بهترین مسکن برای سردرد تنشی

اگر سردرد مزمن یا مکرر دارید، پزشک ممکن است معاینات فیزیکی و عصبی انجام دهد، سپس سعی کنید نوع و علت سردرد خود را با استفاده از روش‌های زیر مشخص کند:

نحوه شرح سردرد

پزشک می تواند از شرح درد شما چیزهای زیادی در مورد سردرد بفهمد. به همین دلیل نیاز است که این جزئیات را به خاطر بسپارید:

  • ویژگی های درد
  • شدت درد
  • محل درد

تست های تصویربرداری

اگر سردردهای غیرمعمول یا پیچیده دارید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای رد علل جدی سر درد، مانند تومور، تجویز کند. دو تست متداول که می توانند برای تصویربرداری از مغز استفاده شوند عبارتند از:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

اسکن MRI یک میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و فناوری کامپیوتری را برای تولید تصاویر واضح ترکیب می کند.

توموگرافی کامپیوتری (CT)

سی تی اسکن یک روش تصویربرداری تشخیصی است که از یک سری اشعه ایکس هدایت شده توسط کامپیوتر استفاده می کند تا بخش های مختلف مغز را بررسی کند.

برخی از افراد مبتلا به سردردهای تنشی به دنبال مراقبت پزشکی نیستند و سعی می کنند به تنهایی درد را درمان کنند. متأسفانه، استفاده مکرر از مسکن‌هایی که بدون نسخه در دسترس هستند، در واقع می‌توانند باعث نوع دیگری از سردرد شوند. از جمله؛ سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو.

داروهای حاد

تنواع مختلفی از داروهای بدون نسخه برای کاهش درد سردرد در دسترس هستند، از جمله:

مسکن ها

مسکن‌های ساده‌ای که بدون نسخه در دسترس هستند معمولاً اولین خط درمان برای کاهش درد سردرد هستند. اینها شامل داروهای آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و ناپروکسن سدیم (Aleve) است.

داروهای ترکیبی

آسپرین یا استامینوفن (تیلنول، دیگران) یا هر دو اغلب با کافئین یا یک داروی آرام بخش در یک دارو ترکیب می شوند. داروهای ترکیبی ممکن است موثرتر از مسکن های تک ماده ای باشند. بسیاری از داروهای ترکیبی بدون نسخه در دسترس هستند.

تریپتان ها

برای افرادی که هم میگرن و هم سردردهای تنشی دوره‌ای را تجربه می‌کنند، تریپتان می‌تواند به طور موثر درد هر دو سردرد را تسکین دهد.

داروهای پیشگیرانه

پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش دفعات و شدت حملات تجویز کند، به خصوص اگر سردردهای مکرر یا مزمن دارید که با داروهای مسکن و سایر درمان ها تسکین نمی یابند. داروهای پیشگیرانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، از جمله آمی تریپتیلین و پروتریپتیلین، رایج ترین داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از سردردهای تنشی هستند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • یبوست
  • خواب آلودگی
  • خشکی دهان

داروهای ضد تشنج و شل کننده عضلات

سایر داروهایی که ممکن است از سردردهای تنشی جلوگیری کنند عبارتند از :

  • داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین و توپیرامات (Topamax، Qsymia، و غیره)

داروهای پیشگیرانه ممکن است به چند هفته یا بیشتر طول بکشد تا اثرگذاری داشته باشند. بنابراین اگر مدت کوتاهی پس از شروع مصرف دارو، بهبودی را مشاهده نکردید، ناامید نشوید.

درمان های خانگی سردرد

استراحت، کمپرس یخ یا یک دوش طولانی و آب گرم ممکن است تمام چیزی باشد که برای تسکین سردرد تنشی نیاز دارید. انواع استراتژی ها می توانند به شما در کاهش شدت و دفعات سردردهای مزمن تنشی بدون استفاده از دارو کمک کنند. برخی از موارد زیر را امتحان کنید:

سطح استرس خود را مدیریت کنید.

یکی از راه های کمک به کاهش استرس، برنامه ریزی از قبل و سازماندهی روزتان است. راه دیگر این است که زمان بیشتری برای استراحت در نظر بگیرید. و اگر در یک موقعیت استرس زا گرفتار شدید، سعی کنید از آن موقعیت دور شوید.

استفاده از گرما یا یخ – هر کدام که ترجیح می دهید – می تواند سردرد تنشی را کاهش دهد. برای گرما، از یک پد حرارتی تنظیم شده در حالت کم، یک بطری آب گرم، یک کمپرس گرم یا یک حوله گرم استفاده کنید. حمام یا دوش آب گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد. برای سرما، یخ، کیسه یخ استفاده کنید.

نحوه حالت نشستن و ایستادن

وضعیت مناسب ستون فقرات می تواند به جلوگیری از کشش عضلات کمک کند. هنگام ایستادن، شانه های خود را به سمت عقب و سر خود را در سطح نگه دارید. شکم و باسن خود را بکشید. هنگام نشستن، مطمئن شوید که ران‌هایتان موازی زمین باشد و سرتان به سمت جلو خم نشود.

در صورت داشتن سردرد تنشی، درمان‌های غیر سنتی زیر ممکن است به شما کمک کند:

طب سوزنی

طب سوزنی ممکن است باعث تسکین موقت سردرد مزمن شود. پزشکان طب سوزنی با استفاده از سوزن های بسیار نازک و یکبار مصرف که معمولاً درد یا ناراحتی کمی ایجاد می کنند، شما را درمان می کنند. طب سوزنی معمولاً زمانی ایمن است که توسط یک متخصص طب سوزنی با تجربه که دستورالعمل های ایمنی را دنبال می کند و از سوزن های استریل استفاده می کند، انجام شود.

ماساژ دادن

ماساژ می تواند به کاهش استرس و کاهش تنش کمک کند. به ویژه برای تسکین عضلات سفت و حساس در پشت سر، گردن و شانه ها موثر است. برای برخی افراد، ممکن است درد سردرد را نیز تسکین دهد.

تنفس عمیق

انواع درمان های آرامش بخش برای مقابله با سردردهای تنشی مفید هستند، از جمله تنفس عمیق و بیوفیدبک.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button