مرکز نوار عصب و عضله تهرانپارس و شرق تهران

کلینیک نوار عصب و عضله دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب با بهره گیری از تجارب ارزنده و همچنین تجهیزات جدید و مدرن آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم است. نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی است که برای ارزیابی سلامت عضلات و سلول های عصبی که آنها را کنترل می کنند (نورون حرکتی)، استفاده می شود.

نوار عصب و عضله

الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله برای ارزیابی سلامت یک عضله یا عصب آن عضله انجام می شود. برای انجام تست نوار عصب و عضله یک الکترود سوزنی در عضله وارد می شود و فعالیت الکتریکی عضله از این طریق ثبت می شود. نوع موج ایجاد شده بر صفحه مانیتور و صدای موج جهت تشخیص بکار می رود.

گزگز شدن و بی حسی اندام ها

در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از بین مهره ها عبور کرده و توسط دیسک صدمه دیده تحت فشار قرار می گیرند کمک کننده است و به پزشک معالج در تشخیص میزان ضایعه ایجاد شده توسط دیسک کمک می کند. تست نوار عصب و عضله برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن بصورت جراحی و یا روش های طب فیزیکی، موثر است.

انواع نوار عصب و عضله

در یک بررسی الکترودیاگنوستیک معمولا دو تست نوار عصب و عضله انجام میشود که عبارتند از:

 • الکترومیوگرافی Electro-myography EMG که به آن نوار عضله هم میگویند.
 • مطالعه هدایت عصبی Nerve conduction studies NCS که به آن نوار عصبی هم می گویند.

از  تست های الکترودیاگنوستیک در بیماری هایی مثل سندرم کارپال تونل یا سندرم فشار به عصب اولنا در مچ دست یا بررسی سیاتیک یا دردهای گردن که به دست تیر میکشد، در بررسی تاثیر دیابت روی اعصاب و یا در بررسی آسیب عصب بعد از ضرباتی که به اندام وارد می گردد و بسیاری بیماری های دیگر استفاده می شود. دقت نوار عصب و عضله برای کشف مشکل همیشه زیاد نیست و گاهی اوقات با وجود بیماری در عصب ممکن است تست نکته غیر طبیعی را نشان ندهد.

نحوه تست نوار عصب و عضله

این تست از مراحل مختلف تشکیل شده است. اما دو  مرحله اصلی دارد. در قسمت بررسی هدایت عصبی، پزشک به اعصاب شما تحریک الکتریکی می دهد. در قسمت بررسی عضله سوزنی در قسمتهای مختلف عضلات شما داخل می شود. توجه داشته باشیم که در قسمت دوم تست، دارویی در بدن شما تزریق نمی شود. سوزن دستگاه نوار عصب و عضله مخصوص و اغلب یکبار مصرف می باشد و نیز سوزنهای دستگاههای مختلف با هم فرق می کند.

بعد از قرار دادن الکترود از بیمار خواسته می شود که عضله خود را ابتدا به مقدار کم وسپس با درجات بیشتری منقبض کند. در هر کدام این حالات امواج بخصوصی تولید می شود. ممکن است در حین فرو رفتن سوزن ها در پوست کمی درد ایجاد شود که بزودی از بین می رود همچنین بعد از خروج سوزن ها از پوست جای آنها تا چند روز ممکن است کمی سوزش داشته باشد.

اگر از داروهایی که خون را رقیق می کند استفاده می کنید، بیماری ریوی دارید یا به علت بیماری زمینه ای خاصی خطر عفونت در بدن شما زیاد است این موارد را باید قبل از انجام تست نوار عصب و عضله به تست کننده بگویید. در روز انجام تست به پوست محل هیچ کرم یا لوسیونی نزنید. جواهر نبندید. معمولاً جواب تست بلافاصله بعد از انجام آن به شما داده می شود.

چرا نوار و عصب و عضله گرفته می شود؟

پزشک متخصص مغز و اعصاب ممکن است در مواقعی که علائم و نشانه هایی مبنی بر اختلال در عضله یا سلول های عصبی دارید، انجام نوار عصب و عضله را تجویز کند. برخی از این علائن عبارتند از:

 • مورمور شدن
 • بی حسی
 • ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلات
 • درد در برخی اعضاء

عوارض نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله معمولا بدون عوارض است. فقط ممکن است درد موقتی را در محل ورود سوزن حس کنید. همچنین در هنگام انجام تست نوار عصب و عضله در محل ورود سوزن ممکن است خون ریزی مختصری دیده شود.

تشخیص بیماری با نوار عصب و عضله

نورون های حرکتی سیگنال های الکتریکی را که موجب انقباض ماهیچه ها می شود انتقال می دهند. تست نوار عصب و عضله این سیگنال ها را تبدیل به گراف، صوت و یا مقادیر عددی می کند که توسط یک متخصص مورد بررسی و تفسیر قرار می گیرد. تست نوار عصب و عضله از دستگاه های کوچکی به نام الکترود استفاده می کند تا سیگنال های الکتریکی را ارسال و شناسایی کند.

در نوار عصب و عضله سوزنی، یک سوزن الکترودی به صورت مستقیم وارد عضله می شود تا تا فعالیت های الکتریکی در عضله را ثبت و ضبط کند. مطالعه هدایت عصبی که بخشی دیگر از نوار عصب و عضله است از الکترود هایی که بر روی پوست چسبانده می شوند (الکترود های سطحی) برای اندازه گیری سرعت و قدرت انتقال سیگنال ها بین دو نقطه استفاده می کند. نتایج تست نوار عصب و عضله می تواند اختلال عصبی، اختلال عملکرد عضله یا دیگر مشکلات مربوط به انتقال سیگنال از عصب به عضله را آشکار سازد.

نتایج این تست معمولا برای کمک به تشخیص یا رد تعدادی از بیماری ها از جمله موارد زیر است:

 • اختلالات عضلانی مثل دیستروفی ماهیچه‌ای یا پلی‌میوزیت
 • بیماری هایی که در محل اتصال بین عصب و عضله اثر می گذارند مانند میاستنی گراویس
 • اختلالات عصب های خارج از نخاع (عصب های پیرامونی) مثل سندرم مجرای مچ دستی یا نوروپاتی محیطی
 • اختلالاتی که بر نورون های حرکتی در مغز یا نخاع اثر می گذارند مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا فلج اطفال
 • اختلالاتی که بر ریشه عصب تاثیر می گذارند، مانند فتق دیسک بین مهره ای

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button