علت دردهای ستون فقرات

دردهایی که همراه با اختلال در راه رفتن، بی اختیاری ادرار یا مدفوع و کاهش سطح هوشیاری باشد، خطرناک بوده و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. به صورت کلی درد‌های ستون فقرات شامل موارد زیر است است که هر کدام نیاز به بررسی و درمان خاص خود دارد. :

  • درد‌های مکانیکال
  • درد‌های التهابی
  • درد‌های ارجاعی
  • درد‌های انتشاری

درد‌های مکانیکال ستون فقرات

درد‌های مکانیکال معمولا ناشی از دیسک، شکستگی، در رفتگی و آرتروز به دلیل ضربه، اسپاسم یا شکستگی عضلانی بوده که با حرکات شدید شدت می‌یابد. در اکثر مواقع درد‌های مکانیکی به دلیل ایستادن و نشستن نادرست، کار زیاد با لپ تاپ، موبایل و تبلت به وجود می‌آید که سبب فشار دیسک‌های گردن، التهاب و درد در این نواحی می‌شود.

درد‌های التهابی ستون فقرات

گاهی به وجود آمدن درد‌های التهابی بر اثر بیماری‌های روماتیسمی، تب مالت و درگیری سل در ستون فقرات به وجود می‌آید و سبب عفونت‌های میکروبی بین مهره‌ها، دیسک‌ها و در نهایت بروز درد در نواحی مختلف گردن می‌شود.

تب مالت بر اثر التهاب و تورم در قسمت‌های مختلف بدن و ریشه‌های عصبی به وجود می‌آید که یکی از نشانه‌های آن می‌تواند درد در ناحیه گردن باشد که به آن درد‌های غیر اختصاصی گویند که حتی با گرفتن ام آر آی نیز نشان داده نمی‌شود.

درد‌های ارجاعی ستون فقرات

درد‌های ارجاعی مربوط به سایر نقاط بدن هستند به طور مثال درد‌های قلبی و عروقی می‌توانند خود را به صورت درد در نواحی مختلف گردن و فک نشان دهند. درد‌های انتشاری در مواقعی به وجود می‌آیند که بیمار درگیر دیسک گردن است و در عین حال شانه و بازو‌های او نیز درد دارد که خود را به صورت مورمور یا گزگز شدن نشان می‌دهد.

چه درد‌هایی در ستون فقرات خطرناک هستند؟

درد‌هایی که از گردن شروع شده و همزمان به سمت بازو وجود داشته باشند یا درد‌های که سبب شده درد در نواحی گردن و بازو‌ها کمتر، اما در نواحی کمر و دیسک بیشتر و با کاهش قدرت دست فرد همراه باشند باید جدی گرفته شوند.

درد‌هایی که همراه با اختلال در راه رفتن، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، کاهش سطح هوشیاری نیز همراه باشد می‌تواند ناشی از اختلال در تنگی کانال نخاعی باشند، درد در نواحی گردن در بیماران سرطانی و درد‌هایی که بر اساس نوع سانحه همچون تصادف در گردن به وجود آمده باشند باید هرچه سریع‌تر به پزشک ارجاع داده شود چراکه می‌تواند بسیار خطرناک باشند.

درد‌های مکانیکی بسیار رایج هستند بنابراین راه پیشگیری از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. به دلیل رواج استفاده از موبایل، کامپیوتر و لپ تاب کاهش سن ابتلا به آرتروز این بیماری افزایش یافته و راه پیشگیری از آن، خم نکردن سر در هنگام استفاده از وسایل الکترونیکی و قرار دادن آن روبه روی چشم‌ها، خودداری از حمل کیف سنگین، انجام نرمش‌های تقویتی و استفاده صحیح از بالشت در هنگام خواب است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button