نوار مغز چه چیزی را نشان می دهد؟

نوار مغز یک روش پزشکی به منظور بررسی و تشخیص فعالیت الکتریکی مغز مورد استفاده قرار می گیرد. ارتباط بین سلول های عصبی از طریق تکانه های عصبی برقرار می شود.

مکانیسم این آزمایش به گونه ای است که صفحات کوچک الکترود مانند با استفاده از سیم و توسط تکنسین به سر فرد مراجعه کننده متصل می شود. این الکترود ها پس از بررسی تکانه های مغزی آن را به کامپیوتر ارسال می کنند تا سب ثبت آن ها شود.

این فعالیت های الکتریکی در گزارش آزمایش به صورت پستی و بلندی ثبت می شوند. حال اگر در این الگو مواردی غیر طبیعی دیده شود این به معنای بروز اختلال در مغز می باشد.

تشخیص بیماری با نوار مغز

اختلالات تشنجی تنها یکی از مواردی هستند که به کمک گزارش نوار مغز قابل تشخیص هستند. مهم ترین مواردی که می توان به کمک نوار مغز از وجود آن ها آگاه شد در لیست زیر آورده شده اند:

•  صرع
• آنسفالیت یا همان التهاب مغز
• انواع تومور مغزی
• زوال عقل
• مشکلات حافظه
• سکته مغزی

همچنین می توان برای بررسی فعالیت مغزی افرادی که در کما هستند و یا برای بررسی فعالیت مغز در هنگام جراحی هم این آزمایش بسیار کارآمد است.

عوارض نوار مغز

نوار مغز کاملا بی خطر است. بنابراین چه برای انجام آزمایش نوار مغز کودکان یا هر رده سنی دیگری هیچ نگرانی ایجاد نمی کند. ضمن اینکه بسیاری از افراد ممکن است درباره میگرن نیز سوال بپرسند که آیا تشخیص میگرن با نوار مغز ممکن است؟

نوار مغز برای بررسی مشکلی مانند میگرن گزینه مناسبی نیست. اما برای دیگر اختلالات مانند صرع، یکی از بهترین گزینه ها است.

فرایند نوار مغز

الکترود هایی که به سر فرد وصل می شوند در انتقال احساس نقشی ندارند. ابتدا تکنسین دور سر را اندازه می گیرد. سپس محل قرارگیری الکترود ها را به کمک ماژیک مشخص می کند. سپس فرایند ثبت فعالیت الکتریکی مغز آغاز می شود که این فرایند ممکن است تا ۶۰ دقیقه به طول بیانجامد. ممکن است در برخی موارد نیاز باشد تا حین این فعالیت خواب باشید.

در این حالت ممکن است مدت زمان آزمایش زیادتر هم بشود. تکنسین ممکن است از شما بخواهد برای مواقعی چشمان خود را باز و یا بسته کنید. به علاوه اینکه ممکن است نیاز باشد تا محاسبه ای ساده نیز انجام بدید. ممکن است از شما خواسته شود تصویری را نگاه کنید یا پاراگرافی را بخوانید. به علاوه اینکه حرکات بدن نیز در طول این فرایند ثبت می شوند. این فیلم حرکات بدن در کنار نوار مغز به متخصص کمک می کند بهتر نتیجه گیری کند.

اقدامات پس از گرفتن نوار مغز

بعد از اینکه آزمایش به طور کامل پیش رفت تکنسین به جداکردن الکترود ها اقدام می کند. درصورت عدم مصرف داروهای آرام بخش این فرایند هیچ اثر منفی روی فرد ندارد و فرد می تواند فعالیت روزمره خود را بلافاصله شروع کند.

اما اگر داروی آرام بخشی در این فرایند مصرف شود اثرات این دارو مدتی طول می کشد تا از بین بروند. برای همین اگر شما هم در چنین وضعیتی هستید بهتر است برای بازگشت به خانه، همراه داشته باشید.

موارد زیر را می توان عوامل موثر بر ثبت نتایج غیر طبیعی بر نوار مغز دانست:

• اختلالات تشنجی یا همان مغز
• وجود تومور های مغزی
• میگرن
• آنسفالیت یا همان تورم مغز
• اختلالات مربوط به خواب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button