درد گردن (سروییکالژیا) چیست؟

دکتر بتول دادخواه: گردن درد، که گاهی اوقات سرویکالژیا نامیده می شود، دردی است که در ستون فقرات نزدیک سر ایجاد می شود. گردن به عنوان ستون فقرات گردنی نیز شناخته می شود. گردن درد یکی از علائم رایج بسیاری از آسیب ها و شرایط پزشکی مختلف است.

ممکن است گردن درد محوری (بیشتر در گردن احساس می شود) یا درد رادیکولار (دردی که به نواحی دیگر مانند شانه ها یا بازوها کشیده می شود) داشته باشید. می تواند حاد (از روز تا شش هفته طول بکشد) یا مزمن (بیش از سه ماه طول بکشد). گردن درد در صورت عدم درمان می تواند در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند و کیفیت زندگی را کاهش دهد. خوشبختانه، بیشتر علل گردن درد جدی نیستند و با درمان های محافظه کارانه مانند داروی ضد درد، ورزش و مدیریت استرس بهبود می یابند.

برخی افراد درد گردن را اینگونه توصیف می کنند:

 • یک درد مداوم
 • درد خنجری یا سوزش.
 • دردی که از گردن تا شانه ها یا بازوها می رسد.

گردن درد ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد، از جمله:

 • سردرد.
 • سفتی در گردن، شانه ها و قسمت بالای کمر.
 • اینکه نمی توانید گردن خود را بچرخانید یا سر خود را کج کنید.
 • حساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن (سوزن سوزن شدن) در شانه ها یا بازوها.

چه کسانی تحت تاثیر گردن درد هستند؟

گردن درد شایع است و ۱۰ تا ۲۰ درصد بزرگسالان را مبتلا می کند. در زنان و افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است، شایع تر است. احتمال ابتلا به آن با افزایش سن افزایش می یابد.

علت گردن درد

گردن درد دلایل بالقوه زیادی دارد، از جمله:

افزایش سن: با افزایش سن، ساییدگی و پارگی طبیعی می‌تواند باعث تحلیل رفتن یا تحلیل رفتن قسمت‌هایی از ستون فقرات گردنی شود و باعث درد شود. شرایط دژنراتیو مانند استئوآرتریت (ساییدگی غضروف مفصل) و تنگی ستون فقرات (تنگی فضاهای ستون فقرات) می تواند منجر به درد گردن شود. با گذشت زمان، استرس و حرکات مکرر می‌تواند باعث ضعیف شدن دیسک‌های ستون فقرات شود و باعث فتق دیسک یا فشار دادن عصب شود.
فشار فیزیکی: استفاده بیش از حد از عضلات گردن در طول فعالیت های تکراری یا شدید می تواند منجر به سفتی و درد شود. وضعیت نامناسب، عضلات ضعیف شکم و وزن سنگین‌تر بدن می‌تواند بر روی هم‌ترازی ستون فقرات شما تأثیر بگذارد و به درد گردن کمک کند. به عنوان مثال، فشار دادن گردن برای مشاهده صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت طولانی یکی از دلایل شایع گردن درد است.
استرس: سفت کردن عضلات گردن به دلیل استرس می تواند منجر به درد و سفتی گردن شود. بسیاری از افرادی که این ماهیچه‌ها را در هنگام استرس یا آشفتگی سفت می‌کنند، متوجه نمی‌شوند که این کار را تا زمانی که گردنشان شروع به درد می‌کند، انجام می‌دهند.
آسیب: تروما و سایر آسیب‌ها می‌تواند به عضلات، رباط‌ها، دیسک‌ها، مفاصل مهره‌ای و ریشه‌های عصبی نخاع آسیب برساند و منجر به درد گردن شود. ضربه شلاق در هنگام تصادفات اتومبیل یک آسیب شایع است که باعث درد گردن می شود.
رشد: توده‌هایی از جمله تومورها، کیست‌ها و خارهای استخوانی می‌توانند به اعصاب گردن فشار وارد کنند و باعث درد شوند.
سایر شرایط سلامتی: گردن درد یکی از علائم بسیاری از بیماری ها از جمله مننژیت، آرتریت روماتوئید و سرطان است.

تشخیص درد گردن

معمولاً یک سابقه پزشکی و یک معاینه فیزیکی برای پزشک برای تشخیص علت گردن درد کافی است. پزشک ابتدا علل جدی گردن درد، مانند فشار بر نخاع، میلوپاتی، عفونت یا سرطان را از بین می برد.

سابقه پزشکی: پزشک در مورد آسیب های قبلی گردن که ممکن است باعث شلاق یا فتق دیسک شده باشد، سوال خواهد کرد. آنها ممکن است در مورد کار یا سایر فعالیت هایی که می تواند گردن  را تحت فشار قرار دهد سؤال کنند. آنها در مورد درد می پرسند، از جمله زمانی که شروع شده است، کجا قرار دارد، چقدر طول می کشد و چقدر شدید است.

معاینه فیزیکی: پزشکا هم ترازی سر و گردن را بررسی می کند و هنگامی که گردن خود را حرکت می دهید دامنه حرکتی را مشاهده می کند.

آزمایشات تصویربرداری: معمولاً برای شناسایی عامل ایجاد گردن درد ضروری نیستند. با این حال، اگر پزشک مشکوک به آسیب جدی باشد یا اگر درد شدیدی را تجربه می کنید که بهبود نمی یابد، ممکن است از داخل گردن عکس بگیرد.

اشعه ایکس: اشعه ایکس می تواند مشکلاتی را در استخوان ها یا بافت های نرم شما نشان دهد که ممکن است باعث درد گردن شود. عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌تواند مشکلات مربوط به تراز دهانه رحم، شکستگی‌ها و لغزش دیسک‌ها را نشان دهد و می‌تواند آرتریت را تشخیص دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): MRI می تواند مشکلات نخاع، اعصاب، مغز استخوان و بافت نرم را نشان دهد.

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن: اگر ام آر آی در دسترس نباشد، ممکن است از سی تی اسکن استفاده شود. می تواند خارهای استخوانی و نشانه هایی از زوال استخوان را نشان دهد.

در موارد نادر، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را سفارش دهد، از جمله:

تست های الکترودیاگنوستیک: این تست ها عملکرد اعصاب و پاسخ عضلانی شما را بررسی می کنند. آزمایشات شامل مطالعات هدایت عصبی و به ندرت میلوگرام در صورت منع مصرف MRI است.

تست‌های آزمایشگاهی: این آزمایش‌ها می‌توانند به ارائه‌دهنده شما کمک کنند تا علل گردن درد غیر از آسیب‌های اسکلتی عضلانی، مانند عفونت‌ها، بیماری‌های روماتولوژیکی یا سرطان‌ها را شناسایی کند. آزمایشات شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش ادرار و نشانگرهای التهاب و غیره است.

درد گردن چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

هدف درمان تسکین درد و بهبود حرکت در گردن است. بیشتر علل گردن درد در نهایت بهبود می یابند و می توان آن را در خانه مدیریت کرد. پزشک درمان هایی را برای مدیریت علائم پیشنهاد می کند، از جمله:

داروهای ضد درد و شل‌کننده‌های عضلانی: داروها، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای کاهش درد و التهاب گردن، و شل‌کننده‌های عضلانی برای کمک به بهبود عضلات گردن، درمان‌های خط اول رایج برای گردن درد هستند.

فیزیوتراپی: ممکن است با یک فیزیوتراپ یا یک مربی تناسب اندام کار کنید تا تمرینات و حرکاتی را بیاموزید که عضلات و تاندون های گردن را تقویت می کند و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد.

واحد تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS): یک واحد TENS جریان الکتریکی سطح پایینی را به پوست نزدیک اعصاب اعمال می کند تا سیگنال درد را مختل کند و باعث ناراحتی شود. همیشه قبل از استفاده از واحد TENS با پزشک مشورت کنید.

تزریق استروئید: تزریق آمپول در نزدیکی ریشه های عصبی می تواند التهاب را کاهش دهد و درد را تسکین دهد.

درمان‌های جایگزین: پزشک ممکن است طب سوزنی را برای تسکین درد یا ماساژ برای کمک به شل شدن ماهیچه‌های سفت شده توصیه کند. ممکن است برای تراز کردن ستون فقرات خود به یک استئوپات یا کایروپراکتیک مراجعه کنید.

جراحی: بیشتر علل گردن درد نیازی به جراحی ندارند. با این حال، اگر یک یا چند مهره در ستون فقرات از جای خود خارج شده باشد یا به اعصاب فشار وارد کند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

برای تسکین گردن درد در خانه چه کار کنم؟

علاوه بر مصرف داروهای مسکن، می توانید اقداماتی را در خانه برای تسکین گردن درد انجام دهید، از جمله:

گرم درمانی: دوش آب گرم بگیرید یا یک حوله داغ یا پد گرم کننده (در پایین ترین حالت) به مدت ۱۵ دقیقه هر چند ساعت یکبار روی محل درد خود قرار دهید. گرما ماهیچه های شما را شل می کند و جریان خون را تقویت می کند.
سرما درمانی: هر چند ساعت یکبار یک بسته سرد یا یک کیسه سبزیجات یخ زده (پیچیده شده در یک حوله نازک برای محافظت از پوست) به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. سرما رگ های خونی را باریک می کند و التهاب و تورم را کاهش می دهد. بلافاصله پس از آسیب به جای گرما از سرما استفاده کنید.
ورزش: از راهنمایی های پزشک خود در مورد تمرینات گردن پیروی کنید و می توانید برای تسکین گردن درد و بهبود دامنه حرکتی خود تلاش کنید. اگر آسیب جدی به گردن یا فشار عصبی دارید، ورزش نکنید.
تکنیک های کاهش استرس: ذهن آگاهی، مدیتیشن، تمرینات تنفسی و یوگا می تواند به کاهش تنش در بدن شما کمک کند که ممکن است به درد گردن کمک کند.
سیگار را ترک کنید: استعمال دخانیات به ساختار استخوان آسیب می رساند، بیماری دیسک دژنراتیو را تسریع می بخشد و روند بهبود را کند می کند.

درد گردن (سروییکالژیا) چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

زمان بهبودی بستگی به این دارد که چه چیزی باعث گردن درد شما شده است. گردن درد ناشی از مسائل رایج مانند فشار و استرس معمولاً در عرض یک یا دو هفته بهبود می یابد. ممکن است چند ماه طول بکشد تا درد به طور کامل از بین برود.

نوار عصب و عضله

دیسک‌های گردنی، اسپاسم یا گرفتگی، آرتروز، میگرن و MS می‌تواند موجب شیوع درد در ناحیه گردن شود، توصیه می‌شود افراد به جای خود درمانی به پزشک مراجعه کنند تا پس از معاینه بالینی، MRI و نوار عصب و عضله علت اختلال آنها مشخص شود.

گردن درد و فشار به انگشتان دست

دردهایی که در ناحیه گردن و شانه احساس می‌شود و به دست‌ها انتشار می‌یابد ممکن است بر اثر ابتلا به دیسک‌های گردنی باشد. معاینه بالینی، MRI و نوار عصب و عضله می‌تواند میزان گرفتگی کانال گردنی و دیسک آن را مشخص کند. معاینه بالینی و آزمایشات پاراکلینیکی می‌تواند مشخص کند که فرد باید تحت درمان طبی قرار گیرد یا جراحی شد و این بستگی به درگیری اعصاب گردن دارد.

علایم ابتلا به MS

احساس خواب‌رفتگی در دست‌ها و برق‌گرفتگی در ستون فقرات و نواحی تحتانی بدن جزو علایم ابتلا به MS عنوان است. چنانچه افراد به ویژه جوانان با این علایم روبه‌رو شدند حتماً باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا ابتلا یا عدم ابتلا به MS در آنها بررسی شود. برخی از دردهای گردن به علت ابتلا به میگرن به ویژه میگرن‌های مزمن است که گاهی تا گردن انتشار می‌یابد و عضلات این ناحیه را دچار اسپاسم یا گرفتگی می‌کند. برخی از دردهای گردن نیز ناشی از اسپاسم یا گرفتگی است که با مسکن، ورزش و فیزیوتراپی بهبود می‌یابد.

آرتروز از علل دردهای ناحیه گردن

کمبود کلسیم و ویتامین D3 می‌تواند در ابتلا به آرتروز گردن مؤثر باشد برای درمان این اختلال علاوه بر ورزش سطح کلسیم و ویتامین D3 را بررسی می‌کنیم و در صورت کاهش آنها در بدن از ویتامین‌ها استفاده می‌کنیم. هر گونه درد در ناحیه گردن باید با پزشک مطرح گردد و توصیه می‌شود افراد از خود درمانی بپرهیزند چرا که گاهی علت دردهای ناحیه گردن ناشی از اختلالاتی مانند MS است.

پیشگیری از درد گردن

بیشتر گردن درد با وضعیت نامناسب همراه با سایش و پارگی مرتبط با افزایش سن همراه است. برای کمک به جلوگیری از گردن درد، سر خود را در مرکز ستون فقرات قرار دهید. برخی تغییرات ساده در برنامه روزانه شما ممکن است به شما کمک کند. تلاش را در نظر بگیرید:

 • از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید. هنگام ایستادن و نشستن، مطمئن شوید که شانه های شما در یک خط مستقیم روی باسن و گوش های شما مستقیماً روی شانه های شما قرار دارند. هنگام استفاده از تلفن همراه، تبلت و سایر صفحه نمایش های کوچک، سر خود را بالا نگه دارید و دستگاه را مستقیماً بیرون نگه دارید، نه اینکه گردن خود را خم کنید تا به دستگاه نگاه کنید.
 • استراحت های مکرر داشته باشید. اگر مسافت های طولانی را طی می کنید یا ساعت های طولانی با رایانه کار می کنید، برخیزید، حرکت کنید و گردن و شانه های خود را دراز کنید.
 • میز، صندلی و کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنید که مانیتور در سطح چشم باشد. زانوها باید کمی پایین تر از باسن باشند. از دسته های صندلی خود استفاده کنید.
 • اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به گردن درد را افزایش دهد.
 • از حمل کیف های سنگین با بند روی شانه خودداری کنید. وزن می تواند به گردن شما فشار بیاورد.
 • در وضعیت سالم بخوابید. سر و گردن باید با بدن هماهنگ باشد. از یک بالش کوچک زیر گردن خود استفاده کنید. سعی کنید به پشت بخوابید و ران‌هایتان را روی بالش‌ها قرار دهید، که باعث صاف شدن عضلات ستون فقرات می‌شود.
 •  تجرک داشته باشید. اگر زیاد حرکت نمی کنید، سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button