تاثیر رژیم غذایی در پیشگیری از آلزایمر

شواهد نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و غلات و گوشت قرمز و قند کم می تواند به کاهش خطرات زوال عقل کمک کند. بهترین راه برای کاهش خطر زوال عقل، سازگاری با جنبه‌های مختلف سبک زندگی، از جمله موارد زیر است:

  • خوردن غذاهای خاص
  • ورزش منظم
  • سیگار نکشیدن
  • حفظ فشار خون
  • حفظ سطح کلسترول طبیعی

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن یک رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به مشکلات حافظه و تمرکز و ابتلا به برخی از اشکال زوال عقل را کاهش دهد. رژیم های مدیترانه ای به طور سنتی سرشار از میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات، با مصرف متوسط ​​ماهی های چرب و لبنیات و کم گوشت، قند و چربی اشباع شده است. بیشتر چربی در این نوع رژیم از روغن زیتون تامین می شود و الکل به میزان متعادل همراه با وعده های غذایی مصرف می شود. تحقیقات در دهه ۱۹۶۰ نشان داد که مردان مناطق مدیترانه ای که از رژیم های غذایی سنتی پیروی می کردند، میزان حملات قلبی کمتری داشتند. این امر باعث تحقیقات مداوم در مورد مزایای بالقوه رژیم غذایی برای سلامتی شد.

تحقیقات نشان داده است که این نوع رژیم غذایی با کاهش میزان سکته مغزی، دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و مرگ به هر دلیلی مرتبط است. آنها همچنین نشان داده‌اند که رعایت دقیق‌تر رژیم غذایی ممکن است با کاهش سرعت کاهش حافظه و تفکر همراه باشد.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای یک رژیم بر مبنای غذاهایی است که مردم در کشورها حاشیه مدیترانه مثل یونان و ایتالیا مصرف می‌کنند. ریشه این مسئله از آنجا شروع شد که دانشمندان پی بردند مردم مدیترانه در مقایسه با آمریکا وضعیت سلامتی بهتر، خطر کم‌تر مواجه با بیماری‌های خطرناک و نیز درصد چاقی پایین‌تری دارند. به همین دلیل اولین حدس این بود که مردم مدیترانه تغذیه‌ای بهتر از آمریکایی‌ها دارند. مواردی که در بین دو ملت بسیار متفاوت بود شامل وزن کم‌تر، سکته‌های ناگهانی پایین‌تر، طول عمر بیشتر و خطر کم‌تر ابتلا به دیابت نوع دوم بود.

اگر بپرسید رژیم مدیترانه ای چیست، جواب روشن و واضحی وجود ندارد. کشورهای مختلفی پیرامون مدیترانه وجود دارد و مردم در این کشورها الگوهای غذایی یکسانی ندارند. از سوی دیگر در کشورهای مدیترانه‌ای نیز افراد چاق و در خطر یافت می‌شود. پس نمی‌شود گفت که صرفا مدیترانه‌ای بودن غذا آن را سالم می‌کند. با این وجود غذاها و انتخاب‌های سالمی در این منو وجود دارد که اگر به اندازه مصرف شود، در کنار سبک زندگی درست می‌تواند به سلامتی کمک کند.

خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید

خوردن برخی غذاها، ورزش منظم، سیگار نکشیدن و حفظ فشار خون و سطح کلسترول طبیعی می تواند به کاهش خطر زوال عقل کمک کند.

رژیم غذایی و خطر زوال عقل

یک مطالعه اخیر تمام شواهد موجود در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای را در رابطه با مشکلات حافظه و تفکر و زوال عقل جمع آوری کرد تا فواید بالقوه آن را ارزیابی کند. به این نوع مطالعه مرور سیستماتیک می گویند. یک بررسی سیستماتیک ابزار خوبی برای ارزیابی شواهد موجود و درک این موضوع است که در صورت وجود اتفاق نظر وجود دارد. تحقیقات زیادی در این مطالعه گنجانده نشد زیرا به اندازه کافی سختگیرانه نبود یا به رژیم غذایی به عنوان یک کل نگاه نمی کرد. به نظر می رسد مطالعاتی که باقی مانده است، ارتباط بین رژیم غذایی مدیترانه ای و سطوح پایین تر حافظه و مشکلات تمرگز را نشان می دهد.

چرا رژیم های غذایی مدیترانه ای ممکن است بر خطر زوال عقل تأثیر بگذارد؟

سطوح بالای آنتی اکسیدان های ناشی از مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات ممکن است به محافظت در برابر برخی از آسیب های سلول های مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر و همچنین افزایش سطح پروتئین ها در مغز کمک کند که سلول های مغز را از این آسیب محافظت می کند.

ارتباط التهاب مغز و آلزایمر

التهاب در مغز با بیماری آلزایمر مرتبط است (اگرچه در این زمینه ما به جای تورم، تغییرات شیمیایی در سیستم ایمنی مغز را مد نظر داریم). پیشنهاداتی وجود دارد که رژیم غذایی علائم این التهاب را کاهش می دهد. این رژیم همچنین با سطوح پایین تر کلسترول مرتبط است که تحقیقات اخیر نشان داده است که ممکن است با مشکلات حافظه و تفکر مرتبط باشد.

نکته پایانی

مهم است که بدانیم مطالعات مشاهده‌ای بوده‌اند، بنابراین نمی‌توانند هیچ علت و معلولی را به روشی که یک کارآزمایی ممکن است نشان دهند. این بدان معناست که افرادی که از رژیم های مدیترانه ای پیروی می کنند ممکن است به طور کلی سبک زندگی سالم تری داشته باشند، بنابراین ممکن است این – به جای خود رژیم – باعث ایجاد تفاوت در حافظه و مشکلات فکری شود.

برای اکثر مردم، پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای راه خوبی برای اطمینان از یک رژیم غذایی سالم است که ممکن است برای حفظ عملکرد خوب مغز مهم باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button