افسردگی چیست و چگونه درمان می شود؟

افسردگی یک وضعیت پزشکی است که بر خلق و خو و توانایی عملکرد فرد تأثیر می گذارد. علائم افسردگی شامل احساس غم، اضطراب یا ناامیدی است. این عارضه همچنین می‌تواند باعث اختلال در تفکر، حافظه، خوردن و خواب شود. تشخیص اختلال افسردگی اساسی (افسردگی بالینی) به این معنی است که شما در اکثر روزها برای حداقل دو هفته احساس غمگینی، کم ارزشی یا بی ارزشی کرده اید و در عین حال علائم دیگری مانند مشکلات خواب، از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا تغییر در اشتها نیز دارید.

بدون درمان، افسردگی می تواند بدتر شود و طولانی تر شود. در موارد شدید، می تواند منجر به خودآزاری یا مرگ شود. خوشبختانه، درمان ها می توانند در بهبود علائم افسردگی بسیار موثر باشند.

افسردگی چقدر شایع است؟

افسردگی در همه جای دنیا رایج است. محققان تخمین می زنند که تقریباً ۷ درصد از بزرگسالان هر ساله دچار افسردگی می شوند. بیش از ۱۶ درصد از بزرگسالان  – حدود ۱ در ۶ – در طول زندگی خود افسردگی را تجربه می کنند.

انواع افسردگی

پزشکان و صاحب نظران، انواع افسردگی را بر اساس علائم و علل نامگذاری می کنند. این اپیزودها اغلب هیچ دلیل واضحی ندارند. در برخی افراد، بدون هیچ دلیل روشنی، می توانند بسیار طولانی تر از دیگران بمانند.

اختلال افسردگی اساسی (MDD):

افسردگی اساسی (افسردگی بالینی) دارای علائم شدید یا شدید است که بیش از دو هفته طول می کشد. این علائم با زندگی روزمره تداخل دارد.

افسردگی دوقطبی:

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دوره های متناوب خلق و خوی ضعیف و دوره های بسیار پر انرژی (مانیک) دارند. در طول دوره کم، ممکن است علائم افسردگی مانند احساس غمگینی یا ناامیدی یا کمبود انرژی داشته باشند.

افسردگی پری ناتال و پس از زایمان:

«پری ناتال» به معنای حوالی تولد است. بسیاری از مردم به این نوع افسردگی پس از زایمان اشاره می کنند. افسردگی پری ناتال می تواند در دوران بارداری و تا یک سال پس از زایمان رخ دهد. علائم فراتر از “بچه بلوز” است که باعث اندوه، نگرانی یا استرس جزئی می شود.

اختلال افسردگی مداوم (PDD):

PDD همچنین به عنوان دیستیمیا شناخته می شود. علائم PDD کمتر از افسردگی اساسی است. اما افراد علائم PDD را برای دو سال یا بیشتر تجربه می کنند.

اختلال پیش از قاعدگی (PMDD):

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی شکل شدید اختلال پیش از قاعدگی (PMS) است. در روزها یا هفته های منتهی به دوره قاعدگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

افسردگی سایکوتیک:

افراد مبتلا به افسردگی روان پریشی دارای علائم افسردگی شدید و هذیان یا توهم هستند. هذیان اعتقاد به چیزهایی است که بر اساس واقعیت نیستند، در حالی که توهم شامل دیدن، شنیدن یا احساس لمس چیزهایی است که در واقعیت وجود ندارند.

اختلال عاطفی فصلی (SAD):

افسردگی فصلی یا اختلال عاطفی فصلی معمولاً در اواخر پاییز و اوایل زمستان شروع می شود و اغلب در بهار و تابستان از بین می رود.

علت افسردگی

شیمی مغز: ناهنجاری در سطوح شیمیایی مغز ممکن است منجر به افسردگی شود.
ژنتیک: اگر یکی از بستگان شما مبتلا به افسردگی است، ممکن است بیشتر در معرض افسردگی قرار بگیرید.
رویدادهای زندگی: استرس، مرگ یکی از عزیزان، حوادث ناراحت کننده (تروما)، انزوا و عدم حمایت می تواند باعث افسردگی شود.
شرایط پزشکی: درد و بیماری های جسمی مداوم می تواند باعث افسردگی شود. مردم اغلب افسردگی همراه با بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و بیماری پارکینسون دارند.
دارو: برخی از داروها افسردگی را به عنوان یک عارضه جانبی دارند. داروهای تفریحی و الکل نیز می توانند باعث افسردگی یا بدتر شدن آن شوند.
شخصیت: افرادی که به راحتی تحت فشار قرار می گیرند یا در کنار آمدن با آن مشکل دارند، ممکن است مستعد افسردگی باشند.

علائم افسردگی

افسردگی می تواند بر احساسات، ذهن و بدن شما تأثیر بگذارد. علائم افسردگی عبارتند از:

 • احساس بسیار غمگین بودن، ناامیدی یا نگرانی.
 • لذت نبردن از چیزهایی که قبلاً به فرد شادی می داد.
 • به راحتی عصبانی یا ناامید شدن.
 • خوردن زیاد یا کم.
 • تغییر در میزان خواب
 •  دشواری در تمرکز یا به خاطر سپردن رخدادها
 • تجربه مشکلات فیزیکی مانند سردرد، معده درد یا اختلال عملکرد جنسی.
 • به فکر صدمه زدن یا خودکشی

سندرم افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

همه ممکن است گهگاه احساس غمگینی یا ناراحتی کنند. با این حال، افسردگی بالینی علائم شدیدتری دارد که دو هفته یا بیشتر طول می کشد. برای تعیین اینکه آیا افسردگی بالینی دارید یا خیر، پزشک از فرد سؤالاتی می پرسد. می تواند پرسشنامه را تکمیل کند و یک سابقه خانوادگی ارائه دهید. پزشک همچنین ممکن است یک معاینه انجام دهد یا آزمایش‌های آزمایشگاهی را برای بررسی اینکه آیا شما یک بیماری دیگری دارید یا نه، تجویز کند.

سندرم افسردگی چگونه درمان می شود؟

افسردگی می تواند جدی باشد، اما همچنین قابل درمان است. درمان افسردگی شامل:

خودیاری: ورزش منظم، خواب کافی و گذراندن وقت با افرادی که به آنها اهمیت می دهید می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد.
مشاوره: مشاوره یا روان درمانی صحبت با یک متخصص سلامت روان است. مشاور شما به شما کمک می کند تا به مشکلات خود رسیدگی کنید و مهارت های مقابله را توسعه دهید. گاهی اوقات درمان کوتاه تنها چیزی است که شما نیاز دارید. افراد دیگر درمان را طولانی تر ادامه می دهند.
طب جایگزین: در این روش درمان ممکن است شامل ماساژ، طب سوزنی، هیپنوتیزم و بیوفیدبک باشد.
دارو: داروهای تجویزی به نام داروهای ضد افسردگی می توانند به تغییر ترکیب شیمیایی مغز که باعث افسردگی می شود کمک کنند. اثرات ضد افسردگی ممکن است چند هفته طول بکشد. برخی از داروهای ضد افسردگی دارای عوارض جانبی هستند که اغلب با گذشت زمان بهبود می یابند.
درمان تحریک مغزی: درمان با تحریک مغز می تواند به افرادی که افسردگی شدید یا افسردگی با روان پریشی دارند کمک کند. انواع درمان تحریک مغز عبارتند از:

 •  تشنج الکتریکی (ECT)
 • تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
 • تحریک عصب واگ (VNS).

چه کسانی در معرض خطر افسردگی هستند؟

افسردگی می تواند هر فردی را بدون توجه به سن، جنسیت یا شرایط تحت تاثیر قرار دهد. زنان ممکن است بیشتر از مردان افسردگی را تجربه کنند. و ژنتیک یا سایر شرایط سلامتی شما می تواند احتمال ابتلا به حداقل یک دوره افسردگی را در طول زندگی خود افزایش دهد.

آیا می توان از افسردگی پیشگیری کرد؟

می توان با خواب کافی، خوردن یک رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های مراقبت از خود مانند ورزش، مدیتیشن و یوگا به پیشگیری از افسردگی کمک کنید. اگر قبلاً افسردگی داشته‌اید، احتمالاً دوباره آن را تجربه خواهید کرد. اگر علائم افسردگی دارید، کمک بگیرید. مراقبت می تواند به شما کمک کند زودتر احساس بهتری داشته باشید.

آینده افراد مبتلا به افسردگی 

افسردگی می تواند خفیف یا شدید باشد. و می تواند کوتاه یا طولانی مدت باشد.

بدون درمان، افسردگی می تواند:

 • بدتر شدن
 • ایجاد و افزایش سایر بیماری ها، مانند زوال عقل
 • منجر به خودآزاری یا مرگ

افسردگی یک بیماری شایع است که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. هر کسی ممکن است افسردگی را تجربه کند – حتی اگر دلیلی برای آن وجود نداشته باشد. علل افسردگی عبارتند از مشکلات در زندگی، ناهنجاری های شیمیایی مغز، برخی داروها و شرایط فیزیکی. خبر خوب این است که افسردگی قابل درمان است. اگر علائم افسردگی دارید، با پزشک متخصص مغز و اعصاب صحبت کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button