ام ار ای چه تفاوتی با نوار مغز دارد؟

بیماری های مغزی در افراد با روش های تشخیصی ” ام آر آی و نوار مغزی ” و سایر روش های تشخیصی به راحتی توسط متخصصین مغز و اعصاب تشخیص داده می شود. تفاوت های اشکاری بین نوار مغزی و ام ار ای مغزی وجود دارد اما به هر حال هر یک از این روش های تشخیصی برای تشخیص دقیق بیماری های مغزی کاربرد دارد.

ام آر آی و نوار مغز تفاوت های اشکاری با یکدیگر دارند و دستگاه های نوار مغزی و دستگاه MRI  کاملا متفاوت از هم هستند و عمل تشخیصی جداگانه ای را دارند. در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل تفاوت بین MRI و نوار مغزی بپردازیم.

ام ار ای و نوار مغزی

روش های تشخیصی بسیاری برای تشخیص بیماری ها و محل بیماری و تشخیص درصد و پیشرفت بیماری وجود دارد . ام ار ای و نوار مغزی یکی از روش های تشخیصی می باشد که متخصصان مغز و اعصاب می توانند از این روش تشخیصی برای انواع بیماری ها و شناخت انها و دلیل ابتلای بیمار را به بیماری خاص استفاده کنند .

تمامی روش های تشخیصی به پزشکان و متخصصان ، امکان شناخت و تشخیص بیماری ها را در افراد فراهم کرده است . پیش از ساخت و به روز شدن دستگاه های پیشرفته در شناخت بیماری ها ،تشخیص علل بیماری های مغزی عملی سخت و دشوار به نظر می رسید اما با روی کار امدن روش های تشخیصی از جمله MRI  و نوار مغزی می توان به راحتی بیماری های عصبی و مغزی را در افراد تشخیص دارد و روش های درمانی را به طور ویژه و اختصاصی اجرا کرد .

ام آر آی و نوار مغز تفاوت های اشکاری با یکدیگر دارند و دستگاه های نوار مغزی و دستگاه MRI  کاملا متفاوت از هم هستند و عمل تشخیصی جداگانه ای را دارند. در ادامه مقاله می خواهیم درباره تفاوت های بین ام آر آی و نوار مغزی و علت نیاز به هر یک از آنها را برای شما بیان کنیم .

نوار مغز

الکتروانسفالوگرام (نوار مغزی) یکی از روش های تشخیصی برای بررسی و ارزیابی فعالیت الکتریکی مغز می باشد . تمامی فعالیت های مغزی با قرار دادن الکترود هایی بر روی سر و مغز ، بر روی صفحه نوار مغزی ایجاد می شوند .

فعالیت الکتریکی مغز انسان حتی در هنگام خواب نیز فعال می باشد و متخصصان  مغز و اعصاب با روش نوار مغزی می توانند فعالیت الکتریکی مغز را مشاهده کنند و می توانند به درصد موفقی از تشخیص بیماری و اختلال در فعالیت مغزی بپردازند .

برای نوار مغزی متخصص و پزشک حدود صد ها برگ از نوار مغزی روی صفحه نمایش نشان می دهد . در صورتی که فعالیت الکتریکی مغز که بر روی صفحه نمایشی دستگاه نوار مغزی دچار اختلال شود ، متخصص با مشاهده این اختلاال می تواند بیماری مغزی را تشخیص دهد .

متخصص مغز و اعصاب هرگونه ناهنجاری که در فعالیت الکتریکی را مشاهده کند می تواند آن را دلیلی بر بروز بیماری عصبی و یا مغزی بدانند . افرادی که در زمینه نوار مغزی و دستگاه آن تخصص ندارند و درباره آن و روش تشخیصی بیماری با استفاده از موج های مغزی نوار مغزی اطلاعی ندارند ، نمی توانند در باره فعالیت الکتریکی مغز و ابتلا به بیماری مغز نظری ارائه دهند .

تنها متخصص مغز و اعصاب با بررسی نوار مغزی می تواند اختلال و ناهنجاری های فعالیت الکتریکی مغز و ابتلا به بیماری و علت آن را مشخص سازد .

 MRI ( ام آر آی )

ام آر آی یکی از روش های تشخیصی و تصویر برداری از بخش های درونی بدن می باشد . بسیاری از متخصصان به ویژه متخصصان مغز و اعصاب برای زمینه شناخت و تشخیص دقیق بیماری در افراد نیاز به ام ار ای دارند .

ام آر آی یکی از روش های تصویر برداری پیشرفته و بسیار شفاف و واضح از بخش های درونی مغز و جمجمه می باشد. ام آر آی نسبت به سایر روش های تصویر برداری بسیار دقیق تر و شفاف تر می باشد . به همین سبب تصویر برداری ام آر آی نسبت به سی تی اسکن و تصویر برداری با اشعه ایکس برتری و اولویت دارد .

برای تصویر برداری ام آر آی، میدان مغناطیسی از بدن فرد عبور داده می شود و سپس تصاویر دقیقی از بخش های بدن گرفته و در صفحه نمایشی کامپیوتر نشان داده می شود .

در برخی شرایط متخصصان و تکنسین هایی که در بخش تصویر برداری ام ار ای فعالیت دارند ، برای تصویر برداری دقیق از قسمت های مغزی ، ماده ای رنگی به بیمار تزریق می شود .

چرا به نوار مغز نیاز پیدا می کنیم؟

تشخیص اینکه چه زمانی نیاز به نوار مغزی می باشد را باید متخصص مغز و اعصاب معلوم گرداند. در واقع نوار مغزی برای تشخیص بیماری های مغزی و عصبی در افراد کاربرد دارد که تنها متخصص مغز و اعصاب می تواند تجویز و نیاز به نوار مغزی را مشخص سازد .

نوار مغزی فعالیت الکتریکی مغز را ثبت و ضبط می کند و در صفحه نمایشی نشان می دهد. متخصص مغز و اعصاب می تواند با بررسی نمودار نوار مغزی، به فعالیت مغز پی ببرد.

کاربرد نوار مغزی برای تشخیص بیماری:

 • صرع
 • تومور مغزی
 • ضربه مغزی
 • التهاب مغز (انسفالیت)
 • سکته مغزی
 • اختلال‌های خواب
 • دمانس
 • آلزایمر

بررسی نوار مغزی در هر فردی در هر رده سنی برای تشخیص بیماری ها و اختلالات عصبی و مغزی کاربرد دارد .  متخصص با بررسی موج های بلند و دامنه های بلند از فعالیت الکتریکی مغز می توانند  وجود  بیماری صرع در کودکان را تشخیص دهند .

یکی از علل نیاز به نوار مغزی توسط متخصصین مغز و اعصاب، برای تشخیص علل رخ دادن سکته مغزی در بیمار می باشد . معمولا افرادی که برای درمان و راه های پیشگیری از سکته مغزی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند ، در ابتدای عمل و روش تشخیصی با تجویز و ضرورت انجام نوار مغزی رو به رو می شوند . یعنی می توان نوار مغزی را جز اقدامات لازم و ضروری برای درمان و تشخیص سکته مغزی دانست .

چرا به  MRI  نیاز پیدا می کنیم؟

ام آر آی یکی از روش های تصویر برداری می باشد که بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب برای تشخیص بیماری ها و اختلالات مربوط به مغز و اعصاب و سامانه عصبی بیمار ، نیاز به این تصویر برداری دارد .

تشخیص نیاز به ام ار ای را تنها متخصص مغز و اعصاب به هنگام شناخت و تشخیص بیماری ها و اختلالات ضروری می داند و بررسی می کند .

ام ار ای برای تشخیص بیماری های عصبی و مغزی به متخصصان کمک بسیار و شایانی را داشته است و در روند برنامه درمانی جز اقدامات لازم در تشخیص بیماری عصبی می باشد. بیماری های مزمن عصبی و مغزی با تصویر برداری ام ار ای به سرعت تشخیص داده می شوند .

کاربرد ام آر آی در تشخیص بیماری :

 • تومورهای مغزی
 • سکته مغزی
 • صرع وتشنج
 • علت سردرد و سرگیجه های شدید
 • هیدروسفالی
 • عفونت‌های مغزی
 • بررسی خونریزی مغزی
 • تشخیص بیماری ام اس ( مالتیپل اسکلروزیس )
 • اختلالات غده هیپوفیز
 •  آنوریسم مغزی

درمان بیماری های مغزی

بیماری های مغزی و عصبی یکی از شایع ترین و بزرگترین بیماری های شناخته شده در بیماران می باشد . امروزه نیاز افراد به متخصصان مغز و اعصاب برای درمان بیماری های مغزی و عصبی افزایش پیدا کرده است و این مسئله بدان معنا می باشد که بیماری های مربوط به سامانه عصبی و مغزی افراد روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

بیماری های مربوط به سامانه مغز و اعصاب باید توسط بهترین متخصصان مغز و اعصاب درمان شود. تشخیص بیماری های مغزی را متخصص مغز و اعصاب با استفاده از روش های تشخیصی یعنی ام آر آی و نوار مغزی و سی تی اسکن و … انجام می دهد .

متخصص مغز و اعصاب قادر به تشخیص بیماری های مغزی و عصبی در افراد می باشند. امروزه با پیشرفت های لازم در حوزه پزشکی و روش های تشخیصی ، توانایی و تبحر متخصصان در زمینه تشخیص علل بیماری و اجرای برنامه درمانی و کاهش علائم بیماری بسیار افزایش پیدا کرده است .

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • احمد جعفری گفت:

  سلام خسته نباشید. پدرم به خاطر دردپاهاش مسکن و استامینوفن میخورد بعد چند وقت بردمش دکتر ام آر آی گرفت و رادیوگرافی از زانوهاش گفت دیسک داره و زانوهاش مشکل داره بعد دکتر داروداد اونم مسکن و پماد داد یه چند روزی دارو استفاده کرد و حالش خوب که نشد هیچ بدتر هم شد فشارش رفته بود رو هفت بردیم بیمارستان بعد کلی عکس از سر و ریه گفتن خونریزی معده داره . حالا اینو بگم هوشیاری شو از دست داده کسی رو نمیشناسه توی تخت دستاش بسته هست و یه سره بیقراره و همش میخواد بلند شه کل روز کارش همینه مگر این که مرفین بزنن . هرکی میدونه چه مشکلی پیدا کرده راهنمایی کنه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button