نورالژی پس از تبخال چیست؟

نورالژی پس از تبخال یک درد پایدار در مناطقی از پوست است که فرد قبلا به بیماری زونا مبتلاء بوده است. از هر پنج نفر مبتلا به زونا یک نفر به نورالژی پس از تبخال مبتلا می شود. تحقیقات نشان داده است که افراد بالای ۵۰ سال در معرض خطر ابتلاء به این بیماری هستند. بسیاری از افراد مبتلا به نورالژی پس از تبخال در عرض یک سال بهبودی کامل پیدا می کنند. اما علائم گاهی چندین سال طول می کشد یا ممکن است دائمی باشند.

زونا چیست؟

زونا که از آن با عنوان تب‌خال زرد نیز یاد می‌شود نوعی عفونت ویروسی عصب و پوست اطراف آن است که از ویروسی به نام واریسلا زوستر ناشی می‌شود. اگرچه این عفونت به‌صورت نوار تاول‌زده فقط قسمت کوچکی از یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما عموماً روی صورت، گردن، سینه، پشت، شکم یا لگن و گاهی در اطراف چشم ظاهر می‌شود. این نوع عفونت ویروسی با بثورات قرمز پوستی ظاهر شده که می‌تواند باعث درد و سوزش شود.

شایع‌ترین علائم زونا عبارت‌اند از:

  • درد، سوزش، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن
  • حساسیت به لمس
  •  بثورات قرمز که چند روز پس از درد شروع می‌شوند. 
  • تاول‌های پر از مایعات که به‌مرور سر باز کرده و پوسته‌پوسته می‌شوند.
  • خارش
  •  تب، سردرد، حساسیت به نور و خستگی نیز از دیگر علائم زونا است که ممکن است برخی افراد آن را تجربه کنند .

علائم نورالژی پس از تبخال

علامت اصلی نورالژی پس از تبخال، درد عصبی متناوب یا مداوم در ناحیه ای از پوست است که قبلاً تحت تأثیر زونا قرار گرفته است. درد ممکن است موقتی یا مداوم باشد. می توان آن را یک سوزش یا مانند شوک الکتریکی توصیف کرد.

مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب

اگر بعد از ابتلا به زونا دچار درد مداوم هستید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. پزشک می تواند در مورد گزینه های درمانی، از جمله داروهایی که فقط با نسخه می توانید تهیه کنید، به درمان و بهبودی فرد مبتلاء کمک کنند.

درمان نورالژی پس از تبخال

داروها می توانند علائم نورالژی پس از تبخال را کاهش دهند، اگرچه ممکن است درد را به طور کامل تسکین ندهند. مسکن هایی که به طور گسترده در دسترس هستند، مانند پاراستامول و ایبوپروفن، معمولا کمکی نمی کنند، بنابراین پزشک ممکن است نوع دیگری از مسکن را تجویز کند. برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند برای دردهای عصبی نیز موثر هستند و گاهی برای نورالژی پس از تبخال نیز استفاده می شوند.

علل نورالژی پس از تبخال

ویروس واریسلا زوستر هم باعث آبله مرغان و هم زونا می شود. در نورالژی پس از هرپس، ویروس باعث التهاب اعصاب زیر پوست ناحیه آسیب دیده می شود. نورالژی یک اصطلاح پزشکی برای درد ناشی از التهاب یا آسیب عصبی است. مشخص نیست که چرا برخی از افراد مبتلا به زونا دچار نورالژی پس از تبخال می شوند، اما افزایش سن، درد در مراحل اولیه زونا و درد شدید در طول دوره زونا همگی با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط هستند.

پیشگیری از نورالژی پس از تبخال

هیچ راه قطعی برای جلوگیری از نورالژی پس از تبخال وجود ندارد. اما اگر زونا زودهنگام با داروهای ضد ویروسی درمان شود، خطر عوارضی مانند نورالژی پس از تبخال کاهش می یابد. در صورت بروز علائمی مانند درد یا بثورات پوستی که نشان دهنده زونا است، در اسرع وقت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا در مورد مصرف داروی ضد ویروسی صحبت کنید.

انجام واکسیناسیون زونا به شما کمک می کند در وهله اول از ابتلا به عفونت جلوگیری کنید. اگر قبلاً زونا داشته‌اید، واکسن خطر ابتلای مجدد به آن را نیز کاهش می‌دهد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button