علت سردرد زنان چیست؟

عوامل زیادی در ایجاد سردرد در مردان و زنان نقش دارند، از جمله سابقه خانوادگی و سن. با این حال، زنان اغلب متوجه رابطه بین سردرد و تغییرات هورمونی می شوند.

هورمون‌های استروژن (ES-truh-jen) و پروژسترون (pro-JES-tuh-rohn) که نقش کلیدی در تنظیم چرخه قاعدگی و بارداری دارند، می‌توانند بر مواد شیمیایی مرتبط با سردرد در مغز نیز تأثیر بگذارند. داشتن سطوح ثابت استروژن ممکن است سردرد را بهبود بخشد، در حالی که کاهش یا تغییر سطح استروژن می تواند سردرد را بدتر کند. اگرچه تغییر سطح هورمون می تواند بر الگوهای سردرد تأثیر بگذارد، اما فرد کاملاً تحت تأثیر هورمون های خود نیست.

سردرد در دوران قاعدگی

کاهش استروژن درست قبل از پریود ممکن است به سردرد کمک کند. بسیاری از زنان مبتلا به میگرن سردرد خود را قبل یا در طول قاعدگی گزارش می کنند. میگرن های مرتبط با قاعدگی را می توان به روش های مختلفی درمان کرد. درمان های اثبات شده برای میگرن اغلب برای درمان میگرن قاعدگی موثر هستند. آنها عبارتند از:

 • یخ: یک پارچه سرد یا کیسه یخ را روی ناحیه دردناک سر یا گردن خود نگه دارید. کیسه یخ را در یک حوله بپیچید تا از پوست خود محافظت کنید.
 • تمرینات آرامش بخش: برای کاهش استرس، تمرینات آرامش بخش را امتحان کنید.
 • بیوفیدبک: بیوفیدبک ممکن است با کمک به نظارت بر نحوه واکنش بدن به استرس، سردرد شما را بهبود بخشد.
 • طب سوزنی: طب سوزنی ممکن است سردرد شما را بهبود بخشد و به آرامش شما کمک کند.
 • مسکن های بدون نسخه: پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن سدیم (Aleve) یا
 • ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، و غیره) استفاده کنید. این داروها ممکن است بلافاصله پس از شروع سردرد درد شما را تسکین دهند.
 • تریپتان ها: پزشک ممکن است این داروها را تجویز کند که سیگنال‌های درد را در مغز شما مسدود می‌کنند. تریپتان ها اغلب در عرض دو ساعت درد ناشی از سردرد شما را تسکین می دهند و به کنترل استفراغ کمک می کنند.
 • داروهای انتاگونیست: ممکن است پزشک شما از این گروه جدیدتر داروها را تجویز کند. آنتاگونیست های پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) برای درمان میگرن موثر هستند.
 • سایر داروهای مسکن تجویزی: گاهی اوقات پزشک شما ممکن است داروهای مسکن دیگری مانند دی هیدروارگوتامین (D.H.E. 45، Migranal) را پیشنهاد کند. اینها را نمی توان با تریپتان ها مصرف کرد.

درمان پیشگیرانه سردرد

اگر در ماه چندین بار دچار سردرد شدید می شوید، پزشک ممکن است درمان پیشگیرانه با NSAID ها یا تریپتان ها را توصیه کند. اگر چرخه قاعدگی شما منظم است، مصرف داروهای پیشگیری کننده از سردرد چند روز قبل از پریود و ادامه آن تا دو هفته پس از شروع پریود می تواند موثر باشد. همچنین اگر در طول چرخه قاعدگی خود میگرن دارید یا دوره های قاعدگی نامنظم دارید، ممکن است پزشک توصیه کند که روزانه داروهای پیشگیری کننده مصرف کنید. داروهای روزانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود کننده های بتا
 • ضد تشنج ها
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • داروهای ضد افسردگی یا منیزیم

پزشک همچنین ممکن است تزریق ماهیانه یک آنتی بادی مونوکلونال پپتیدی مرتبط با ژن کلسی تونین را برای کمک به جلوگیری از سردرد در نظر بگیرد، به خصوص اگر سایر داروها مؤثر نباشند. پزشکان احتمالاً سایر شرایط پزشکی شما را بررسی خواهند کرد تا تعیین کنند کدام داروها ممکن است برای شما مناسب‌تر باشند. این موارد به کاهش دفعات، طول و شدت میگرن کمک می کند:

 • ایجاد تغییرات در شیوه زندگی مانند کاهش استرس
 • حذف نکردن وعده‌های غذایی
 • ورزش منظم

پیشگیری از بارداری هورمونی

روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، مانند قرص‌های ضد بارداری، چسب‌ها یا حلقه‌های واژینال، ممکن است الگوهای سردرد شما را تغییر داده، آن‌ها را بهبود یا بدتر کنند. برای برخی، پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند با به حداقل رساندن کاهش استروژن مرتبط با چرخه قاعدگی، به کاهش فراوانی و شدت میگرن های مرتبط با قاعدگی کمک کند.

استفاده از پیشگیری از بارداری هورمونی برای جلوگیری از میگرن مرتبط با قاعدگی ممکن است برای زنانی که با روش‌های دیگر کمک نشده‌اند و برای زنانی که میگرن همراه با اورا ندارند، مناسب باشد. میگرن همراه با اورا با اختلالات حسی مانند فلاش نور، نقاط کور یا سایر تغییرات بینایی همراه است. سوزن سوزن شدن در دست یا صورت؛ و به ندرت، مشکل در استفاده از زبان (آفازی) یا ضعف در یک طرف بدن شما.

به زنانی که میگرن همراه با اورا دارند، به طور کلی توصیه می شود که از پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده نکنند. اگر میگرن همراه با اورا دارید، با پزشک خود در مورد گزینه های پیشگیری از بارداری صحبت کنید.

سایر زنان ممکن است در حین استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی دچار میگرن شوند، اگرچه میگرن ممکن است فقط در اولین چرخه رخ دهد. اگر این اتفاق برای شما افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

نکاتی در مورد استفاده از پیشگیری از بارداری هورمونی:

 • از یک نوع قرص ضد بارداری ماهانه با روزهای غیرفعال (دارونما) کمتر استفاده کنید.
 • با مصرف دوره های طولانی مدت، روزهای دارونما را به طور کامل از اکثر ماه ها حذف کنید
 • قرص های ضد بارداری تروژن پروژسترون (Loseasonique، Seasonique). برای کاهش افت استروژن در طول روزهای دارونما از قرص های ضد بارداری استفاده کنید که دوز کمتری از استروژن دارند.
 • NSAID ها و تریپتان ها را در روزهای دارونما مصرف کنید.
 • در طول روزهای دارونما، دوز کم قرص استروژن مصرف کنید یا از چسب استروژن استفاده کنید.
 • اگر از چسب ضدبارداری استفاده می‌کنید، در طول روزهای دارونما از چسب پوستی حاوی استروژن استفاده کنید.
 • اگر قادر به مصرف قرص های ضد بارداری استروژن- پروژسترون نیستید، مینی قرص را مصرف کنید. Minipill یک قرص ضد بارداری فقط دارای پروژسترون است (Camila، Heather، و غیره).

سردرد در دوران حاملگی

سطح استروژن در اوایل بارداری به سرعت افزایش می یابد و در طول بارداری بالا باقی می ماند. میگرن اغلب در دوران بارداری بهبود می یابد یا حتی ناپدید می شود. با این حال، سردردهای تنشی معمولاً بهبود نمی یابند، زیرا تحت تأثیر تغییرات هورمونی قرار نمی گیرند.

اگر سردرد مزمن دارید، قبل از باردار شدن، از پزشک خود در مورد داروها و درمان هایی که می تواند در دوران بارداری به شما کمک کند، سوال کنید. بسیاری از داروهای سردرد اثرات مضر یا ناشناخته ای روی نوزاد در حال رشد دارند.

پس از زایمان، کاهش ناگهانی سطح استروژن – همراه با استرس، عادات غذایی نامنظم و کمبود خواب – ممکن است دوباره باعث سردرد شود. اگرچه باید در مورد داروهای سردردی که در دوران شیردهی مصرف می‌کنید احتیاط کنید، اما احتمالاً گزینه‌های بیشتری نسبت به دوران بارداری خواهید داشت. پزشک می تواند به شما بگوید که کدام داروها را می توانید مصرف کنید.

سردرد در دوران پیش از یائسگی

برای بسیاری از زنانی که سردردهای مرتبط با هورمون داشته‌اند، میگرن در دوران پیش از یائسگی – سال‌های منتهی به یائسگی – مکرر و شدیدتر می‌شود، زیرا سطح هورمون‌ها به‌طور ناهموار افزایش و کاهش می‌یابد. برای برخی از زنان، میگرن پس از پایان قاعدگی بهبود می یابد، اما سردرد تنشی اغلب بدتر می شود. اگر سردرد شما بعد از یائسگی ادامه پیدا کرد، احتمالاً می توانید به مصرف داروهای خود و استفاده از روش های درمانی دیگر ادامه دهید.

درمان جایگزینی هورمونی که گاهی برای درمان پیش از یائسگی و یائسگی استفاده می شود، می تواند سردرد را در برخی از زنان بدتر کند، سردرد را در برخی دیگر بهبود بخشد یا تغییری ایجاد نکند. اگر از درمان جایگزینی هورمون استفاده می کنید، پزشک ممکن است یک چسب پوستی استروژن را توصیه کند. این پچ منبع کم و ثابتی از استروژن است که کمترین احتمال را دارد سردرد را تشدید کند.

اگر درمان جایگزینی هورمون سردرد شما را بدتر کند، پزشک ممکن است دوز استروژن را کاهش دهد، به شکل دیگری از استروژن تغییر دهد یا درمان جایگزینی هورمون را متوقف کند. برخی از زنان نسبت به اثرات هورمون ها حساسیت بیشتری دارند. اگر سردرد فعالیت های روزانه، شغلی یا شخصی شما را مختل می کند، با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button