را کمتر یا شدیدتر کنند
داروهای ضد اضطراب: بنزودیازپین ها رایج ترین داروهای ضد اضطراب هستند که برای درمان و پیشگیری از حملات پانیک تجویز می شوند. آنها به اضطراب کمک می کنند اما خطر اعتیاد یا وابستگی را دارند.

عوارض حملات پانیک

اضطراب پیش بینی کننده: احتمال حمله پانیک باعث ایجاد اضطراب شدید می شود.
فوبیا: فوبیا ترس شدید و غیرمنطقی از چیزی خاص است. به عنوان مثال، آکروفوبیا ترس از ارتفاع است، در حالی که کلاستروفوبیا ترس از فضاهای بسته است.
آگورافوبیا: تقریباً دو سوم افراد مبتلا به اختلال هراس دچار آگورافوبیا می شوند. این اختلال اضطراب باعث می‌شود از قرار گرفتن در مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که ممکن است حمله پانیک رخ دهد،

چگونه می توانم از حملات پانیک جلوگیری کنم؟

پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا محرک‌هایی را که باعث حملات پانیک می‌شوند شناسایی کنید. در طول روان درمانی، استراتژی هایی را برای مدیریت رویدادهای محرک و جلوگیری از حمله یاد می گیرید. همچنین می‌توانید این اقدامات را برای کاهش احتمال ابتلا به حمله پانیک انجام دهید:

 • مصرف کافئین را کاهش دهید.
 • ورزش منظم.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • استرس را مدیریت کنید.
 • قبل از مصرف مکمل های گیاهی یا داروهای بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید. برخی مواد می توانند اضطراب را افزایش دهند.

 افرادی که حملات پانیک دارند 

با درمان حملات پانیک، بیشتر افراد بهتر می شوند. برداشتن گام مثبت برای درمان، کلید توقف حملات است تا بتوانید از زندگی لذت ببرید.

نکته پایانی

حملات پانیک می تواند زندگی را مختل کند. اگرچه آنها از نظر جسمی مضر نیستند، اما می توانند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارند و شما را از انجام کارهایی که دوست دارید باز دارند. از اینکه به پزشک خود بگویید که دچار حملات پانیک هستید، خجالت نکشید. چرا که پزشک می تواند به شما کمک کند بر ترس ها و اضطراب هایی که باعث حملات می شوند غلبه کنید و سلامتی خود را بدست آورید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button