دلایل استفاده از MRI ستون فقرات چیست؟

پزشک ممکن است در مواردی برای تشخیص بهتر یا دقیق تر و هم چنین انتخاب روش درمان مشکلات ستون فقرات انجام MRI را توصیه کند. در موارد زیر انجام MRI به تشخیص دقیق بیماری ستون فقرات کمک می کند:

  • دیسک کمر و دیسک گردن
  •  وجود تومور در ستون فقرات
  •  بیماری ام اس با درگیری نخاع
  •  آسیب و ترومای ستون فقرات مثلا در تصادفات یا سقوط از بلندی
  • موارد نقص مادرزادی در ستون فقرات
  • وجود تب همراه با درد در ستون فقرات
  •  کمردرد یا گردن درد مداوم و آزاردهنده
  •  وجود ضعف و بی حسی در دست ها یا پاها
  •  وجود مشکل در کنترل ادرار و مدفوع

در MRI نوع متفاوت و بسیار دقیقی از تصاویر نسبت به اشعه ایکس، سونوگرافی یا سی تی اسکن فراهم می شود و ستون فقرات ، دیسک ها ، نخاع و فضاهای بین استخوانهای مهره ای که محل عبور اعصاب هستند را به خوبی نشان می دهد.

ام آر آی چیست؟

روش تصویر برداری با تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging) که آن را به اختصار ام آر آی یا MRI می‌نامند، یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های تصویر برداری در صنعت پزشکی به شمار می‌آید. با کمک این روش تصویر برداری می‌توان تصاویر بافت‌های درونی بدن را مشاهده و شرایط آن‌ها را از نظر عملکرد و سایر موارد ارزیابی و بررسی نمود. در طی فرآیند تصویر برداری توسط ام آر آی، به هیچ عنوان از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود، بنابراین می‌توان گفت MRI خطری برای بدن بیمار نخواهد داشت.

کاربرد ام آر آی در تشخیص بیماری

 برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و بررسی ضایعات پیش آمده برای اعضا مختلف بدن، انجام MRI توصیه می‌شود. از ام آر آی می‌توان برای پیگیری روند درمان یا پیشرفت بیماری نیز کمک گرفت. به عنوان مثال تمام ناهنجاری‌های مغز و نخاع به وسیله MRI تشخیص و پیگیری می‌شود. با MRI می‌توان تشخیص داد که علت کمر درد، درد عضلات است یا فشار روی عصب. همچنین برای تشخیص روند پیشرفت سرطان هم از این روش تصویربرداری استفاده می‌شود.

ام آر آی مغز

 MRI مغز عموما برای بررسی مغز، نخاع، چشم، گوش و سایر اعضای نواحی سر و گردن به کار می‌رود. از این روش همچنین در تشخیص مشکلات ستون فقرات مانند پارگی و جابه‌جایی دیسک‌های بین مهره‌ها، تشخیص و بررسی تومورها و خونریزی نواحی مغز و سکته‌های مغزی استفاده می‌شود. در برخی از موارد که بیمار دچار سر درد ناگهانی و حمله‌ای یا ضعف و دو بینی شده باشد، ممکن است پزشک استفاده از ماده گادولینیوم را جهت تصویر برداری با ام ار آی پیشنهاد دهد. در این نوع از تصویر برداری، تصاویر تفکیک شده‌ای از بخش‌های مختلف مغز در اختیار قرار می‌گیرد.

ام آر آی ستون مهره‌ها

این نوع از MRI معمولا برای بررسی مشکلات نواحی ستون فقرات مانند بیرون زدگی یا تورم دیسک و تنگ شدن کانال میانی ستون مهره‌ها کاربرد دارد. علاوه بر این یکی از مهمترین کاربردهای این نوع از ام آر آی، بررسی وضعیت بیمارانی است که تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته‌اند.

ام آر آی مفاصل و استخوان‌ها

در MRI مفاصل و استخوان‌ها، وضعیت تمام استخوان‌ها و مفاصل و همچنین بافت‌های نرمی که به آن‌ها متصل هستند، مورد بررسی و ارزیابی شرایط قرار می‌‌گیرند. در صورت وجود مشکلات مربوط به تاندون‌ها، عضلات، رباط‌ها و استخوان‌ها نیز این نوع از تصویربرداری تجویز می‌شود.

ام آر آی حفره شکم

مهمترین کاربرد ام آر آی حفره شکم، بررسی کبد، پانکراس، غدد فوق کلیه و به طور کلی اندام‌های درونی حفره شکم می‌باشد. هرچند در بیشتر موارد برای تشخیص بیماری‌های این ناحیه، انجام سی تی اسکن پیشنهاد می‌شود، اما در مواردی که استفاده از سی تی اسکن پاسخگوی نیاز پزشک برای تشخیص وضعیت بیماری نباشد، انجام ام آر آی شکم لازم است.

ام آر آی دستگاه گردش خون

نوعی از MRI است که برای بررسی رگ‌های مرتبط با گردن و مغز و بررسی وضعیت قلب و عروق مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا اینجا با نحوه عملکرد ام آر آی و همچنین انواع MRI آشنا شدید. اما نکاتی وجود دارد که قبل از انجام هر کدام از انواع ام آر آی باید به آن‌ها را رعایت کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button