یکی از بخش های خیلی مهم بدن هر انسان سیستم عصبی آن است که به طور کامل دیگر قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص و درمان بیماری های عصبی کاری تخصصی است که فقط متخصص مغز و اعصاب می تواند آن را تشخیص و درمان کند. بسیاری از بیماری های عصبی علائم یکسانی دارند که فقط توسط متخصص اعصاب که دانش و مهارت زیاد در این زمینه دارند انجام می گردد. نورولوژیست یا همان متخصص مغز و اعصاب باید با معاینات دقیق و همچنین با انجام آزمایشات تخصصی بیماری را هم تشخیص دهد.

سیستم عصبی هر فرد شامل دو قسمت محیطی و مرکزی است.

سیستم عصبی مرکزی همان بخش نخاع است

نیمکره های مغزی Cerebrum

ساقه مغز Brain stem

مخچه Cerebellum

 نخاع

سیستم عصبی محیطی شامل نورونهای عصبی محیطی است که ارتباط بین مغز و نخاع با بقیه ارگانها، اندامها و عضلات را برقرار می کند. با توجه به اینکه کدام بخش از سیستم های عصبی دچار مشکل شود بیماری و اختلال های مغز و اعصاب مختلفی بوجود می آید.

یک پزشک متخصص مغز و اعصاب خوب باید با دانش و اطلاعات کافی درخصوص آناتومی و فیزیولوژی و نحوه ی کارکرد سیستم عصبی و ارتباط های پیچیده آن به لوکالیزه کردن محل درگیری و نوع اختلال کارکرد و نتیجه ی تشخیص نوع بیماری و سیستم های عصبی می باشد.  و برای تشخیص بیماری از معاینه های دقیق مغز و اعصاب و در صورت لزوم روشهای پارا کلنیک مثل عکس برداری از مغز شامل ام آر آی سی تی اسکن مغز، سونوگرافی داپلر عروق مغز و کاروتید (TCD & ECD ) و نوار مغز و نوار عصب و عضله استفاده کند. و در نهایت با تشخیص درست بیماری مغز و اعصاب از روش های درمان مناسب برای درمان استفاده کند.

چه زمان به متخصص مغز و اعصاب نیاز داریم؟ 

در حالت عادی عموم مردم  بر این باور هستند که متخصص مغز و اعصاب بر عملکرد مغز نظارت داره و فقط برای جراحی مغز و اعصاب است  اما این تصور کاملا اشتباه است و حقیقت این است که متخصص مغز و اعصاب علاوه بر جراحی مغز می تواند کارهای دیگری را هم انجام بده در واقعیت حدود ۷۰ درصد زمان متخصص های مغز و اعصاب بر درمان و حل مشکلات ستون فقرات ، درمان گردن ، کمر درد درمان فتق دیسک، بیماری تحلیل برنده دیسک و حتی درد پا و سکته مغزی  اختصاص دارد.

دکتر متخصص مغز و اعصاب با سیستم عصب مرکزی کار دارد که از مغز انسان شروع میشود و تا امتداد ستون فقرات ادامه دارد و شاخه های بسیار آن به تمام بدن می رود عموما دردی که شما در بخش های مختلف بدن خود حس می کنید از سیستم عصبی شما است ؛ برای درمان باید به نزد دکترمتخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

تعداد زیادی از افراد تصور می‌کنند که متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که به انجام جراحی‌های پیچیده می‌پردازد اگرچه این مسئله حقیقت دارد و متخصص مغز و اعصاب به انجام عمل جراحی در ستون فقرات و مغز می‌‌پردازد، در زمینه تجویز روش‌های غیر جراحی و روش‌های درمان مراقبتی نیز تخصص دارد.

سکته مغزی

یکی از درد هایی که عموما افراد برای معالجه ی آن باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند سکته مغزی است. سکته مغزی یکی از بیماری هایی است که اغلب افراد هنگامی که فشار عصبی بسیاری داشته باشند دچار آن می شوند. در این بخش برخی از علائم سکته مغزی را برایتان بازگو می کنیم.

علائم سکته مغزی

  • مشکل در صحبت کردن یا فهمیدن صحبت دیگران

  • بی حسی یا افتادگی یک طرف صورت

  • بی حسی یا ضعف در یک طرف بدن

  • مشکل در راه رفتن یا حفظ تعادل

  • مشکلات بینایی

  • سردرد شدید یا سردرد رعد و برقی

  • سرگیجه

  • مشکل بلعیدن

نکته مهم

احساس بی‌حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن از علائم سکته مغزی است که بسیار رایج و مهم است پس حتما به آن توجه کنید. در صورتی که یکی ازعلائم گفته شده را داشتید حتما حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.