درد مفاصل چیست؟

درد مفاصل را می توان در قسمت های مختلف بدن احساس کرد. سن، وزن، آسیب های قبلی، استفاده بیش از حد و سایر شرایط پزشکی همگی می توانند از عوامل درد مفاصل باشند.

درد مفاصل

ناراحتی مفاصل شایع است و معمولا در دست ها، پاها، باسن، زانوها یا ستون فقرات احساس می شود. درد ممکن است ثابت باشد یا بیاید و برود. گاهی اوقات ممکن است مفصل احساس سفت، درد یا درد داشته باشد. برخی از بیماران از احساس سوزش شکایت دارند. علاوه بر این، ممکن است مفصل در صبح احساس سفت شدن داشته باشد اما با حرکت و فعالیت شل شده و احساس بهتری پیدا کند. با این حال، فعالیت بیش از حد می تواند درد را بدتر کند.

درد مفاصل ممکن است بر عملکرد مفصل تأثیر بگذارد و توانایی فرد را برای انجام کارهای اساسی محدود کند. درد شدید مفاصل می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. درمان باید نه تنها بر درد، بلکه بر روی فعالیت ها و عملکردهای آسیب دیده نیز متمرکز باشد.

درد مفاصل افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که:

 • آسیب های قبلی به مفصل داشته اند
 • استفاده مکرر و/یا استفاده بیش از حد از عضله
 • آرتریت یا سایر بیماری های مزمن پزشکی داشته باشید
 • از افسردگی، اضطراب و یا استرس رنج می برند
 • اضافه وزن دارند
 • از سلامت ضعیف رنج می برند

سن نیز عاملی برای سفت شدن و درد مفاصل است. پس از سال ها استفاده و ساییدگی مفاصل، ممکن است مشکلاتی در افراد میانسال یا مسن ایجاد شود.

علت درد مفاصل چیست؟

شایع ترین علل درد مزمن در مفاصل عبارتند از:

استئوآرتریت

یک نوع رایج آرتریت، در طول زمان زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف، بالشتک محافظ بین استخوان‌ها، از بین می‌رود. مفاصل دردناک و سفت می شوند. استئوآرتریت به کندی ایجاد می شود و معمولا در میانسالی رخ می دهد.

آرتریت روماتوئید

یک بیماری مزمن است که باعث تورم و درد در مفاصل می شود. اغلب مفاصل تغییر شکل می دهند (معمولاً در انگشتان دست و مچ دست اتفاق می افتد).

نقرس

یک بیماری دردناک است که در آن کریستال های بدن در مفصل جمع می شوند و باعث درد شدید و تورم می شوند. این معمولا در شست پا رخ می دهد.

بورسیت

در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می شود. معمولاً در لگن، زانو، آرنج یا شانه دیده می شود.

عفونت های ویروسی

بثورات پوستی یا تب ممکن است حرکت مفصل را دردناک کند.

صدمات

مانند شکستگی استخوان یا رگ به رگ شدن

تاندونیت التهاب

تاندون ها یا نوارهای انعطاف پذیری است که استخوان و ماهیچه را به هم متصل می کند. معمولاً در آرنج، پاشنه یا شانه دیده می شود و معمولاً در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می شود.

درد مفاصل چگونه درمان می شود؟

اگرچه ممکن است درمانی برای درد مفاصل وجود نداشته باشد، اما می توان آن را مدیریت کرد تا بیمار را تسکین دهد. گاهی اوقات درد ممکن است با مصرف داروهای بدون نسخه یا با انجام تمرینات روزانه ساده از بین برود. گاهی اوقات، درد ممکن است نشانه مشکلاتی باشد که فقط با تجویز دارو یا جراحی قابل اصلاح است.

درمان‌های خانگی درد مفاصل

مانند استفاده از پد گرم‌کننده یا یخ روی ناحیه آسیب‌دیده، ممکن است برای دوره‌های کوتاه مدت، چند بار در روز توصیه شود. خیساندن در وان گرم نیز ممکن است تسکین دهنده باشد.

ورزش

تحرک می تواند به بازگشت قدرت و عملکرد کمک کند. پیاده روی، شنا یا سایر ورزش های هوازی کم تاثیر بهترین است. کسانی که در تمرینات شدید یا فعالیت های ورزشی شرکت می کنند ممکن است نیاز داشته باشند که آن را کاهش دهند یا یک روال تمرینی کم تاثیر را شروع کنند. تمرینات کششی ملایم نیز کمک خواهد کرد. قبل از شروع یا ادامه هر برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید.

کاهش وزن

در صورت نیاز، کاهش وزن نیز ممکن است برای کاهش فشار روی مفاصل پیشنهاد شود.

استامینوفن یا داروهای ضد التهابی (ایبوپروفن)

ممکن است به کاهش درد کمک کند. هر دوی این داروها بدون نسخه در دسترس هستند، اما دوزهای قوی تر ممکن است به تجویز پزشک نیاز داشته باشد. اگر سابقه زخم معده، بیماری کلیوی یا بیماری کبدی دارید، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های موضعی

مانند پمادها یا ژل‌هایی که می‌توان روی پوست ناحیه مفصل آسیب‌دیده مالیده شود، نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. برخی از این موارد ممکن است بدون نسخه پیدا شوند، یا ممکن است پزشک نسخه ای بنویسد.

مکمل های غذایی

مانند گلوکزامین، ممکن است به تسکین درد کمک کنند. قبل از مصرف مکمل های بدون نسخه از پزشک سوال کنید.

اگر این داروها و درمان‌ها درد را کاهش ندهند، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

کمک‌های حمایتی مانند بریس، عصا یا دستگاه ارتز در کفش، می‌تواند به حمایت از مفصل کمک کند تا حرکت را آسان کند. پزشک، فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر یا مددکار اجتماعی قادر خواهند بود با گزینه(های) مناسب در دسترس کمک کنند.

فیزیوتراپی یا کاردرمانی، همراه با یک برنامه تناسب اندام متعادل، ممکن است به تدریج به کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری کمک کند.
داروهای ضد افسردگی ممکن است برای کمک به بهبود خواب بیماران مبتلا به درد مفاصل تجویز شود.

استروئیدها که اغلب از طریق تزریق به مفصل داده می شوند، درد و تورم را برای مدت کوتاهی تسکین می دهند. داروهای مسکن که به کاهش درد کمک می کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که داروها، حتی داروهایی که بدون نسخه در دسترس هستند، تأثیر متفاوتی روی افراد می گذارد. چیزی که به یک فرد کمک می کند ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. هنگام مصرف هر دارویی حتما دستورالعمل های پزشک را به دقت دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی به او بگویید.

برای تسکین درد مفاصل چه باید کرد؟

اگر درد مفاصل طولانی مدت باشد و با داروها یا فیزیوتراپی و ورزش کاهش نیابد، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. حتماً این موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا مطمئن شوید که آیا عمل جراحی منطقی است.

گزینه های جراحی مختلفی وجود دارد، از جمله:

آرتروسکوپی: روشی است که در آن جراح دو یا سه برش کوچک در گوشت روی مفصل ایجاد می‌کند و با استفاده از آرتروسکوپ یا یک ابزار نازک، انعطاف‌پذیر و فیبراپتیک، برای ترمیم غضروف یا برداشتن تراشه‌های استخوان در داخل یا نزدیک مفصل، وارد مفصل می‌شود.

تعویض مفصل: اگر درمان های دیگر کمکی نکرد، ممکن است به جراحی برای تعویض مفصل نیاز باشد، زمانی که غضروفی که انتهای استخوان ها را متحرک و محافظت می کند به تدریج فرسوده شود. این را می توان برای مفاصل ران، زانو و شانه انجام داد.

جراح بخش‌هایی از استخوان بیمار را برمی‌دارد و مفصل مصنوعی ساخته شده از فلز یا پلاستیک را کاشت می‌کند. این روش نتایج بسیار خوبی داشته است و اکثر بیماران پس از این نوع جراحی احساس تسکین طولانی مدت درد می کنند.

چه علائمی از درد مفاصل باعث نگرانی است؟

علائم درد مفاصل از خفیف تا ناتوان کننده متغیر است. بدون غضروف، هنگام حرکت مفصل، استخوان ها مستقیماً روی یکدیگر ساییده می شوند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم
 • مفصل سفت یا بزرگ شده
 • بی حسی
 • مفاصل پر سر و صدا، یا صدای کلیک، ساییدن یا کوبیدن هنگام حرکت مفصل
 • حرکت دردناک
 • مشکل در خم کردن یا صاف کردن مفصل
 • از دست دادن حرکت
 • یک مفصل قرمز و داغ و متورم (این مورد باید به سرعت توسط پزشک ارزیابی شود)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد در فعالیت‌های عادی زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند،  در مورد مشکل با پزشک صحبت کنید. تشخیص سریع علت درد و شروع درمان برای تسکین درد و حفظ سلامت و عملکرد مفاصل بسیار مهم است.

همچنین با دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنید:

 • درد همراه با تب است
 • کاهش وزن بدون دلیل
  درد، توانایی شما را از راه رفتن معمولی باز می دارد

با مراجعه، پزشک سؤالات زیادی می پرسد تا بفهمد علت درد چیست. بیمار باید آماده  به سوالات مربوط به آسیب های قبلی مفصل، زمان شروع درد مفصل، سابقه خانوادگی درد مفاصل و نوع درد به دقت پاسخ دهد.

معاینه مفصل آسیب دیده برای مشاهده درد یا محدودیت حرکت دنبال می شود. پزشک همچنین به دنبال علائم آسیب به عضلات، تاندون ها و رباط های اطراف خواهد بود.

در صورت لزوم، پزشک ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس یا آزمایش خون را نیز تجویز کند. اشعه ایکس می تواند نشان دهد که آیا زوال مفصل، مایع در مفصل، خار استخوان یا سایر مسائلی که ممکن است در ایجاد درد نقش داشته باشد وجود داشته باشد. آزمایش خون به تایید تشخیص یا رد سایر بیماری هایی که ممکن است باعث درد شوند کمک می کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button