سندروم خستگی مزمن چیست؟

سندروم خستگی مزمن، (CFS) نوعی اختلال پیچیده‌ است که با خستگی شدید تشخیص داده می شود. سندروم خستگی مزمن با هیچ بیماری قابل توضیح نیست. ممکن است خستگی با فعالیت جسمی یا روانی بدتر شود اما با استراحت بهبود پیدا نکند.

سندرم خستگی مزمن با بروز علائمی مانند احساس خستگی شدید، بیشتر با درد عضلانی و سر درد، تب خفیف، علائم گوارشی و حساسیت غدد لنفاوی که دست کم ۶ ماه طول بکشد تعریف می شود.

این وضعیت به عنوان آنسفالومیلیت میالژیک (ME) نیز شناخته می شود. گاهی اوقات به صورت اختصاری ME/CFS نامیده می شود. جدیدترین اصطلاح پیشنهادی بیماری عدم تحمل فعالیت سیستمیک (SEID) است.

علت خستگی مزمن

علت این بیماری ناشناخته است، اگرچه  نظریه های زیادی وجود دارد – از عفونت های ویروسی گرفته تا استرس روانی. برخی از کارشناسان معتقدند که سندرم خستگی مزمن ممکن است با ترکیبی از عوامل ایجاد شود.

تشخیص خستگی مزمن

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. ممکن است برای رد سایر مشکلات سلامتی که علائم مشابهی دارند به آزمایش‌های پزشکی مختلفی نیاز داشته باشید. درمان سندرم خستگی مزمن بر بهبود علائم تمرکز دارد.

علائم خستگی مزمن

علائم سندرم خستگی مزمن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و شدت علائم می تواند روز به روز در نوسان باشد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • مشکلات حافظه یا تمرکز
 • گلو درد
 • سردرد
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن یا زیر بغل
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • سرگیجه که با حرکت از حالت دراز کشیدن یا نشستن به حالت ایستاده بدتر می شود
 • بی خوابی
 • خستگی مفرط بعد از ورزش فیزیکی یا ذهنی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خستگی می تواند نشانه بسیاری از بیماری ها مانند عفونت ها یا اختلالات روانی باشد. به طور کلی، اگر خستگی مداوم یا بیش از حد دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علت خستگی مزمن

علت سندرم خستگی مزمن هنوز ناشناخته است. برخی از افراد ممکن است با استعداد ابتلا به این اختلال متولد شوند که سپس توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود. محرک های بالقوه عبارتند از:

عفونت های ویروسی

از آنجایی که برخی از افراد پس از ابتلا به عفونت ویروسی دچار سندرم خستگی مزمن می شوند، محققان این سوال را مطرح می کنند که آیا برخی از ویروس ها ممکن است باعث این اختلال شوند یا خیر. ویروس های مشکوک شامل ویروس اپشتین بار، ویروس تبخال انسانی ۶ هستند. هنوز هیچ پیوند قطعی پیدا نشده است.
مشکلات سیستم ایمنی. به نظر می رسد که سیستم ایمنی افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن اندکی آسیب دیده است، اما مشخص نیست که آیا این اختلال برای ایجاد این اختلال کافی است یا خیر.

عدم تعادل هورمونی

افرادی که سندرم خستگی مزمن دارند، گاهی اوقات سطوح غیرطبیعی هورمون های تولید شده در هیپوتالاموس، غدد هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی را تجربه می کنند. اما اهمیت این ناهنجاری ها هنوز ناشناخته است.

آسیب جسمی یا عاطفی

برخی از افراد گزارش می دهند که اندکی قبل از شروع علائم خود دچار آسیب، جراحی یا استرس عاطفی قابل توجهی شده اند.

عوامل خطر در خستگی مزمن

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سندرم خستگی مزمن را افزایش دهند عبارتند از:

سن

سندرم خستگی مزمن می تواند در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر افراد جوان تا میانسال را تحت تاثیر قرار می دهد.

جنسیت

زنان بسیار بیشتر از مردان مبتلا به سندرم خستگی مزمن تشخیص داده می شوند، اما ممکن است زنان به سادگی علائم خود را به پزشک گزارش دهند.

عوارض خستگی مزمن

عوارض احتمالی سندرم خستگی مزمن عبارتند از:

 • یک بیماری شبیه آنفولانزا
 • عفونت معده
 • ویروس اپشتین بار، که باعث مونونوکلئوز که نام شناخته شده آن “مونو” است، می شود.
 • فشار فیزیکی شدید، برای مثال، قرار گرفتن تحت عمل جراحی

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button