کودکان را هنگام تشنج به پهلو بخوابانید!

 تب و تشنج، شایع ترین اختلال تشنجی در دوران کودکی است. به همین دلیل نیز فراگیری آموزش های لازم از سوی خانواده ها در مواجهه با تشنج کودکان مورد تاکید قرار می گیرد.

تب همراه با تشنج

اغلب تشنج های همراه با تب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد و همراه آسیب مغزی نخواهد بود به همین خاطر توصیه می شود در هنگام تشنج کودک را به پهلو بخوابانید ، از قرار دادن وسیله‌ای در دهان یا متوقف کردن تشنج و حرکات پرشی خودداری کنید ، اجسام سفت یا تیز را از اطراف کودک دور نمایید و کنار کودک بمانید و کم کم آرامش کنید. کودک را توسط اورژانس ۱۱۵  به بیمارستان برسانید و به هنگام تشنج، با تجویز پزشک و دریافت آموزش های لازم از شیاف دیازپام مقعدی استفاده نمایید.

شایع ترین اختلال تشنجی

تب و تشنج در ۲ الی ۴  درصد کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله رخ می دهد که تشنج های ناشی از تب ، شایع ترین اختلال تشنجی دوران کودکی هستند. وجود بیماری زمینه‌ای تشنج که با تب برانگیخته شده، تب و تشنج ساده و همچنین عفونت سیستم عصبی مرکزی را سه احتمال بروز تشنج و تب در کودکان دانست. تب بالاتر از ۳۸ درجه، کاهش سطح هوشیاری، تکان یا پرش در دست‌ها و پاها، بالارفتن چشم‌ها، بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع، ناله کردن، عدم پاسخ‌گویی به محرک‌ها از نشانه‌های کلی تشنج به شمار می روند.

عفونت سیستم عصبی

تب و تشنج ساده که به دلیل عفونت سیستم عصبی یا علل دیگر ایجادکننده تشنج نباشد (همانند افت قند،کلسیم و.دیگر موارد) درحدود ۲ درصد ممکن است تا سن ۷ سالگی ، منجر به صرع یا تشنج بدون تب شود ، گفت : تب و تشنج ساده معمولا زمینه ارثی داشته و در صورت رخ دادن در سن زیر ۱۸ ماهگی  و تب کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد احتمال تکرار آن بیشتر است.

مهم ترین نگرانی والدین در مورد اخذ نمونه مایع مغزی نخاعی و آزمایش ” آی پی (lp)   است که در سن زیر یک سالگی ضروری می باشد و عوارض ناچیزی در برابر ارزش تشخیص و بررسی بیمار خواهد داشت.

همکاری والدین با پزشک متخصص مربوطه جهت رد عفونت مغزی کودک لازم و ضروری می باشد و انجام سایر آزمایشات مثل قندخون، الکترولیت ها ،کلسیم و منیزیم بر اساس قضاوت بالینی پزشک مربوطه می باشد.

نوار مغز

گرفتن نوار مغزی در یک تب و تشنج ساده ضروری نیست و انجام آن در فاز حاد بیماری ریسک تکرار پذیری را مشخص نمی کند.

درمان و پیشگیری از تشنج 

روش های پیشگیری و درمان با بررسی های مختلف، استفاده داروهای تب بر معمول را  در کاهش میزان شدت تشنج موثر ندانسته، استفاده از داروهای ضد تشنج در موارد تشدید تشنج می تواند از تکرار بعدی پیشگیری کند. بیشتر اوقات تشنج ناشی از تب در ساعات اولیه تب و بیماری کودک اتفاق می‌افتد، افزود : استفاده از داروهای تب‌بر مانند استامینوفن یا ایبوبروفن مخصوص کودکان، تب را پایین آورده و ممکن است کودک را آرام‌تر کند، ولی از تشنج پیشگیری نمی‌کند.

داروهای ضد تشنج

در بعضی از مواقع کودکانی که یک بار تشنج داشته‌اند با تجویز پزشک داروهای ضد تشنج دریافت می‌کنند که به هنگام تب استفاده شود. به طور معمول اولین تشنج هیچ‌ وقت از قبل خبر نمی‌کند و در بیشتر موارد والدین حتی متوجه بالا رفتن دمای بدن نوزاد خود نمی‌شوند و با دیدن تشنج در کودک تازه پی به تب در او می‌برند.

از آنجا که تب در کودکان یکی از شایع ترین موارد همراه با تشنج است پس بهترین کاری که در این موارد می‌توان انجام داد پائین آوردن دمای بدن است و اگر متوجه شروع تب در کودکتان شدید پیش از آن‌ که منجر به تشنج شود از داروهای تب‌بر و روش پاشویه یا کم کردن لباس کودک برای پائین آوردن دمای بدن او استفاده کنید.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

منبع: ایرنا

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button