مهمترین علائم تومور مغزی!

تومور مغزی رشد سلولی در مغز یا نزدیک آن است. تومورهای مغزی می توانند در بافت مغز ایجاد شوند. تومورهای مغزی نیز می توانند در نزدیکی بافت مغز ایجاد شوند. مکان های نزدیک شامل اعصاب، غده هیپوفیز، غده صنوبری و غشاهایی هستند که سطح مغز را می پوشانند.

تومورهای مغزی می توانند از مغز شروع شوند. به این تومورهای مغزی اولیه می گویند. گاهی اوقات سرطان از سایر قسمت های بدن به مغز سرایت می کند. این تومورها تومورهای مغزی ثانویه هستند که به آنها تومورهای متاستاتیک مغز نیز گفته می شود.

انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی سرطانی نیستند. اینها تومورهای مغزی غیر سرطانی یا تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. تومورهای غیرسرطانی مغز ممکن است در طول زمان رشد کنند و بر بافت مغز فشار بیاورند. تومورهای مغزی دیگر سرطان های مغز هستند که تومورهای بدخیم مغزی نیز نامیده می شوند. سرطان های مغز ممکن است به سرعت رشد کنند. سلول های سرطانی می توانند به بافت مغز حمله کرده و آن را تخریب کنند.

اندازه تومورهای مغزی از خیلی کوچک تا خیلی بزرگ متغیر است. برخی از تومورهای مغزی زمانی پیدا می شوند که بسیار کوچک هستند، زیرا علائمی را ایجاد می کنند که بلافاصله متوجه آن می شوید. سایر تومورهای مغزی قبل از پیدا شدن بسیار بزرگ می شوند. برخی از قسمت های مغز نسبت به سایرین کمتر فعال هستند. اگر تومور مغزی در بخشی از مغز که فعالیت کمتری دارد شروع شود، ممکن است فوراً علائمی ایجاد نکند. اندازه تومور مغزی ممکن است قبل از تشخیص تومور بسیار بزرگ شود.

گزینه های درمان تومور مغزی به نوع تومور مغزی شما و همچنین اندازه و محل آن بستگی دارد. درمان های رایج شامل جراحی و پرتودرمانی است.

انواع تومور مغزی

انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. نوع تومور مغزی بر اساس نوع سلول‌هایی است که تومور را تشکیل می‌دهند. آزمایش‌های آزمایشگاهی ویژه روی سلول‌های تومور می‌تواند اطلاعاتی در مورد سلول‌ها بدهد. تیم مراقبت های بهداشتی شما از این اطلاعات برای تشخیص نوع تومور مغزی استفاده می کند.

برخی از انواع تومورهای مغزی معمولاً سرطانی نیستند. اینها تومورهای مغزی غیر سرطانی یا تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. برخی از انواع تومورهای مغزی معمولا سرطانی هستند. به این انواع سرطان مغز یا تومورهای بدخیم مغز می گویند. برخی از انواع تومور مغزی می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند.

تومورهای خوش خیم مغز معمولاً تومورهای مغزی با رشد آهسته هستند. تومورهای بدخیم مغزی معمولاً تومورهای مغزی با رشد سریع هستند.

انواع تومورهای مغزی عبارتند از:

گلیوما و تومورهای مغزی مرتبط

گلیوم ها رشد سلول هایی هستند که شبیه سلول های گلیال هستند. سلول های گلیال سلول های عصبی را در بافت مغز احاطه کرده و از آنها حمایت می کنند. انواع گلیوما و تومورهای مغزی مرتبط شامل آستروسیتوم، گلیوبلاستوما، اولیگودندروگلیوما و اپاندیموم است. گلیوما می تواند خوش خیم باشد، اما بیشتر آنها بدخیم هستند. گلیوبلاستوما شایع ترین نوع تومور بدخیم مغزی است.

تومورهای شبکه کوروئید

تومورهای شبکه کوروئید از سلول‌هایی شروع می‌شوند که مایع اطراف مغز و نخاع را می‌سازند. این مایع مایع مغزی نخاعی نامیده می شود. تومورهای شبکه کوروئید در حفره های پر از مایع مغز به نام بطن قرار دارند. تومورهای شبکه کوروئید می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. کارسینوم شبکه کوروئید شکل بدخیم این نوع تومور مغزی است. در کودکان شایع تر است.

تومورهای جنینی

تومورهای جنینی در سلول هایی که از رشد جنین باقی مانده اند شروع می شوند. این سلول ها که سلول های جنینی نامیده می شوند، پس از تولد در مغز باقی می مانند. تومورهای جنینی تومورهای بدخیم مغزی هستند که اغلب در نوزادان و کودکان خردسال اتفاق می‌افتد. شایع ترین نوع تومور جنینی مدولوبلاستوما است. معمولاً در قسمت تحتانی پشت مغز به نام مخچه قرار دارد.

تومورهای سلول زایا

تومورهای سلول زایا در سلول های تولید مثلی به نام سلول های زایا شروع می شوند که به سلول های اسپرم و تخمک تبدیل می شوند. سلول های زاینده بیشتر در تخمدان ها و بیضه ها قرار دارند. اما گاهی اوقات آنها در سایر قسمت های بدن از جمله مغز هستند. هنگامی که تومورهای سلول زایا در مغز اتفاق می‌افتند، اغلب در نزدیکی غده صنوبری یا غده هیپوفیز قرار می‌گیرند. تومورهای سلول زاینده عمدتاً خوش خیم هستند. آنها در کودکان شایع تر هستند.

تومورهای پینه آل

تومورهای پینه آل در داخل و اطراف غده صنوبری مغز شروع می شوند. غده صنوبری در مرکز مغز قرار دارد. هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند که به خواب کمک می کند. تومورهای پینه آل می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. پینه‌وبلاستوما یک نوع بدخیم تومور پینه‌آل است که در کودکان شایع‌تر است.

مننژیوم

مننژیوم ها تومورهای مغزی هستند که از غشاهای اطراف مغز و نخاع شروع می شوند. مننژیوم ها معمولاً خوش خیم هستند، اما گاهی اوقات می توانند بدخیم باشند. مننژیوم شایع ترین نوع تومور خوش خیم مغز است.
تومورهای عصبی تومورهای عصبی رشدهایی هستند که در داخل و اطراف اعصاب ایجاد می شوند. شایع ترین نوع که در سر اتفاق می افتد نوروم آکوستیک است که شوانوما نیز نامیده می شود. این تومور خوش خیم روی عصب اصلی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند قرار دارد.

هیپوفیز

تومورهای مغزی می توانند در داخل و اطراف غده هیپوفیز شروع شوند. این غده کوچک در نزدیکی پایه مغز قرار دارد. بیشتر تومورهایی که در داخل و اطراف غده هیپوفیز اتفاق می افتند خوش خیم هستند. تومورهای هیپوفیز در خود غده هیپوفیز ایجاد می شوند. کرانیوفارنژیوم نوعی تومور مغزی است که در نزدیکی غده هیپوفیز ایجاد می شود.
سایر تومورهای مغزی بسیاری از انواع دیگر تومورهای نادر می توانند در داخل و اطراف مغز ایجاد شوند. تومورها می توانند در ماهیچه ها، رگ های خونی و بافت همبند اطراف مغز شروع شوند. تومورها می توانند در استخوان های جمجمه ایجاد شوند. تومورهای بدخیم مغزی می توانند از سلول های سیستم ایمنی در مغز که با میکروب مبارزه می کنند شروع شوند. این نوع سرطان مغز لنفوم اولیه سیستم عصبی مرکزی نامیده می شود.

علائم تومور مغزی

علائم و نشانه های تومور مغزی به اندازه و محل تومور مغزی بستگی دارد. علائم همچنین ممکن است به سرعت رشد تومور مغزی بستگی داشته باشد که به آن درجه تومور نیز گفته می شود. علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد یا فشار در سر که در صبح بدتر می شود.
 • سردردهایی که بیشتر اتفاق می‌افتند و شدیدتر به نظر می‌رسند.
 • سردردهایی که گاهی به عنوان سردرد تنشی یا میگرن توصیف می شوند.
 • حالت تهوع یا استفراغ.
 • مشکلات چشمی، مانند تاری دید، دو برابر دیدن یا از دست دادن بینایی در طرفین بینایی شما.
 • از دست دادن احساس یا حرکت در بازو یا پا.
 • مشکل در تعادل.
 • مشکلات گفتاری.
 • احساس خستگی زیاد.
 • سردرگمی در مسائل روزمره.
 • مشکلات حافظه
 • تشنج، به خصوص اگر سابقه تشنج نداشته باشد.
 • مشکلات شنوایی
 • سرگیجه یا احساس اینکه دنیا در حال چرخش است که سرگیجه نیز نامیده می شود.
 • احساس گرسنگی شدید و افزایش وزن.

تومورهای مغزی که سرطانی نیستند معمولا علائمی ایجاد می کنند که به کندی ایجاد می شوند. تومورهای غیرسرطانی مغز نیز تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. آنها ممکن است علائم ظریفی ایجاد کنند که در ابتدا متوجه آنها نمی شوید. علائم ممکن است طی ماه ها یا سال ها بدتر شوند.

تومورهای سرطانی مغز علائمی را ایجاد می کنند که به سرعت بدتر می شوند. به تومورهای سرطانی مغز، سرطان مغز یا تومورهای بدخیم مغز نیز گفته می شود. آنها علائمی را ایجاد می کنند که به طور ناگهانی ظاهر می شوند. آنها در عرض چند روز یا چند هفته بدتر می شوند.

سردرد تومور مغزی

سردرد شایع ترین علامت تومورهای مغزی است. سردرد در حدود نیمی از افراد مبتلا به تومور مغزی اتفاق می افتد. اگر تومور مغزی در حال رشد به سلول های سالم اطراف خود فشار بیاورد، سردرد می تواند اتفاق بیفتد. یا تومور مغزی می تواند باعث تورم در مغز شود که فشار در سر را افزایش می دهد و منجر به سردرد می شود.

سردرد ناشی از تومورهای مغزی اغلب زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید بدتر می شود. اما در هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد. برخی افراد سردردهایی دارند که آنها را از خواب بیدار می کند. سردردهای تومور مغزی معمولاً باعث ایجاد دردی می شوند که هنگام سرفه یا زور زدن بدتر می شود. افراد مبتلا به تومورهای مغزی اغلب گزارش می دهند که سردرد شبیه سردرد تنشی است. برخی افراد می گویند سردرد شبیه میگرن است.

تومورهای مغزی در پشت سر ممکن است باعث سردرد همراه با گردن درد شوند. اگر تومور مغزی در جلوی سر اتفاق بیفتد، سردرد ممکن است شبیه درد چشم یا درد سینوسی باشد.

تومورهای مغزی در جلوی مغز

لوب های پیشانی در جلوی مغز قرار دارند. آنها تفکر و حرکت را کنترل می کنند. تومورهای مغزی لوب پیشانی ممکن است باعث مشکلات تعادلی و مشکل در راه رفتن شوند. ممکن است تغییرات شخصیتی مانند فراموشی و عدم علاقه به فعالیت های معمولی وجود داشته باشد. گاهی اوقات اعضای خانواده متوجه می شوند که فرد مبتلا به تومور مغزی متفاوت به نظر می رسد.

تومورهای مغزی در وسط مغز

لوب های جداری در قسمت میانی بالایی مغز قرار دارند. آنها به پردازش اطلاعات مربوط به لمس، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی کمک می کنند. تومورهای مغزی لوب جداری می توانند مشکلات مربوط به حواس را ایجاد کنند. به عنوان مثال می توان به مشکلات بینایی و مشکلات شنوایی اشاره کرد.

علل در پشت مغز

لوب های پس سری در پشت مغز قرار دارند. آنها بینایی را کنترل می کنند. تومورهای مغزی لوب پس سری می توانند باعث کاهش بینایی شوند.

تومورهای مغزی در قسمت تحتانی مغز

لوب های تمپورال در دو طرف مغز قرار دارند. آنها خاطرات و حواس را پردازش می کنند. تومورهای مغزی لوب تمپورال می توانند باعث مشکلات حافظه شوند. آنها ممکن است باعث شوند که کسی چیزی را ببیند، بچشد یا بو کند که در آنجا نیست. گاهی اوقات طعم یا بوی آن ناخوشایند یا غیرعادی است

علائم تومور مغزی می تواند عمومی یا اختصاصی باشد. یک علامت کلی در اثر فشار تومور بر روی مغز یا نخاع ایجاد می شود. علائم خاص زمانی ایجاد می شود که قسمت خاصی از مغز به دلیل تومور خوب کار نمی کند. برای بسیاری از افراد مبتلا به تومور مغزی، زمانی که پس از تجربه مشکلی مانند سردرد یا تغییرات دیگر به پزشک مراجعه کردند، تشخیص داده شد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button